Jump to content



επιτρεπονται οι αντιγραμμενες ταινιες?


morfeas-dsl-

Recommended Posts

Εχώ πετύχει ελέκτες που μπουκάρουν σε dvd-club της γειτονίας και επιβάλλουν στον ιδιοκτήτη αυστήρο πρόστυμο.Αλλά αυτοί εμφανίζονται σπάνια...

Ειχα συζήτησει με εναν ιδιοκτήτη και μου είπε τα εξής:

''Δυσκολά τα βγάζω πέρα,πληρώνω ενοίκιο,λογαριασμούς και εφορία.

Με καποιόν τρόπο πρέπει να διασφαλισώ ενα σιυγκεκριμένο ποσο τον μήνα και αυτό το πετυχένω αντιγράφοντας ταινίες που ακόμα δεν είναι διαθέσιμες σε dvd,κυρίως σειρές διότι ο πελάτης μολις γυρίσει την 1η season θα πάρει την 2η.Αν δεν το κάνω αυτό κάποια στιγμή θα το κλείσω το μαγαζί''

τα σχολία σας

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από angelos

Εχώ πετύχει ελέκτες που μπουκάρουν σε dvd-club της γειτονίας και επιβάλλουν στον ιδιοκτήτη αυστήρο πρόστυμο.Αλλά αυτοί εμφανίζονται σπάνια...

Ειχα συζήτησει με εναν ιδιοκτήτη και μου είπε τα εξής:

''Δυσκολά τα βγάζω πέρα,πληρώνω ενοίκιο,λογαριασμούς και εφορία.

Με καποιόν τρόπο πρέπει να διασφαλισώ ενα σιυγκεκριμένο ποσο τον μήνα και αυτό το πετυχένω αντιγράφοντας ταινίες που ακόμα δεν είναι διαθέσιμες σε dvd,κυρίως σειρές διότι ο πελάτης μολις γυρίσει την 1η season θα πάρει την 2η.Αν δεν το κάνω αυτό κάποια στιγμή θα το κλείσω το μαγαζί''

τα σχολία σας

Ποια σχόλιά μας;

Αν δεν τον παίρνει, να το κλείσει.

Είναι πολύ απλό νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 14:36]

Εγώ πάντως στο VideoBlue δεν έχω πάρει ποτέ αντίγραφο, πάντα δίνουν τα έξτρα και τα κοστολογούν 1.80 (τα καινούρια μόνο)

Το θέμα όμως δεν είναι μόνο αυτό. Είναι μιά κόντρα που ξεκινάει από πολύ παλιά και δυστυχώς οι εταιρίες έχουν πάντα το πάνω χέρι... Υποχρεώνουν τα καταστήματα να αγοράζουν ολόκληρα πακέτα από ταινίες, όπου συνήθως οι πλειοψηφία είναι β' διαλογής κι έτσι θα πρέπει οι ενοικιάσεις των εμπορικών να αποσβέσουν και το κόστος αυτών που δεν τις παίρνει κανείς. Αυτό συμβαίνει για να τα πάρουν τον 1ο μήνα κυκλοφορίας. Αν πάρεις τις ταινίες ένα μήνα μετά (όπου οι περισσότεροι πελάτες σου θα τις έχουν νοικιάσει από το δίπλα) μπορείς να τις πάρεις επιλεκτικά και να διαλέξεις μόνο τις καλές.

Οι αλυσίδες δεν πέφτουν σε αυτή την παγίδα, γιατί αγοράζουν πολύ λίγες από τις σκάρτες και τις μοιράζουν στα καταστήματα μειώνοντας έτσι τη χασούρα. Το τοπικό μαγαζάκι όμως, δεν έχει αυτή την ευχέρεια και προσπαθεί να αυξήσει λίγο το ποσοστό κέρδους του. Ας το κάνει, αλλά τουλάχιστον να σεβαστεί τον πελάτη και να έχει ακριβές αντίγραφο, όπου τώρα είναι εφικτό, σε αντίθεση με τις βιντεοκασσέτες που έχαναν ποιότητα.

