Jump to content


AGP καρτες


paokkerkir

Recommended Posts

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Panansas

Στα ιδια επιπεδα ειναι περιπου

Το λέω γιατί έχω ένα qtec 400w...υποτίθεται της πλάκας από ότι λένε, αλλά στο σύστημα της υπογραφής πάντως δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα. Ελπίζω να μη τα βρει σκούρα με τη x1950pro...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist [14-12-2006 21:40]

Το λέω γιατί έχω ένα qtec 400w...υποτίθεται της πλάκας από ότι λένε, αλλά στο σύστημα της υπογραφής πάντως δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα. Ελπίζω να μη τα βρει σκούρα με τη x1950pro...

Στο αλλο ποστ που σου εγραψα οταν δοκιμασα την 1950Pro με τον 3500+ ειχα επανω

εκεινη την στιγμη ενα qtec 500w και δεν ειχα απολυτος κανενα προβλημα σταθεροτητας.

Βεβαια να ξεκαθαρισω ακλοκαριστο το συστημα και η καρτα ειναι pci-x που φυσικα εχει

αρκετα μεγαλυτερη καταναλωση. Αυτα:hi:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist [Σήμερα, στις 18:52]

Ενδιαφέρον, αλλά εσύ τουλάχιστον ήσουν με 500w...:)

Απο περιεργεια τρεξε το http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp

φτιαξε το συστημα σου η κατι παρομοιο τελοσπαντον με και χωρις pci-x να δεις;)

Αν δεν κανω λαθος το 500αρι εδινε 18Α στην 12αρα ενω το δικο σου 16Α οχι

πως δεν ειναι διαφορα αλλα αφου δουλευη η Χ800 αψογα δεν νομιζω να σου

παρουσιαση προβλημα η 1950. Καπου στο guru3d νομιζω αν ψαξεις πρεπει

να εχει review και για τις δυο και με παρομοια συστηματα η καταναλωση

ηταν γυρω στα 220w με pci-x βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist [Σήμερα, στις 19:30]

Επιλογή για pcix/agp δεν έχει. Με το τρέχον σύστημα μου έβγαλε 262w και με x1950pro μου έβγαλε 277w.

Αμα βαλεις μονο την καρτα στην πιανει για AGP slot. Για να στην πιασει για PCI-X πρεπει

επανω δεξια που σου εχει τις επιλογες για pci-x να μαρκαρεις οτι τοποθετεις και μια

καρτα. Στο Χ16 βεβαια γιατι εχει επιλογες για ολες τις ταχυτητες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist [Σήμερα, στις 21:06]

Το έβαλα μια pxiex16 και μόνο με αυτή την αλλαγή έβγαλε 423w!!! Μάλλον όμως μετράει έτσι δύο pciex, γιατί στο section που έχει για pciex λέει "additional pciex cards".

Καταρχην να διορθωσω τα γραφωμενα μου (sorry δεν ειναι PCI-X αλλο πραγμα ειναι αυτο

μην το μπερδευουμε, PCI-E ειναι κανονικα). Η διορθωση ειτανε για τον εαυτο μου βεβαια:o

Τεσπα την λειτουργια σωστα την εκανες, και σωστα σου βγηκε αυτη η διαφορα εκτος αν

κατω απο την vga που δηλωσες, δηλωσες και sli η cross????? Δεν νομιζω????? Εφοσον

εβαλες μια καρτα για μια καρτα στο μετρησε, απλα αυτο (additional pciex cards) στο

γραφει γιατι θελει να διαχωρισεις το ποσες καρτες εχεις στο καθε slot pci-e 1x,2x,4x,16x

που φυσικα ειναι και διαφορετικη η καταναλωση για καθε μια απο αυτες. Βεβαια θεωρητικα

ειναι ολα αυτα ακομα γιατι εγω προσωπικα δεν ξερω ακομα συστημα που να μπαινουν 5 pci-e 16x

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι τότε είναι πραγματικά μεγάλη η διαφορά στην κατανάλωση από agp σε pciex...277w έναντι 423w μόνο από αλλαγή agp->pciex...ακόμα μου φαίνεται δύσκολο να το πιστέψω, αν ισχύει. Πάντως σε σχέση με τα 262w που υπολογίζει για το σύστημά μου όπως έχει, η διαφορά μέχρι τα 277w είναι μικρή...πιστεύω να την παλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist [Σήμερα, στις 22:59]

Αν είναι έτσι τότε είναι πραγματικά μεγάλη η διαφορά στην κατανάλωση από agp σε pciex...277w έναντι 423w μόνο από αλλαγή agp->pciex...ακόμα μου φαίνεται δύσκολο να το πιστέψω, αν ισχύει. Πάντως σε σχέση με τα 262w που υπολογίζει για το σύστημά μου όπως έχει, η διαφορά μέχρι τα 277w είναι μικρή...πιστεύω να την παλεύει.

