Jump to content



επιτρεπονται οι αντιγραμμενες ταινιες?


morfeas-dsl-

Recommended Posts

Καλησπερα.

Αφορμη για το θεμα μου ειναι ενα videoclub. Στο συγκεκριμενο λοιπον 8 στα 10 dvd που εχω νοικιασει για να δω ειναι αντιγραμμενα. Εχουν πανω τον τιτλο της ταινιας και απο κατω γραφουν rental copy.

Ειναι νομιμο αυτο? Απο τη μια να σκαω δυο ευρω για ενοικιαση και απο την αλλη να τη βλεπω συμπιεσμενη(σε δισκο 4.7 gb αντιγραμμενη παντα)?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Βασικά πρώτη φορά το ακούω αυτό το πράγμα.Απο ποιο video club τις νοικιάζεις? Νομίζω είναι παράνομο αυτο το πράγμα. Το video club δηλαδη τι δικαιώματα πληρώνει στις εταιρείες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

Καλησπερα.

Αφορμη για το θεμα μου ειναι ενα videoclub. Στο συγκεκριμενο λοιπον 8 στα 10 dvd που εχω νοικιασει για να δω ειναι αντιγραμμενα. Εχουν πανω τον τιτλο της ταινιας και απο κατω γραφουν rental copy.

Ειναι νομιμο αυτο? Απο τη μια να σκαω δυο ευρω για ενοικιαση και απο την αλλη να τη βλεπω συμπιεσμενη(σε δισκο 4.7 gb αντιγραμμενη παντα)?

ευχαριστω

Πολυ κουφό μου ακούγεται. Ειναι δηλαδη 4.7gb το δισκάκι ? Ή μηπως ειναι 8αρι ? Το μονο που θα μπορούσα να σκεφτω ειναι να εχει κανει 1:1 κοπιες γιατι φοβάται μηπως του τις χαλανε/κλέβουνε κλπ και δινει τις κοπιες, αλλα εχει τις αυθεντικές πισω στο μαγαζί. Αλλα να ειναι 4.7 δε θα το δεχόμουνα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω απλά περιπτώσεις που αν είσαι πελάτης και καλά, σου βγάζει κάτω από το ράφι τις αντιγραφές και με 2 στις πουλάει. Εδώ φυσικά δε μιλάμε για νομιμότητα...

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικο μου Video club μου εχουν δωσει αντιγραμενες ταινιες. Ασε που κανουν και συμπιεση του ελεους σε δισκακια των 4,7Gb. Αν μου ξαναδωσουν αντιγραμμενο δεν την παιρνω. Ελεος δηλαδη ετσι ανοιγω και εγω Video Club και νοικιαζω αντιγραμμενα και τα αυθεντικα τα εχω σε μια αποθηκη στο φεγγαρι.

Link to comment
Share on other sites

Το φαινομενο αυτο παρατηρειται στα περισοοτερα Video club και μαλιστα το καταλαβαινεις ευκολα οταν ειναι να διαλεξεις τους υποτιτλους που εχουν αφησει μονο τα ελληνικα αντε και καμια φορα τα αγγλικα!:tomato: :tomato: :tomato:

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως εννοω. Εχουν συμπιεση την ταινια σε δισκο των 4.7 και μονο με ελληνικους αντε αγγλικους υποτιτλους. Καλα δε με ενοχλει αυτο. Με ενοχλει που πληρωνω και παιρνω αντιγραμμενο.Ελεος δηλαδη..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ελληνικούς και αγγλικούς υπότιλους μόνο έχουν πολλά dvd (ελληνικές παραγωγές σπέτζος και λοιπές σαπίλες...). Δεν σημαίνει ότι είναι αντεγραμμένο. Αν είναι μωβ από κάτω τότε είναι... ;) (και φυσικά δεν είναι νόμιμο...)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα εκτός από αυτό μου έτυχε ταινία με 2 DVD να μου δίνουν μόνο το 1.. Δηλαδή μόνο την ταινία.. Το Bonus Disk τι να το κανουμε,ε? Να δούμε τι? ...Αισχος ρε παιδια.. Λες και θα το νοικιάσουν αλλού μόνο του το δισκάκι..

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που γράφουν "rental copy" είναι νομιμότατα και τα δίνουν οι ίδιες οι εταιρίες σε φθηνότερη τιμή από τα άλλα που είναι για πώληση.

Το αν όμως κάποιοι κάνουν αντίγραφα από αυτά και τα νοικιάζουν είναι άλλο θέμα. Αλλά το αντίγραφο από το δισκάκι πρέσσας ξεχωρίζει. Το αν είναι 4.7, δεν παίζει ρόλο, αφού για λόγους οικονομίας μπορεί να το κάνει η ελληνική εταιρία παραγωγής :TD:

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα..

Σε λίγο θα αρχίσουμε να αναρωτιόμαστε και αν οι, συμπαθέστατοι κατά τα άλλα, έγχρωμοι φίλοι μας που πουλάνε στον δρόμο με το κιλό σε σακούλες σκουπιδιών όλες τις τελευταίες Ελληνικές και μη επιτυχίες είναι νόμιμοι.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιμα είναι τα Rental Copies. Τα βγάζουν οι εταιρείες διανομής. Για τα υπόλοιπα που ειπώθηκαν περί πώλησης είναι παράνομα.

Επίσης, τα αντίγραφα τα συμπιεσμένα είναι μάλλον επίσης παράνομα.

Και όσο για το extras dvd, εγώ το ζητάω και μου το δίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε μεγαλες αλυσιδες π.χ Seven, Videoland δεν εχω παρατηρησει το φαινομενο αλλα εχω ακουσει οτι σε video club της γειτονιας το κανουν παρανομα. Διοτι οταν βγαινει μια καινουργια ταινια blockbuster γιατι να αγοραζει 10 γνησια και να μην παρει 2 και να τα αντιγραψει.....

Παντως αν παρεις ταινιες της Σπεντζος Film ειναι ολες χαλια........

Δεν ξερουν οτι το dvd shrink εχει και διπλο περασμα και μπορεις να βαλεις φιλτρα?????:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tyxeros

Που να τους μηνυσεις αυτους?

Εσύ πάντως δύσκολα θα βγάλεις κάτι. Το πιό πιθανό να του κάνουν κάποιο έλεγχο από την εφορία (γιατί είναι και φοροδιαφυγή αυτό) να τα βρει με τον ελεγκτή, να του δώσει μια μίζα και να τελειώσει η υπόθεση. Έτσι τελικά θα συνεισφέρεις στη διαφθορά...

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να απαιτείς κανονική κόπια κι αν δε σου δίνουν να κάνεις φασαρία. Με αυτό τον τρόπο βέβαια θα χαλάσεις τις σχέσεις σου και δε θα είσαι και ο πιό αγαπητός πελάτης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m

Το dvd με τα extras δεν ειναι για ενοικιαση γιαυτο και πολλα video clubs δεν το δινουν.

Ποιός το λέει αυτό? Το αντίθετο μάλιστα! Στο εξώφυλλο που υπάρχει στο ράφι, κι όταν η ταινία περιέχει και 2ο δισκάκι, το γράφει κιόλας. Οπότε όταν εγώ επιλέγω αυτό το εξώφυλλο και το πάω στο ταμείο, είναι υποχρεωμένοι να μου δώσουν ότι περιέχει μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.