Ποτέ δεν υποστήριξα τις εταιρίες κι ούτε θα τις υποστηρίξω γιατί αισχροκερδούν εις βάρος μας, αλλά φυσικά δε θα κάνω το κορόιδο για κανένα μαγαζάτορα.

δν ξερω τι κανουν οι αλλες εταιριες αλλα δε νομιζω οταν ενα καταστημα μεγαλης εταιριας παιρνει 20 φορες μια ταινια για να εξυπηρετησει τον πελατη οτι αισχροκερδει εις βαρος του!Οταν ομως αγοραζεις νομιμα ενα κομματι και μου το κανεις αντιγραφη 20 φορες και μου βαζεις και αλλα ποσα εξωφυλλα εξω για να κανεις φιγουρα?Αυτο δν ειναι αισχοκερδια?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Galioni [Σήμερα, στις 14:00]

Όντως το θέμα είναι OT αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον.

Τα 1200 ευρώ το μήνα πάγια έξοδα είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό. Αυτό που έχει σημασία είναι το τι στερείται ο άλλος για να ζήσει. Κάποιος άλλος μπορεί να ξοδεύει 800 ευρώ το μήνα και να μη στερείται τίποτα. Οπότε και ο μικρός ή μεγάλος μισθός είναι κάτι σχετικό με τις ανάγκες του καθένα.

Οπότε γιατί να "λυπηθώ" τον ταξιτζή που θα κλέψει τον τουρίστα για να καλύψει τις ανάγκες του?

Με την ίδια λογική γιατί να "λυπηθώ" το video club που μου νοικιάζει αντιγραμένα DVD?

Και στις τρεις περιπτώσεις όπως και σε όοοοολες τις άλλες παρόμοιες περιπτώσεις που αντιμετωπίζουμε καθημερινά σε αυτή τη χώρα το πρόβλημα είναι ότι δεν απολαμβάνουμε τις υπηρεσίες που πληρώνουμε εξαιτίας κακού επαγγελματισμού. Και όχι δεν με ενδιαφέρουν οι ανάγκες του επαγγελματία γιατί και ο επαγγελματίας δεν ενδιαφέρεται για τις δικές μου.

Δηλαδή αν αγοράζαμε ένα αμάξι 1800 κυβικά και τελικά διαπιστώναμε ότι είναι 1600 θα λέγαμε ααααχ η καημένη η αντιπροσωπία δεν έχει να πληρώσει το ρεύμα και μου πούλησε μάπα καρπούζι? Δεν πειράζει και με το 1600 κάνω τη δουλεία μου....??? Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα...

Οπότε καταλήγουμε στο εξής συμπέρασμα. Αντί για τη λέξη "λυπάμαι" ίσως ήταν καλύτερα να λέγαμε "δεν με νοιάζει" ή "και τι έγινε". Το τι νοιάζει τον καθένα είναι κι αυτό υποκειμενικό οπότε... η συζήτηση αυτή είναι καθαρά φιλολογική :)

Φιλικά Σταύρος

κοιτα, δεν ξερω αν εχεις παιδια κλπ αλλα κατσε υπολογισε το μηνα ποσα θελεις για φαγητο/σουπερ μαρκετ(με παμπερς,κρεμες,γαλατα κλπ)/κοινοχρηστα/συντηρηση αυτοκινητου+βενζινες/παιδιατρος/κλπ κλπ που βαριεμαι τωρα να τα σκεφτομαι :) και θα δεις οτι δεν ειναι πολυ υποκειμενικο αν θες να ζεις ανεκτα... ουτε πλουσια ουτε φτωχα.....

Επισης εγω δεν μιλησα για τον ταξιτζη που κανει απατεωνια σε καποιον που δεν καταλαβαινει (πχ ξενο) αλλα για την αποδειξη ....

