Jump to content



Δορυφορικη τηλεοραση;


F i L

Recommended Posts

Παιδια ψηθηκα να βαλω πιατο για να βλεπω ξενα καναλια και ντοκιματερ....

Η απορια μου ομως ειναι για να το βαλω θα χρειαστω καρτα τηλεορασης ή θα χρειαστώ ξεχωριστη καρτα(λεγε με skystar);

Θα προτιμουσα να εχω μια καρτα τηλεορασης που μπορω να συνδέσω και το πιάτο οπότε αν ξερετε καμια που να εχει είσοδο για δορυφόρο πειτε την....

Και παρεπιπτώντως πως λεγεται αυτή η είσοδος;

Link to comment
Share on other sites

Δορυφορικό δέκτη θα σου στοιχίσει λίγο παραπάνω αλλά καμία σχέση τα κανάλια που θα βλέπεις με την καρτούλα με αυτά που μπορείς να βλέπεις με ένα δέκτη...

αν με εννοείς...;)

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Επιτραπεζιος δεκτης. Τυχαινει κ εχω αυτον δεκτη (Humax 5400).

Η μαγκια ειναι οτι επειδη ειναι βασισμενα σε Linux, καποιοι εχουν αναπτυξει παρομοια λειτουργικα, που τα αντικαθιστας και μπορεις και "σπας" κωδικοποιημενα καναλια. Παρανομα φυσικα...

Link to comment
Share on other sites

Η Skystar2 είναι καλύτερη από οποιονδήποτε επιτραπέζιο δέκτη.

Δεν χωράει αμφισβήτηση σε αυτό.

Με 60-70ε που κάνει έχεις έναν ολοκληρωμένο σύνολο PVR.Έχει και τηλεχειριστήριο επιπλέον.

Οι μόνοι δέκτες που μπορούν να φτάσουν τις δυνατοτητές της είναι oι Dreambox για όποιον γνωρίζει.

Ότι κανάλια πιάνει ο δέκτης θα πιάνει και η Skystar2 και επιπλέον έχει και πολλές "χάρες" που δεν τις έχουν όλοι οι δέκτες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από manik

Η Skystar2 είναι καλύτερη από οποιονδήποτε επιτραπέζιο δέκτη.

Δεν χωράει αμφισβήτηση σε αυτό.

Με 60-70ε που κάνει έχεις έναν ολοκληρωμένο σύνολο PVR.Έχει και τηλεχειριστήριο επιπλέον.

Οι μόνοι δέκτες που μπορούν να φτάσουν τις δυνατοτητές της είναι oι Dreambox για όποιον γνωρίζει.

Ότι κανάλια πιάνει ο δέκτης θα πιάνει και η Skystar2 και επιπλέον έχει και πολλές "χάρες" που δεν τις έχουν όλοι οι δέκτες.

+1...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από manik [Σήμερα, στις 20:09]

Η Skystar2 είναι καλύτερη από οποιονδήποτε επιτραπέζιο δέκτη.

Δεν χωράει αμφισβήτηση σε αυτό.

Με 60-70ε που κάνει έχεις έναν ολοκληρωμένο σύνολο PVR.Έχει και τηλεχειριστήριο επιπλέον.

Οι μόνοι δέκτες που μπορούν να φτάσουν τις δυνατοτητές της είναι oι Dreambox για όποιον γνωρίζει.

Ότι κανάλια πιάνει ο δέκτης θα πιάνει και η Skystar2 και επιπλέον έχει και πολλές "χάρες" που δεν τις έχουν όλοι οι δέκτες.

Tην ακατανόμαστη την πιάνει?

Έχεις ακούσει ποτέ για Visionet?

