Jump to content



Supertalent vs. CellShock


Duder

Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Yep...

Πρέπει το ένα stick να ήταν προβληματικό εξ αρχής γιατί έτρωγα κάτι μπλε οθόνες (σε άσχετες φάσεις χωρίς να ζορίζεται η μνήμη) σχετιζόμενες με μνήμη. Τώρα με το εν λόγω stick δεν bootάρει, ενώ με το άλλο όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Duder [Σήμερα, στις 20:21]

Yep...

Πρέπει το ένα stick να ήταν προβληματικό εξ αρχής γιατί έτρωγα κάτι μπλε οθόνες (σε άσχετες φάσεις χωρίς να ζορίζεται η μνήμη) σχετιζόμενες με μνήμη. Τώρα με το εν λόγω stick δεν bootάρει, ενώ με το άλλο όλα οκ.

Για κανε εναν οπτικο ελεγχο μπας και εχει ξεκολισει κανενα smd;)

Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθώ ρε γ@μώτο!!! Λίγο πριν τις στείλω πίσω είπα να κάνω ένα τελευταίο τεστ, έτσι για να είμαι 100000% σίγουρος. Βάζω λοιπόν και το "καμμένο" stick και....δουλεύει κανονικά! Βάζω και ο/c CPU @ 3.4GHz (486*7) / RAM DDR2-972 @ 4/4/4/8/2/30/9/9/7/9 @ 2.3V και όλα οκ! Θα τρέξω αργότερα μερικά benches για να βεβαιωθώ (βέβαια και πριν βέβαιος ήμουν πως κάηκε...).

Ενδέχεται να είναι και από τα χαζά που κάνει το Ρ965 με τις μνήμες....

Τί να πω....

Link to comment
Share on other sites

Είχα δοκιμάσει κάθε stick μόνο του, καθώς και τα δύο μαζί σε διάφορους συνδυασμούς slots. Το "καμμένο" μόνο του δεν λειτουργούσε σε κανένα slot ενώ το άλλο δούλευε κανονικά σε όλα τα slots (οπότε το πρόβλημα δεν ήταν στη μητρική). Όταν τα έβαζα μαζί (με οτιδήποτε συνδυασμούς-slots) το πισί δεν άνοιγε. Έτσι είχα συμπεράνει ότι το ένα κάηκε.

Σήμερα το πρωί έβαλα την ΄"καμμένη" μνήμη στη μητρική,στη θέση που την είχα πάντα και ξαφνικά δούλεψε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από Ripper18

Πηρα το κιτ supertalent 2x1GB PC6400 CL4 με μπλε ψυκτρα και ημερομηνια παραγωγης απο το cpu-z 45 week 06.Τι τσιπακια εχουν?

Κι εγω μολις πριν λιγο πηρα τις ιδιες αλλα δεν τις εχω βαλλει ακομα (εχω και 975 αντε να δουμε τι θα γινει)...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ripper18

Πανε 960Mhz με 4-4-3-8, 2.1v.Πανω απο 1000Mhz δεν τις βλεπω να πηγαίνουν,ουτε με 5-5-5-15, 2.45v.Vaselos τις δοκιμασες να μας πεις και εσυ??Ξερει κανεις τι chip φορανε??

''Τυχερός'' είσαι...ενός φίλου που τις πήρε πρόσφατα δεν πάνε πανω από 900Μhz Είναι αυτές με τα μπλε.

Οσοι πήραμε από τις πρώτες όλες πάνε μια χαρά.

Πιθανόν να έχουν αλλάξει τα τσιπάκια στις τελευταίες φουρνιές.

Αρχική απάντηση από blade_pan

Τελικα ποιες θα διαλεγατε τις cell shock ή τις ασημένιες super talent?

Αυτή την εποχή τις cell shock

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ripper18 [Χθες, στις 19:07]

Πανε 960Mhz με 4-4-3-8, 2.1v.Πανω απο 1000Mhz δεν τις βλεπω να πηγαινουν,ουτε με 5-5-5-15, 2.45v.Vaselos τις δοκιμασες να μας πεις και εσυ??Ξερει κανεις τι chip φορανε??

Στο review αυτό λέει το ίδιο πράγμα. Συγκεκριμένα:

"it can easily reach DDR2 960 without requiring a very high memory voltage. We tried to reach 1000MHz, however we couldn't maintain a stable system, either with relaxed timings (5-5-5-15) or by increasing memory voltage (up to 2.45V). Nevertheless, the overclocking results are very good and will please enthusiast overclockers...

Και ένας φίλος που τις αγόρασε πριν 1 εβδομάδα τα ίδια αποτελέσματα έχει!

Πάνε και οι Supertalent (εκτός από τις 1000άρες)....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ripper18

Πανε 960Mhz με 4-4-3-8, 2.1v.Πανω απο 1000Mhz δεν τις βλεπω να πηγαινουν,ουτε με 5-5-5-15, 2.45v.Vaselos τις δοκιμασες να μας πεις και εσυ??Ξερει κανεις τι chip φορανε??

Κοιτα εγω μολις χτες τις εβαλα και δεν εχω προλαβει να τις τεσταρω αρκετα...Παντως εχουν 900ρισει με 1.9ν.Μολις εχω νεοτερα θα ενημερωσω...;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vazelos [Σήμερα, στις 11:20]

Κοιτα εγω μολις χτες τις εβαλα και δεν εχω προλαβει να τις τεσταρω αρκετα...Παντως εχουν 900ρισει με 1.9ν.Μολις εχω νεοτερα θα ενημερωσω...;)

Το cpu-z τι week λεει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Gabriel

Παίδες οι δικές μου είναι 31 week 2006 με μπλέ heatspreaders και δίνουν στα 980 4-4-4 και στα 1100,5-5-5.

Τάση δίνω 2.25Volts και είναι orthos stable.

Είναι καλό το αποτέλεσμα;

Εγω παντως θα ημουν ευχαριστημενος:whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.