Επισης, το αυτοκινητο ειναι μεγαλο εξοδο, δεν ειναι 1-2 ευρω. Αν στην αντιπροσωπεια μου πουν κανει 20.005 ευρω αντι για 20.000 δεν θα με απασχολησει ποιος θα φαει τα 5 ευρω... Αν μου πουν ομως 20.500 θα εχει μεγαλη διαφορα :)

Επιπλεον, δεν ειπα οτι δικαια κ σωστα το κανει το βιντεο κλαμπ. Απλα δεν αξιζει για μενα να γινει καταγγελια. Σ'εμενα πχ στο 7 μια φορα με χρεωσε 6 ευρω ενω ηταν 4.5 .... ουτε καν το ανεφερα γιατι στο 7 με εξυπηρετουν αψογα κ ειναι φιλοκοτατοι. Δε μου ελειψε το 1.5 ευρω ουτε θα ηθελα να 'στραβωσει' ο υπαλληλος αν θα νομιζε οτι του εκανα παρατηρηση. Απλα ετσι λειτουργω. Εκει που θεωρω οτι θιγομαι σκοπιμα μπορει να αντιδρασω αν πιστευω οτι αξιζει. Εκει που θελω να κανω τα στραβα ματια τα κανω γιατι θελω στη ζωη μου να ειμαι σχετικα ξεγνοιαστος με λεπτομερειες... Ειδικα με απλους καθημερινους συμπαθητικους ανθρωπους που δουλευουν πραγματικα :)

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl- [Σήμερα, στις 15:08]

σωστα οσα λετε αλλα αλλο η λυπηση αλλο η κοροιδια. Απο τη στιγμη που δινει αντιγραμμενα μπορει να τα δινει πχ προς 1 ευρω. Οποτε ουτε αυτος να χανει ουτε εμεις. Να ειναι μια κατασταση που κατα καποιο τροπο κανεις δεν αδικειται. Οχι ομως 2 ευρω η μερα..

Η φιλη μου εχασε 2 ταινιες απο τον συγκεκριμενο και της λεει κοστιζουν 50 ευρω. Και ηταν και οι δυο αντιγραμμενες. Εγω θα του ελεγα κανε μου μηνυση. Αυτη απλα της πληρωσε..

θεωρω πως τα αντεγραμμενα τα δινει για να 'βγαινει' . Βεβαια αυτο ειναι παρανομο και σφαλμα. Αλλα μπορουμε να απαιτησουμε σωστη αντιμετωπιση εξ αρχης ή να την 'κανουμε' ...

Τωρα για τη φιλη σου, λαθος. Επρεπε να τους πιεσει οτι οι ταινιες δεν ηταν γνησιες και μπορει καλεσει επι τοπου εφοριακο (ασχετα αν δεν μπορει) να ελεγξει την γνησιοτητα των υπολοιπων εφοσον δεν δεχονται μια απλη εξτρα χρεωση (1-2 ευρω για το δισκακι και καλα)

Αρχική απάντηση από carlitofj [Σήμερα, στις 16:13]

Ολα τα μαγαζια ελεγχονται απο την ιδια την εταιρια!Δν υπαρχει περιπτωση να βρεις ουτε μια αντιγραφη στο καταστημα!Δν τιθεται θεμα τσιγκουνιας του ιδιοκτητη!Δν παει να ειναι και ο μεγαλυτερος τσιγκουνης?Θα παρει τα γνησια θελει δν θελει.

EDIT:Franchise ειναι μονο τα μαγαζια της Αθηνας!

η αληθεια ειναι πως χρονια τωρα στο 7 εχω νοικιασει ολα σχεδον τα dvds κ τις κασετες παλαιοτερα και παντα ηταν γνησια .... Απλα εχει πολλους πελατες κ δεν βρισκεις ευκολα ελευθερο dvd :) .....

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που εννοούσα ήταν οτι τις περισσότερες φορές αναγκάζονται να το κάνουν

για να αντέξουν κάπως και το ανταγώνισμό με seven κλπ οχί πώς αυτό είναι σωστό και νόμιμο αλλά αν το σκεφτείς και απο την πλευρά του πελάτη και αυτόν τον ''συμφέρει'' να δεί μια ταινία που δεν έχει βγεί σε dvd ακόμα.Μην ξεχνάται οτί πολλοί κόσμος αγόραζει ταινίες παράνομα που ακόμα δεν εχούν βγεί στους κινηματογράφους...Οχι πως συμφωνώ με αυτήν την τακτική

Link to comment
Share on other sites

Excuse αλλά μάλλον κοροιδεύουμε τον κόσμο..

