Jump to content


Linksys wrtsl54gs


dark221416003258

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

Έχοντας μια αρκετά καλή εμπειρία στη συμβίωση με ένα zyxel 661Η-61 εδώ και ένα χρόνο και μια αρκετά κακή με ένα asus WL-700gE το οποίο είχα αγοράσει για κατεβαστήρι και μόνο κατεβαστήρι δεν ήτανε τελικά...

αποφάσισα να ξεκινήσω από την αρχή την αναζήτηση του "τέλειου" router το οποίο θα εκτελεί και χρέη κατεβαστηριού αλλά και server εάν βέβαια είναι εφικτό...

Ψάχνοντας λοιπόν στο net έμαθα ότι κάποια συγκεκριμένα μοντέλα της Linksys έχουν τέτοιες δυνατότητες με τις απαραίτητες "τροποποιήσεις" και το κατάλληλο firmware.

Συγκεκριμένα πολλά ακούγονται ότι η σειρά wrt54xx έχει τέτοιες δυνατότητες αλλά δεν έχω βρει κάποιο how to έως τώρα...

Έχω βάλει στο μάτι το συγκεκριμένο μοντέλο wrtsl54gs το οποίο έχει και usb για σκληρό αλλά και από ότι είδα και δυνατότητες Qos κλπ κλπ

Έχω βρει αυτό "my WRT54G (60 euros new,35-40 euros on Ebay). bittorrent is running on the router and the files are saved on my hard drive via Samba. I do the monitoring with an ncurses console via SSH."

εδώ

Όποιος έχει δοκιμάσει κάτι ανάλογο παρακαλώ για τα φώτα του γιατί δυστυχώς εγώ δεν έχω βγάλει άκρη...

Edit: Αυτή η σειρά της Linksys τι λέει γενικά? Καλή?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η συγκεκριμένη σειρά προϊόντων της Linksys παίρνει firmware που μετατρέπει το μηχανάκι σε linux-box οι δυνατότητές του είναι απεριόριστες. Το openwrt project έχει πολύ μεγάλη υποστήριξη από πίσω του.

Link to comment
Share on other sites

έχω το παραπάνω ρουτερ αλλά την απλή έκδοση το wrt54gs (δηλαδή χωρίς usb) το οποίο όμως δεν είναι dsl modem άρα χρειάζεται και ένα dsl modem

και του έχω περάσει κατά καιρούς σχεδόν όλα τα βιος π.χ. dd-wrt, tomato, thibor, openwrt

όλα τα παραπάνω μπορούν να κάνουν mount εξωτερικό δίσκο όπως το περιγράφεις

με το πακέτο samba

από κονσόλα μπορείς να κάνεις ινσταλ ότι πρόγραμμα θέλεις

http://wiki.openwrt.org/OpenWrtDocs/Packages

π.χ. ctorrent (console torrent client) αλλά δεν θα βλέπεις τι γίνεται από gui

παρά μόνο από κονσολα, προσωπικά δεν νομίζω οτι ειναι εύχρηστο χωρίς gui

οπότε σοβαρό ρουτερ για τορρεντ χωρίς pc δεν νομίζω ότι υπάρχει ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες κονσόλα εννοείς σε Linux ή και από windows?

Επίσης οδηγίες για όλα αυτά που υπάρχουν?

Κατά τη γνώμη σου πιο είναι το καλύτερο firmware, για αυτά τα μοντέλα?

Το dd-wrt τελικά δεν είναι με web interface?

Link to comment
Share on other sites

όλα τα firmware που ανέφερα έχουν web interface αλλά για τις κανονικές λειτουργίες

του ρουτερ, και όχι για τα έχτρα που μπορεί να βάλει ο χρήστης π.χ. samba, torrent

κονσολα π.χ. "telnet 192.168.0.1" άρα και από windows και από linux

μέχρι και απο smartphone kai pda

οδηγίες για όλα αυτά υπάρχουν στο openwrt.org κυρίως, αν και σχεδόν τα ιδία ισχύουν για όλα τα firmware

η βασική εντολή για ινσταλλ ειναι "ipkg install [ονομα πακετου π.χ. samba]" ktl

καλύτερο firmware δεν υπάρχει, είναι τι θέλει να κάνει κάποιος με τον ρουτερ

πάντως γενικά το dd-wrt είναι πολύ καλό και το tomato (αν και είναι νεoτερο και beta

το χρησιμοποιώ ενα μηνα χωρίς κανένα πρόβλημα)

το πιο advance firmware ειναι το openwrt αλλά θέλει ο χρήστης να έχει

αρκετή εμπειρία από linux ktl

χωρίς να θέλω να σε προσβάλω πιστεύω ότι θα είναι πολύ δύσκολο να κανείς αυτο που ζητάς και όταν τα καταφέρεις το αποτέλεσμα δεν θα είναι αυτό που θα ήθελες

πιστεύω οτι ρουτερ με τορρεντ λειτουργίες δεν υπάρχει ακόμα, πρέπει κάποιος να έχει και pc

Link to comment
Share on other sites

το dd-wrt παίρνει πακέτα από openwrt?

επίσης το dd-wrt έχει bandwidth management

και το κυριότερο από όλα δουλεύει?

ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός αλλά καταλαβαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

1)ναι το dd-wrt παίρνει πακέτα από το openwrt υπαρχει η εντολη ipkg

2)dd-wrt kai tomato the best για qos (bandwidth management)

παίζει ρόλο και η σύνδεση/provider/ πίτα dslam (δεν μπορει να κανει θαυματα σε

πιτα συνδεση) αλλά γενικώς ναι δουλεύει και πολύ καλά, ειδικά το tomato βγάζει και Pie chart me to classification που κάνει στο bandwitdh

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει...

Έχω φάει τον κόσμο να το βρω αλλά τίποτα,

Όποιος ξέρει ποιος είναι ο επίσημος διανομέας της Linksys στην Ελλάδα ας πει γιατί στο site της Linksys έχει καμιά 30αρια εκ των οποίων δεν το έχει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 13:29]

http://www.priveshop.gr/product.php?code=403313&sess=1161453181

Μόνο πριν το πάρεις βεβαιώσου ότι είναι η linux-friendly έκδοση.

Thx :D αλλά εγώ δεν θέλω αυτό...

θέλω αυτό

ΥΓ: Ε όχι και στραβόγιαννο ο παλιός... ;):p

Link to comment
Share on other sites

Έχω μιλήσει είδη, μου είπαν από τον καινούριο χρόνο

επειδή λένε ότι το μοντέλο είναι καινούριο (είναι είδη ενός χρόνου) αλλά δεν με έπεισαν...

Παρεπιπτόντως μήπως έχει κανείς κάνα λινκ με το how to βάζω openwrt, ddwrt κλπ?

Επίσης το openwrt έχει web interface?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.