Jump to content



Υψηλές τιμές από Nvidia,Ati και AMD


chrisnitro2000

Recommended Posts

Βασικά 2 ειναι οι εταιριες που βγαζουν τσιπ γραφικών για games. Οπότε δεν ιφιστατε ανταγωνισμός μιας και μπορουν να τα βρουν οσο αφορά τις τιμές. Μήπως πρέπει να δούμε και νέες προτάσεις απο νέες εταιρίες ώστε να αυξηθει ο ανταγωνισμός? Αρα και να πέσουν οι τιμές.

Ξέρω κοματι δυσκολο.

Οσον αφορά την 8800 ναι οντως ακριβή. Επόμενο είναι μιας και πρόκειτε να αλοφρεσκο τσιπ. Όμως δεν εχει βγει καν το DX10 ποσο μαλλον παιχνιδια για να παρουμε μια πρωτη ιδεα για το τι επιδοσεις έχει πάνω. Δεν ξερω έχω μια κρυφή υποψια οτι θα αποδεικτουν μάπα η 8800 στο DX10. Οπότε τα ξανασκάμε μετά.

'Οπως πολυ σωστα υπόθηκε κανει δεν υποχρεώνει κανεναν να τις αγοράσει μιας και υπάρχουν άπειρες αξίοπρεπεις προτάσεις με αξιοπρεπέστατες τιμές. Δηλαδη γιατι να σκασώ 700 ευρόπουλα για να βλεπω 100+ fps στο fear? Τα 60 δεν φτάνουν?

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ οποίο fear το πολύ να το παίξεις κανα 2ώρο..... μετά...θα το γυρίσεις πάλι στο COD στο counter.., στο WOW, στο ΒF2 κτλ κτλ τα οποία είναι σφαιράτα με μια κάρτα κάτω από 200 e....... Δηλαδή μιλάμε για πολύ "τρυπάκι"...

Φυσικά ..."χαλάλι τα 700 ευρώ που έδωσα για να βγάλω 1000+ στο 3dmark".....Τσσσσσσσσσσ!

ΤΡΕΧΤΕ.......

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια η εταιρειες χρήματα θέλουν και κανουν οτι ειναι δυνατο για να τα πάρουν. Το θέμα ειναι εμεις η μάζα τι κάνουμε. Απο εμας ανοιγουν οι εταιριες, απο εμας κλεινουν, απο εμας βάζουν μυαλό. Αν θέλει ο άλλος να δώσει 600Ε για κάρτα γραφικών και 600Ε για επεξεργαστή καλά κάνει, και ας ειναι παράλογος με την ενοια οτι ουτε 2-4πυρηνο θα μπορεσει να αξιοποιησει ουτε dx10 υπάρχει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είμαι ο μόνος που πιστεύω ότι οι τιμές των gpu δεν είναι τόσο τραγικές;Δεν ξέρω βρε παιδιά, αλλά θυμάμαι όταν ήμουν ακόμα σχολείο κάτι gf3 ti 500 σε συγκριτικά του ram που είχαν πάνω από 220 χιλιάρικα ακόμα ακόμα!Ξέρετε πόσα ευρώ είναι;Και βασικά, ποιά είναι η αξία εκείνων των χρημάτων τότε αναλογικά σήμερα;Μια gf2 που θεωρείτο μέση κάρτα ήθελε 80 χήνες για υλοποίηση της manli ή της chaintech!Εγώ πιστεύω πως οι αντίστοιχες σημερινές κάρτες είναι παραπλήσιες σε ονομαστική αξία (αν βάλουμε και τον πληθωρισμό είναι στην ουσία πιο φθηνές).Αλλά θαρρώ πως σου δίνουν καλύτερες δυνατότητες.Εντάξει, βγαίνουν και παιχνίδα πλέον που ένα εξάμηνο μετά και πάλι στην ουσία είναι <<άπαιχτα>>, αλλά και παλιότερα γινόταν αυτό.Πάντως δε νομίζω πως μια μέση κάρτα παλιότερα σου έδινε περισσότερη δύναμη και καλύτερες επιδόσεις απ' ότι μια 1950pro πχ σήμερα.Απλά έχουμε μάθει αν δε βγάζει στα 1600 με 8aa και 16qaf 60 καρέ και πάνω να τη θεωρούμε ανεπαρκή.Δε νομίζω παλιότερανα είχαμε τέτοιες απαιτήσεις από τις αντίστοιχες κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bigi [Σήμερα, στις 18:32]

Δηλαδή είμαι ο μόνος που πιστεύω ότι οι τιμές των gpu δεν είναι τόσο τραγικές;Δεν ξέρω βρε παιδιά, αλλά θυμάμαι όταν ήμουν ακόμα σχολείο κάτι gf3 ti 500 σε συγκριτικά του ram που είχαν πάνω από 220 χιλιάρικα ακόμα ακόμα!Ξέρετε πόσα ευρώ είναι;Και βασικά, ποιά είναι η αξία εκείνων των χρημάτων τότε αναλογικά σήμερα;Μια gf2 που θεωρείτο μέση κάρτα ήθελε 80 χήνες για υλοποίηση της manli ή της chaintech!Εγώ πιστεύω πως οι αντίστοιχες σημερινές κάρτες είναι παραπλήσιες σε ονομαστική αξία (αν βάλουμε και τον πληθωρισμό είναι στην ουσία πιο φθηνές).Αλλά θαρρώ πως σου δίνουν καλύτερες δυνατότητες.Εντάξει, βγαίνουν και παιχνίδα πλέον που ένα εξάμηνο μετά και πάλι στην ουσία είναι <<άπαιχτα>>, αλλά και παλιότερα γινόταν αυτό.Πάντως δε νομίζω πως μια μέση κάρτα παλιότερα σου έδινε περισσότερη δύναμη και καλύτερες επιδόσεις απ' ότι μια 1950pro πχ σήμερα.Απλά έχουμε μάθει αν δε βγάζει στα 1600 με 8aa και 16qaf 60 καρέ και πάνω να τη θεωρούμε ανεπαρκή.Δε νομίζω παλιότερανα είχαμε τέτοιες απαιτήσεις από τις αντίστοιχες κάρτες.

Εδώ που τα λέμε ίσως να έχεις και κάποιο δίκαιο!!

Και εγώ το 2000 στο πρώτο μου pc είχα cpu Pentium 3 600MHz, κορυφαίος για τότε και τον είχα πάρει 180 χιλιάρικα που μεταφράζεται σε 530 Ευρώ (και αν λάβουμε υπόψην και τον πληθωρισμό ίσως και παραπάνω, τότε οι 180 χιλίαδες ήταν πολλά λεφτά) όσο κάνει σήμερα δηλαδή ο κορυφαίος Core 2 Duo 6700!!!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.