Αν θεωρήσουμε ότι μία ταινία έχει σαν αγορά 30€. Ενοικίαση προς 2 € την ημέρα. Έτσι λοιπόν έχουμε απόσβεση χρέους σε 15 ημέρες (ξέρετε πολλές επιχειρίσεις με απόσβεση σε 15 ημέρες; ), και τα υπόλοιπα που πάνε? Βάζω κι άλλες 15 ενοικιάσεις για φως, νερό, τηλέφωνο, υπάλληλο. Από κει και πέρα μία ταινία καινούρια θα ενοικιάζεται καθημερινά για τουλάχιστον 3 μήνες.

Τώρα νταξ και μεις δεν βγαίνουμε, αλλά δεν βγήκαμε να κλέψουμε τον κόσμο. Κάνουμε προσφορές, promotion και τρέχουμε πολύ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

@jpavly διάβασε σε παρακαλώ το post μου και θα καταλάβεις το πρόβλημά τους :)

@carlitofj: Με τη λέξη αισχροκέρδεια αναφέρομαι στα υπέρογκα ποσά που ζητάνε οι εταιρίες παραγωγής και διανομής. Έχετε δει ποτέ τι κοστίζει μιά ταινία και τι κέρδη έχουν στο τέλος? Είναι με τεράστια διαφορά η πιό κερδοφόρα επιχείρηση του πλανήτη!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για τις αλυσίδες, ναι. Αλλά δεν ισχύει το ίδιο και για τα μεμονωμένα.

Αλλά από την άλλη, παίρνει 10 Matrix γιατί αν το βλέπεις νοικιασμένο 1 μήνα συνέχεια, θα πας αλλού. Έχεις σκεφτεί όμως ότι πρέπει να νοικιαστεί 10πλάσιες φορές και να είναι και τα δέκα νοικιασμένα 3 μήνες όπως είπες πριν, για να βγάλουν τα έξοδα? ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην το σκιζουμε το τοπικ , η ουσια ειναι η εξης. Εγω ΝΟΙΚΙΑΖΩ ενα DVD μαζι με τα εξτρα του και περιμενω να παρω το αυθεντικο για το απολαυσω σπιτι μου ετσι οπως πρεπει. Οχι να μου δινει την φτηνη αντιγραφη , να πληρωνω τα ιδια λεφτα και να λεει η ταινια στην αρχη , ΟΧΙ στις Αντιγραφες. Αλλιως με τα ιδια φραγκα να μου νοικιασει και το καθε Season της αγαπημενης μου σειρας.

Link to comment
Share on other sites

1)Τα αυθεντικα dvd τα βιντεοκλαμπ δεν τα αγοραζουν 25-30ε που πωλουνται στα μαγαζια ,αλλα πολυ λιγοτερο

2)Δεν υπαρχει περιπτωση μια καλη καινουργια ταινια να μην ειναι συνεχως νοικιασμενη

3)Τα βιντεοκλαμπ της γειτονιας μου, μετα απο καποιο καιρο, βγαζουν προς πωληση τις περισσοτερες κοπιες απο τις εμπορικες ταινιες που ειχαν σε πολλα αντιτυπα προς 5-12ευρω.Οσο περιπου τα αγοραζουν απο τις εταιρειες διανομης

4)Δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ δικαιολογια για πειρατικη κοπια.ΚΑΜΜΙΑ!

Αν ειχα τετοιο μαγαζι κοντα μου,θα τα νοικιαζα ολα αντιγραμμενα και δεν θα τα γυρνουσα ποτε!

ΑΡΚΟΥΔΕΗΔΕΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ !

