Jump to content



Ασυρματη adsl/lan συνδεση


anousios

Recommended Posts

τι εχω :

Εχω ηδη μια DSL συνδεση, ενα modem/router, ενα switch και 2 pc.

To pc1 ειναι το καλό pc, το pc2 ειναι ο εργατης(αποκλειστικο κατεβαστηρι ολο το 24ωρο). Καθοτι η συνδεσμολογια εχει γινει σωστα, τα 2 πισια ειναι ανεξαρτητα ως προς το νετ (pc1, pc2, modem/router ειναι και τα 3 συνδεδεμενα πανω στο switch με ethernet καλωδια)

Το pc2 ειναι απλως ενα case με το ελαχιστο απαραιτητο υλικο μεσα. Κατεβαζει αρχεια απο torrents και οταν αυτα τελειωσουν τα μεταφερω στο pc1 μεσω κοινοχρηστων φακελων.

Ελεγχω το pc2 απο το pc1 μεσω του Remote Control των XP.

Αυτο ειναι το τοπικο μου δικτυο. Ιδιο δωματιο.

τι θελω :

Θελω να ξεφορτωθω τα ethernet καλωδια, ΚΥΡΙΩΣ αυτο με το οποιο o εργατης συνδεεται στο switch.

Μπορει αυτο να γινει χωρις να χρειαστει να αγορασω wireless modem/router? Xρειαζεται να αγορασω και να βαλω pci wireless καρτες δικτυου?

Ελπιζω σε απαντηση-λυση του θεματος :flower:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα φθηνό access point ή bridge ώστε να το συνδέσεις με το switch και στον "εργάτη" χώσε μία ασύρματη κάρτα δικτύου για να συνδεθεί πάνω του. Βέβαια θα απογοητευθείς όταν θα αρχίσεις τις μεταφορές αρχείων από τον εργάτη στο κύριο pc σου, σε σχέση με το 100άρι ethernet.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τον trendy σε οσα ειπε μιας και εγω τα εχω στην πραξη σπιτι μου...

εχω τα μηχανηματα με wireless συνδεση και η ταχυτητα ειναι μικροτερη απο οτι οταν ειναι

συνδεδεμενα με καλωδιο.

παντως αν θελεις να το κανεις θα χρειαστεις access point & wireless card (συνολο περιπου 80-100)

Link to comment
Share on other sites

Xαιρομαι που ελαβα απαντησεις εστω και μετα τοσο καιρο.

Να σημειωσω οτι η ταχυτητα ενδομεταφορας αρχειων δεν εχει τοση σημασια οσο η downloading ταχυτητα(p2p,torrents)η οποια αν δε κανω λαθος δεν επηρεαζεται.

Παντως αν ειναι να δωσω τοσα λεφτα(80-100) μονο και μονο για να αφαιρεσω ενα καλωδιακι 2 μετρων, τοτε δεν αξιζει.

Ελεγα μηπως υπαρχει καποιος φτηνοτερος τροπος.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.