Jump to content



Supertalent vs. CellShock


Duder

Recommended Posts

Επειδή μία από τις μνήμες της υπογραφής πέθανε :rip: είμαι σε αναζήτηση νέου κιτ. Σκέφτομαι τις Super Talent DDR2-800(2X1GB) T800UX2GC4 ή τις CellShock 2GB Kit DDR2 800 4-4-4-12 .

Εκεί που μπερδεύτηκα λίγο είναι ότι στο sticky του GoriLLakoS σχετικά με τις Supertalent γράφει: "After august 2006 the chips onthese modules are D9GCT" και όχι GKX ή GMH, ενώ ο papakos μετά από επικοινωνία με την εταιρία πόσταρε: "The new chip on PCB is also Micron D9GKX ultra version and the maximum

secure clock when we find are 1240Mhz at 2.1volts with 4-4-4-12."

Tα GCT απ'ότι γνωρίζω δεν είναι και τα καλύτερα (όχι τουλάχιστον από τα GKX/GMH) και πολλές εταιρίες τα χρησιμοποιούν σε value RAM...

Any ideas? Είναι δυνατόν να πάνε τα Supertalent στα 1240 @ 4/4/4/12 με μόνο 2.1V?

Επίσης τις CellShock τις έχει δοκιμάσει κανείς πάνω στην P5B DLX WiFi?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Υπαρχει μια διαφορα με τα timmings που κανουν οι μνημες max out....

Τα 975 ειναι πιο κανονικα τα timmings...και δυσκολοτερο για τις μνημες να ανεβουν με σφιχτα timmings...

Στα 965 και ειδικα τα asus ,το cl και να το βαλεις 3 ειτε απο bios ειτε απο utility ,παραμενει 4...τα αποτελεσματα σε bandwidth της μνημης και σε pi ειναι χειροτερο με καποιο απο τα 4 βασικα timmings me 3ρια παρα με 4αρια...ενω το 680i δειχνει να ειναι ακομα πιο χαλαρο απο το 965 και μνημες που τελικιαζαν στα 1000 να πηγαινουν 1200 και 1280...

Οι 800αρες που θα βγαλει for sale η cellshock τα Χρισοτυγεννα προς πωληση με batch number 1.09196.95.360 and 1.09256.97.360 θα εχουν εγγυημενα D9GKX...

Οι 1000αρες που αναφερονται στο πρωτο ποστ με 4-4-4 εχουν σιγουρα d9gkx και απ'οσο εχω δει απο τις δικες μου πανε με 3V και πανω γυρω στα 1000 με 3-3-3(s975)!

Απ'οσο εχω δει και απο αλλα παιδια οι 800αρες Supertalent 1000αριζουν και πανε και παραπανω σε 965 ομως....

Οποιος τις εχει σε 975 ας μας φωτισει...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δηλαδή να κινηθώ προς CellShock μεριά να περιμένω αυτές που θα φέρει το Πλαίσιο? Το batch number πώς μπορώ να το μάθω?

Για τις Supertalent (CL4) γνωρίζουμε τελικά τα IC's? Έχω δει φωτό και με GMH...μπάχαλο γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 14:46]

Στα 965 και ειδικα τα asus ,το cl και να το βαλεις 3 ειτε απο bios ειτε απο utility ,παραμενει 4...τα αποτελεσματα σε bandwidth της μνημης και σε pi ειναι χειροτερο με καποιο απο τα 4 βασικα timmings me 3ρια παρα με 4αρια...

Όντως έτσι είναι! Κάπου το είχε πάρει το μάτι μου και το δοκίμασα. Έμεινα με το στόμα ανοιχτό....

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 14:46]

Οι 800αρες που θα βγαλει for sale η cellshock τα Χρισοτυγεννα προς πωληση με batch number 1.09196.95.360 and 1.09256.97.360 θα εχουν εγγυημενα D9GKX...

Αν επιτρέπεται, πώς είσαι τόσο σίγουρος?

Link to comment
Share on other sites

GoriLLakos , συνφωνω μαζι σου.

Οι CellShock εχουν τα τσιπ GKX που ειπες και πανε μια χαρα.

Τα ιδια τσιπ εχουν και οι SUPERTALENT CL4 οι ασημι week 35 ( καθως επισης και οι 100αρες CL5 ) και πανε οντως πανω απο 1000 στο 975 το δικο μου, ( P5WDH Deluxe ) με 4-4-4-6 στα 2.25volt.

GMH εχουν καποιες μπλε παλαιοτερης εβδομαδας, αυτες θελουν απλα 0,5volt παραπανω απο τις ασημενιες για να δουλεψουν σωστα.

παρ ολα αυτα εγω μετα απο ανεξαντλητες δοκιμες με τις ασημενιες 800αρες κατεληξα οτι το συστημα γινεται πολυ πιο γρηγορο χρονισμενες μεχρι 930 σε 4-3-4-7 και ταση 1.9volt αδιαφορωντας για τις οποιεσδηποτε μετρησεις.

"

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 14:46] Στα 965 και ειδικα τα asus ,το cl και να το βαλεις 3 ειτε απο bios ειτε απο utility ,παραμενει 4...τα αποτελεσματα σε bandwidth της μνημης και σε pi ειναι χειροτερο με καποιο απο τα 4 βασικα timmings me 3ρια παρα με 4αρια...

Γιατι παραξενευεσαι? Το manual της ASUS το λεει πολυ καθαρα " σε ορισμενες μνημες εαν κατεβασεις το latency ριχνει την τιμη της στην αμεσως μικροτερη συχνοτητα

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε Supertalent CL4/CellShock CL4 (πάντα PC2-6400). Υπάρχει περίπτωση όμως να μείνω και με αυτές που είμαι (για να τις αλλάξω πρέπει να συντρέξουν κάποιες συγκυρίες)...

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτές που έχω αλλά δυστυχώς η μία μνήμη κάηκε. Αλλιώς δε θα σκεφτόμουν την αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.