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [Σήμερα, στις 20:30]

1)Τα αυθεντικα dvd τα βιντεοκλαμπ δεν τα αγοραζουν 25-30ε που πωλουνται στα μαγαζια ,αλλα πολυ λιγοτερο

2)Δεν υπαρχει περιπτωση μια καλη καινουργια ταινια να μην ειναι συνεχως νοικιασμενη

3)Τα βιντεοκλαμπ της γειτονιας μου, μετα απο καποιο καιρο, βγαζουν προς πωληση τις περισσοτερες κοπιες απο τις εμπορικες ταινιες που ειχαν σε πολλα αντιτυπα προς 5-12ευρω.Οσο περιπου τα αγοραζουν απο τις εταιρειες διανομης

4)Δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ δικαιολογια για πειρατικη κοπια.ΚΑΜΜΙΑ!

Αν ειχα τετοιο μαγαζι κοντα μου,θα τα νοικιαζα ολα αντιγραμμενα και δεν θα τα γυρνουσα ποτε!

ΑΡΚΟΥΔΕΗΔΕΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ !

1. Αν δεν κάνω λάθος, αυτά που είναι για ενοικίαση τα αγοράζουν ακριβότερα (για προφανείς λόγους).

Αυτά που είναι για μεταπώληση προφανώς τα αγοράζουν φθηνότερα και προσθέτουν το κέρδος τους για να φτάσουν την τιμή πώλησης των 25-30 .

Το κλασικό κόλπο που κάνουν είναι ότι νοικιάζουν αυτά που έχουν αγοράσει προς πώληση τα οποία έχουν αγοράσει φθηνότερα (κάτι το οποίο είναι φυσικά παράνομο).

2. Επίσης λάθος. Αν το Video Club έχει πολλά κομμάτια (όπως συνήθως κάνει ένα μεγάλο για εμπορικές ταινίες) μπορεί να το βρεις πιο εύκολα από κάποιο άλλο πιο παλιό αλλά με λιγότερα κομμάτια.

4. Σωστό.

4.1 Επίσης σωστό και πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [Σήμερα, στις 18:30]

1)Τα αυθεντικα dvd τα βιντεοκλαμπ δεν τα αγοραζουν 25-30ε που πωλουνται στα μαγαζια ,αλλα πολυ λιγοτερο

2)Δεν υπαρχει περιπτωση μια καλη καινουργια ταινια να μην ειναι συνεχως νοικιασμενη

3)Τα βιντεοκλαμπ της γειτονιας μου, μετα απο καποιο καιρο, βγαζουν προς πωληση τις περισσοτερες κοπιες απο τις εμπορικες ταινιες που ειχαν σε πολλα αντιτυπα προς 5-12ευρω.Οσο περιπου τα αγοραζουν απο τις εταιρειες διανομης

4)Δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ δικαιολογια για πειρατικη κοπια.ΚΑΜΜΙΑ!

Αν ειχα τετοιο μαγαζι κοντα μου,θα τα νοικιαζα ολα αντιγραμμενα και δεν θα τα γυρνουσα ποτε!

ΑΡΚΟΥΔΕΗΔΕΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ !

1)Και ομως τοσο εχουν φιλε μου οσο και αν σου φαινεται παραξενο.Φυσικα υπαρχουν και καποια που ειναι φθηνοτερα αλλα τα περισσοτερα κυμαινονται σε εκεινη την τιμη!

2)Συνεχως νοικιασμενη δν μπορει να ειναι αφου στα καπακια θα βγει αλλη καινουρια και αμεσως την προηγουμενη θα την γραψουν στα @@ τους!

3)Οι τιμες που γνωριζω εγω ειναι 5,90Ε και 9,90Ε και ειναι πολυ πιο κατω απο την τιμη αγορας οι οποια ανερχεται περιπου στα 30Ε!

