Jump to content



CPU 333 + DDR 400 problem


idefix

Recommended Posts

Ok τοτε και ο δικος μου θα αντεξει στο 1.7v. Αλλωστε δεν θα τον πιεσω πολυ και εκτος αυτου θελει 5-6 συρματακια παραπανω για την ταση. Τωρα δουλευει στα 2250 και ειναι στους 42 βαθμους. Η ψυκτρα ειναι η 3D cooler της Gigabyte και το κουτι Thermaltake XaserV με 5 ανεμιστηρες.

Link to comment
Share on other sites

Τζιφος! Δεν ξερω γιατι. Εβαλα τα παντα στο bios να ειναι default, βραχυκυκλωσα τα pins που επρεπε για να κανει unlock και εβαλα τα jumpers οπως επρεπε ωστε να εχω multiplier 11. Παρολα αυτα εμεινε στο 12.5. Χρησιμοποιησα κατι πολυ μικρα συρματακια που βρηκα σε ακουστικα και μετα ξαναδοκιμασα βαζοντας δυο μαζι για να στριμοχτουν καλυτερα με τα pins. Να δοκιμασω να ορισω εγω το multiplier καλυτερα με συρματακια?

:cry:

Link to comment
Share on other sites

Thanx for the support. Αλλα εχω αρχισει να απελπιζομαι. Η ο επεξεργαστης μου κανει οτι να 'ναι η το mobo. Πρωτα απ'ολα εχω σταματησει να ψαχνω για divider και προσπαθω ξεκλειδωνοντας τον επεξεργαστη να τον παω απο 12.5x333 σε 11x200.

Αρχική απάντηση από mech5107 [Σήμερα, στις 11:57]

Εβαλές να έχεις standar το 11χ?

Δοκίμασες με unlock που εχει ολους μεχρι το 12,5χ?

Εδω αρχιζει το γελιο.

Αρχικα εβαλα συρματακια για να lockαρω 200mhz και για να ξεκλειδωσω τον πολλαπλασιαστη και να τον ρυθμισω απο jumpers. Αποτελεσμα ηταν να υπακουσει το fsb αλλα οχι και ο multiplier ο οποιος εμεινε στο 12.5 και τελικα με 12.5x200 δεν μπορουσα καν να bootαρω. :(

Στη συνεχεια ελευθερωσα το fsb και αφησα μονο το unlock multi. Ετσι πραγματι ελευθερωθηκε το fsb αλλα ο multiplier εμενε στο 12.5 οτι και να εκανα με τη μητρικη. :(

Τελος ξαναμπηκα στο ocinside για να δω πως μπορω να ορισω με συρματακια να ειναι ο multiplier ακριβως 11. Το εκανα βαζοντας πλεον στην μητρικη μου τα defaults οπως ελεγε το site αλλα και παλι εμεινε στο 12.5. Αυτη τη φορα ομως συνεβη το εξης κουλο! Το Vcore ξεκλειδωσε και οταν εβαλα fsb 185 αυτο σε ρυθμιση high πηγε απο μονο του στο 1.92v. Πρωτα δεν ανεβαινε πανω απο 1.71v.

Αν εσεις βγαζετε καποια ακρη πειτε μου:dots:

Τωρα αφου εχει το ρευματακι που θελει το εχω αφησει δοκιμαστικα στο 12.5x185=2312 και βλεπουμε. Απο θερμοκρασια ειμαστε γυρω στους 40.:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.