Jump to content



λειτουργικο με αδεια για 1 Η/Υ γινεται να εγκατασταθει σε 2?


tolis861416003225

Recommended Posts

τωρα θα μου πειτε εδω σπασμενα και ενα σωρο κοσμος τα βαζει σε ενα σορο πισια και δε τους κανουν τιποτα(δεν εχω καμια σχεση με αυτους :upside: :upside: ) αυτα που τα εχεις και πληρωμενα θα σου πουνε....????? αλλα ετσι να ρωτιξω να μαθω...βασικα αν θα γινει η εγκατασταση γενικα :X:

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση σου δεν είναι αν είναι νόμιμα, είναι αν γίνεται η εγκατάσταση σωστά?

Έχω πληρωμένες άδειες στη δουλειά και τις ίδιες στο σπίτι. Ενεργοποίσηση μέσω τηλεφώνου και όλα ΟΚ.

Νόμιμο? Μάλλον όχι, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω πέρα από τις τόσες άδειες που αγόρασα για τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά δεν επιτρέπεται.

Τα XP μπορείς να κάνεις validation σε περισσότερους υπολογιστές, αλλά θα έχεις πρόβλημα, αν γίνει έλεγχος σε επιχείρηση.

Στα Vista, δεν ξέρω αν θα μπορεί να γίνει παράνομα validation και σε δεύτερο υπολογιστή.

Υπάρχει η πιθανότητα να γίνεται, αφού η M$, άλλαξε την πολιτική της στο θέμα, για να ικανοποιήσει την O/C κοινότητα, που αλλάζει συχνά hardware.

Είχα γράψει σχετικά με το θέμα του licensing των Vista σε άλλο thread.

Το σπάσιμο που ισχύει στα Vista αυτή τη στιγμή, στηρίζεται σε κωδικούς που έχει δώσει η ίδια η M$ και της είναι γνωστά τα άτομα που χρησιμοποιούν Vista.

Ξέρει τόσο την ακριβή τους θέση γεωγραφικά, όσο και τα στοιχεία τους.

Σκεφτείτε το λίγο τι σημαίνει αυτό...

Δηλαδή μας καίει πραγματικά αν θα μας επιτρέψει η M$ σιωπηρά, να εγκαταστήσουμε τα Vista σε περισσότερους από έναν υπολογιστές.

Προς το παρόν πάντως η M$ επιθυμεί την ανάπτυξη κοινότητας από beta testers και θα ανταμείβει όσους βρίσκουν bugs, οπότε υπάρχουν ελπίδες για πολλαπλά validation (σε πολλούς υπολογιστές).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Είχα γράψει σχετικά με το θέμα του licensing των Vista σε άλλο thread.

το ειχα διαβασει. αυτο που ρωτουσα απαντηθηκε. δλδ αν θα γινει η εγκατασταση και το validation. επιχειρηση δεν εχω οποτε οκ....απλα οταν τα παρω τα βιστα, με οποιον τροπο, θα εχω παρει καινουριο υπολογιστη και θα ηθελα να τα βαλω και στον τωρινο και στον καινουριο και τα λ7 δε μου τρεχουν απο τα πανζακια...(βασικα των γονιων μου)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.