4)Συμφωνω απολυτα

Εννοειται οτι θα τις επαιρνα και δν θα τις γυριζα.Για να σου πω και την αληθεια ουτε και αυτοι θα σε εψαχναν!Εκτος αμα ειναι τοσο πολυ γυφτοι:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 18:38]

Το κλασικό κόλπο που κάνουν είναι ότι νοικιάζουν αυτά που έχουν αγοράσει προς πώληση τα οποία έχουν αγοράσει φθηνότερα (κάτι το οποίο είναι φυσικά παράνομο).

Μαλλον εννοεις τα λεγομενα sell thru που ερχονται για πωληση!Εχουν διαφορετικα εξωφυλλα και μπορεις ανετα να καταλαβεις ποιο ειναι τι.Αν και για να σου πω την αληθεια δν το εχω δει να το κανουν καπου αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

Καλησπερα.

Αφορμη για το θεμα μου ειναι ενα videoclub. Στο συγκεκριμενο λοιπον 8 στα 10 dvd που εχω νοικιασει για να δω ειναι αντιγραμμενα. Εχουν πανω τον τιτλο της ταινιας και απο κατω γραφουν rental copy.

Ειναι νομιμο αυτο? Απο τη μια να σκαω δυο ευρω για ενοικιαση και απο την αλλη να τη βλεπω συμπιεσμενη(σε δισκο 4.7 gb αντιγραμμενη παντα)?

ευχαριστω

Sorry αλλά μόλις είδα το post ξερά8ηκα στα γέλια, καλά αν τυχόν και νοικιάσει από 'κεί 'κάνας εφοριακός τι γίνεται;

Είμαστε τρελοί εμείς οι Έλληνες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Superman [Σήμερα, στις 19:14]

Sorry αλλά μόλις είδα το post ξερά8ηκα στα γέλια, καλά αν τυχόν και νοικιάσει από 'κεί 'κάνας εφοριακός τι γίνεται;

Είμαστε τρελοί εμείς οι Έλληνες.

Βασικα εχουμε θρασος εμεις οι Ελληνες.Αλλα ο καθενας τα ιδια λεει για τον εαυτο του:"Ελα

μωρε, σε μενα θα τυχει?"Κλασσικη ατακα πλεον.Μονο οταν την πατησεις θα καταλαβεις.Και παλι ομως δν ειναι σιγουρο.Υπαρχουν και μερικοι αναισθητοι!

Ο εφοριακος δν μπορει να τον κανει τιποτα!Για τις αντιγραφες υπευθυνη ειναι η Ε.Π.Ο.Ε!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από carlitofj [Σήμερα, στις 19:07]

Μαλλον εννοεις τα λεγομενα sell thru που ερχονται για πωληση!Εχουν διαφορετικα εξωφυλλα και μπορεις ανετα να καταλαβεις ποιο ειναι τι.Αν και για να σου πω την αληθεια δν το εχω δει καπου να το κανουν αυτο!

Link to comment
Share on other sites

α)ο εφοριακος κατα πασα πιθανοτητα δεν θα το καταλαβει (οπως οι περισσοτεροι)

β)δεν θα τον απασχολησει (ακομα και να ηταν αυτος υπευθυνος κ οχι η ...εποε (σε επαε θυμιζει...) ΕΚΤΟΣ αν παει για ..... 'παζαρεμα' ....

Link to comment
Share on other sites

Φιλτατε spc στο 1 μπορει να κανω και λαθος.Στο 2 ομως σιγουρα οχι.Oι πειρατες της καραιβικης θα ειναι συνεχως νοικιασμενοι ακομα και αν υπαρχουν 3 βιντεοκλαμπ στην σειρα το ενα διπλα στο αλλο.Στην συνεχεια ακολουθει η πωληση τους οπως ειπαμε και πιο πανω.

Οι μη εμπορικες ταινιες φυσικα θα εξακολουθουν να υπαρχουν σε λιγες κοπιες οπως ειθισται,βγαζοντας οτι ηταν να βγαλουν.

Ειμαι πιστος σινεφιλ και homecinemaniac και αν δω κατι τετοιο σε κανα βιντεοκλαμπ θα πεταξω την κοπια σαν φρισμπι κατευθειαν στην καρωτιδα του πωλητη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.