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω πως ειναι ενδιαφερον η lifeview trio αφου ειναι ολα σε ενα, αλλα δεν γνωριζουμε πως τα καταφερνει. για την skystar εχει βουηξει ο τοπος. απο εμενα +1 και στα 2

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι να βαλω;Με μπερδέψατε.... :| Με ενδιαφέρει εκτος των άλλω να πιάνω και τα πονήρα κανάλια... :Ρ

Επισης μηπως τι πιατο θα χρειαστώ για να πιάνω σχεδόν όλα τα κανάλια;

Link to comment
Share on other sites

μετά πό μερικούς μήνες με την Lifeview trio πιστεύω οτι τα έβγαλε τα λεφτά της. για αναλογική και επίγεια ψηφιακή τα καταφέρνει μια χάρα, χωρίς να είναι κάτι εξαιρετικό όμως. όσο για την δορυφορική παίζει με το progdvb και όλα τα plugins (τουλάχιστον αυτά που ξέρω εγώ). το πρόβλημα είναι ότι λόγω των BDA drivers δεν υποστηρίζονται πάνω από ένα lnb. εγώ έχω 2 και ενώ δείχνει οτι δουλεύει στην ουσία το δεύτερο πίανει κάποια κανάλια του πρώτου. όλα αυτά στο progdvb, στο δικό της πρόγραμμα δουλεύουν και τα δυο, αλλά τι να το κάνεις αφού πιάνεις μόνο ελεύθερα. επίσης στο prog δεν παίζει το remote control. ελπίζω σε καλύτερη υποστήριξη στη συνέχεια.

γενικά πάντως την θεωρώ πετυχημένη αγορά και για όποιον θέλει "all in one" είναι καλή λύση.

ps: με προβληματίζει λίγο, αν η κάρτα θα δουλέψει σε vista. σε μια ερώτηση που τους έκαν α πρόσφατα στο msn support της Lifeview, δεν τους είδα πολύ ζεστούς...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από F i L [Σήμερα, στις 03:28]

Τελικα τι να βαλω;Με μπερδέψατε.... :| Με ενδιαφέρει εκτος των άλλω να πιάνω και τα πονήρα κανάλια... :Ρ

Επισης μηπως τι πιατο θα χρειαστώ για να πιάνω σχεδόν όλα τα κανάλια;

Απλά είναι τα πράγματα...

Εάν θέλεις πλήρη υποστήριξη απλά με μια αναβάθμιση

θα πας σε δέκτη...

Εάν θέλεις να πειραματιστείς θα πας σε κάρτα...

Επειδή έχω και τα δύο πιστεύω ότι με το δέκτη κάνεις

πολύ καλύτερη δουλειά, απλά δεν υπάρχει σύγκριση...

Αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες στείλε ένα πμ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22 [Χθες, στις 21:52]

Tην ακατανόμαστη την πιάνει?

Όπως την πιάνει και ο Visionet σου. ;)

Έχεις ακούσει ποτέ για Visionet?

Φυσικά. Τον 8000 έχεις;

Nα δούμε μέχρι πότε θα είναι "ανοιχτός"........ :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από manik [Χθες, στις 20:36]

Όπως την πιάνει και ο Visionet σου. ;)

Φυσικά. Τον 8000 έχεις;

Nα δούμε μέχρι πότε θα είναι "ανοιχτός"........ :innocent:

Εδώ και δύο χρόνια μια χαρά πάει... ;)

Εσύ με τη skystar πως το κάνεις αυτό?

Πρώτη φορά το ακούω...

Αν μπορείς δώσε κάνα λινκ με περισσότερες πληροφορίες θα με ενδιέφερε να παίξω με κάτι τέτοιο :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από F i L [Χθες, στις 03:28]

Τελικα τι να βαλω;Με μπερδέψατε.... :| Με ενδιαφέρει εκτος των άλλω να πιάνω και τα πονήρα κανάλια... :Ρ

Επισης μηπως τι πιατο θα χρειαστώ για να πιάνω σχεδόν όλα τα κανάλια;

...φιλε..αν πηγαινες στο link που σου εδωσα θα σου λυνοταν οι αποριες...αν δεν κατσεις να ασχοληθεις εσυ για το τι ακριβως θα καλυψει τις αναγκες σου ...μην περιμενεις να το κανουν αυτο οι αλλοι για σενα !!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.