Και βεβαια το παλευει εφοσον λες οτι σου παει γκαραντι μεχρι τωρα;)

Για θυμισου με την ελευση του pci-e τι τροφοδοτικα υπηρχαν μεχρι εκεινη την στιγμη!!!!!

και που εφτασαν σε μικρο χρονικο διαστημα;)

ΥΓ Στο τεστ βεβαια περιλαμβανουν και τα noname psu εξου και τα αφθονα watt και

φυσικα σε full load καταστασεις. Ισως δηλαδη και να σου λεει οτι θελει 420w το συστημα,

με ενα καλο psu ομως πχ ENERMAX και με 350w να μην εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα.

Την είδα και εγώ και θέλω την γνώμη σας μεταξύ

Sapphire x1950pro 512 mb

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174052&product=918415

και

GAINWARD 7800GS GOLDEN SAMPLE 512MB

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.512620

τώρα έχω μία leadtek tdh400a 6800 256mb και σκέφτομαι μια μικρό αναβάθμιση.

Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pavou [Σήμερα, στις 23:32]

Γεια σας και από εμένα.

Την είδα και εγώ και θέλω την γνώμη σας μεταξύ

Sapphire x1950pro 512 mb

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174052&product=918415

και

GAINWARD 7800GS GOLDEN SAMPLE 512MB

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.512620

τώρα έχω μία leadtek tdh400a 6800 256mb και σκέφτομαι μια μικρό αναβάθμιση.

Ευχαριστώ .

Εγω θα προτεινα την πρωτη X1950Pro:)

Link to comment
Share on other sites

Στο Πλαίσιο άρχισαν τις ανατιμήσεις ακόμα δε τη φέρανε...249 έλεγε το site, 259 μου είπαν σήμερα στο μαγαζί...:dots:

Παρεμπιπτόντως, ρώτησα και στα multirama και μου είπαν ότι μάλλον δε θα φέρουν καθόλου για agp τη συγκεκριμένη κάρτα. Επίσης μου είπαν ότι η gecube x1950pro 256mb που έχει το Πλαίσιο είναι "κομμένη" έκδοση...αν και για να μη συντρέχει λόγος αθέμιτου ανταγωνισμού, δε μου εξήγησε που βασίζεται αυτή του η άποψη. Το μόνο που έχω διαβάσει εδώ για τη gecube είναι ότι δεν έχει thermal diode (δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα) και ότι και καλά οι gecube γενικά δεν υποστηρίζονται από τους drivers της ΑΤΙ-πράγμα που δε νομίζω να ισχύει γιατί εγώ που έχω gecube χρησιμοποιώ τους drivers της ΑΤΙ χωρίς κανένα πρόβλημα. Επίσης ένα άλλο άτομο που πόσταρε εδώ , με gecube x1950pro 512mb, είπε ότι επίσης δεν είχε κανένα πρόβλημα. Οπότε ποιο είναι το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist [Σήμερα, στις 14:26]

Στο Πλαίσιο άρχισαν τις ανατιμήσεις ακόμα δε τη φέρανε...249 έλεγε το site, 259 μου είπαν σήμερα στο μαγαζί...:dots:

Παρεμπιπτόντως, ρώτησα και στα multirama και μου είπαν ότι μάλλον δε θα φέρουν καθόλου για agp τη συγκεκριμένη κάρτα. Επίσης μου είπαν ότι η gecube x1950pro 256mb που έχει το Πλαίσιο είναι "κομμένη" έκδοση...αν και για να μη συντρέχει λόγος αθέμιτου ανταγωνισμού, δε μου εξήγησε που βασίζεται αυτή του η άποψη. Το μόνο που έχω διαβάσει εδώ για τη gecube είναι ότι δεν έχει thermal diode (δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα) και ότι και καλά οι gecube γενικά δεν υποστηρίζονται από τους drivers της ΑΤΙ-πράγμα που δε νομίζω να ισχύει γιατί εγώ που έχω gecube χρησιμοποιώ τους drivers της ΑΤΙ χωρίς κανένα πρόβλημα. Επίσης ένα άλλο άτομο που πόσταρε εδώ , με gecube x1950pro 512mb, είπε ότι επίσης δεν είχε κανένα πρόβλημα. Οπότε ποιο είναι το θέμα;

:) Γεια σου φιλε μου καλε. Αφου δεν σε ενδιαφερη το thermal diode ΠΑΡΤΗΝ και μην ακους

τιποτα. Αφου εχεις-εχω Gecube, μια χαρα καρτες ειναι;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.