Jump to content



Albatron 8800 GTX


diachiristis

Recommended Posts

Σκοπεύω να πάρω αυτόν τον υπολογιστή:

Μητρική κάρτα: ASUS P5B DELUXE

Κεντρικός επεξεργαστής: Core 2 Duo 6600 (s775, 2.4Ghz)

Κάρτα γραφικών: Albatron 8800 GTX

Τροφοδοτικό: ENERMAX LIBERTY 620W RETAIL

Case: COOLERMASTER RC-534 CENTURION 534 SILVER

Οθόνη: LG 19 L1970HQ-BF

Σκληρός: 2x Western Digital 320GB (7200 Rpm, 16 MB Cache, SATA 2)

DVD-ROM: LG DVD 16X GDR-8163B

DVD-RECORDER: PLEXTOR PX-755A/T3 DVDR/RW BLACK BULK

Floppy: Mitsumi1,44ΜΒ με 7-1 Card Reader

RAM: OCZ PC2-6400 EL DUAL CHANNEL DDR2 2GB (2X1GB) PLATINUM EDITION XTC

TV-TUNER: Pinnacle PCTV 310e

Όμως με ενδιαφέρει και το video editing εκτός από τα παιγνίδια. Και σας ρωτώ γιατί φοβάμαι μην τη πατήσω, με αυτή την κάρτα γραφικών θα μπορώ να παίρνουμε σήμα από το βίντεο? Υπάρχει είσοδος για βίντεο και dvd?

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο το λογο μπορεις να παρεις μια καρτα τηλεορασης.

Παντως αν η vga ειναι vivo τοτε ισως κατι να μπορεις να κανεις,αν και η συνδεσμολογια ειναι λιγο χαος σε αυτη την περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

8800GTX και 19'' οθονη δεν πανε man.Αυτη η καρτα δεθχνει τα δοντια της (και σε κανει πιο χαρουμενο) σε αναλυσεις ανω των 1680*1050 τουλαχιστον συτο δισπιστωσα εγω.Οσον αφορα το video editing οχι δεν θα την πατησεις αφου θα σου χρειαστουν ειδικες καρτες video πχ http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=1&category=780

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hydrus

8800GTX και 19'' οθονη δεν πανε man.Αυτη η καρτα δεθχνει τα δοντια της (και σε κανει πιο χαρουμενο) σε αναλυσεις ανω των 1680*1050 τουλαχιστον συτο δισπιστωσα εγω

μην εισαι τοσο απολυτος,εγω διαπιστωσα το αντιθετο

Link to comment
Share on other sites

8800GTX και 19'' οθονη δεν πανε man.Αυτη η καρτα δεθχνει τα δοντια της (και σε κανει πιο χαρουμενο) σε αναλυσεις ανω των 1680*1050 τουλαχιστον αυτο διαπιστωσα εγω.Δωσε κατι παραπανω και αγορασε ενα 20.1'' monitor εαν θες να χαιρεσαι τα games η τις ταινιες.Οσον αφορα το video editing οχι δεν θα την πατησεις αφου θα σου χρειαστουν ειδικες καρτες video πχ http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=1&category=780

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hydrus

8800GTX και 19'' οθονη δεν πανε man.Αυτη η καρτα δεθχνει τα δοντια της (και σε κανει πιο χαρουμενο) σε αναλυσεις ανω των 1680*1050 τουλαχιστον αυτο διαπιστωσα εγω.Δωσε κατι παραπανω και αγορασε ενα 20.1'' monitor εαν θες να χαιρεσαι τα games η τις ταινιες.Οσον αφορα το video editing οχι δεν θα την πατησεις αφου θα σου χρειαστουν ειδικες καρτες video πχ http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=1&category=780

αυτη ειναι γνωμη σου φιλε και την σεβομαι,αλλα μην λες οτι δεν κανει για 19αρα οθονη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Εγω διαπιστωσα οτι ακομα και στα 1280χ1024 μπορεις να την φερεις στα ορια της...

:T: :T: :T: πεστα παιχταρα μου,αρκει να εχεις εναν 6600-6700-χ6800

Link to comment
Share on other sites

http://xbitlabs.com/articles/video/display/gf8800-games.html

Απλα diachiristis ριξε ενα αναγνωσμα να παρεις μια ιδεα για την καρτουλα και τι εννοω (sorry παιδες με τα διπλα post αλλα το νετ μου μαμιεται).Def εχοντας στημενες 2 οθονες στο pc ενος φιλου (μια 20.1 και μια 19) απλα τουλαχιστον στα δικα μου τα ματια δεν ξερω τι να πω ειναι σαν να μεταμορφωθηκε το game.Aυτο ειναι ολο οχι πως οι 19 ειναι για πεταμα αλλα οι 20.1 ειναι καλυτερες οχι μονο για games αλλα και για καθημερινες αφαρμογες οπως internet, office και ταινιες.Τhat's all...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hydrus

http://xbitlabs.com/articles/video/display/gf8800-games.html

Απλα diachiristis ριξε ενα αναγνωσμα να παρεις μια ιδεα για την καρτουλα και τι εννοω (sorry παιδες με τα διπλα post αλλα το νετ μου μαμιεται).Def εχοντας στημενες 2 οθονες στο pc ενος φιλου (μια 20.1 και μια 19) απλα τουλαχιστον στα δικα μου τα ματια δεν ξερω τι να πω ειναι σαν να μεταμορφωθηκε το game.Aυτο ειναι ολο οχι πως οι 19 ειναι για πεταμα αλλα οι 20.1 ειναι καλυτερες οχι μονο για games αλλα και για καθημερινες αφαρμογες οπως internet, office και ταινιες.Τhat's all...

ναι βρε δεν αντιλεγω οτι ειναι καλυτερα σε μεγαλυτερη οθονη αλλα και στην 19αρα κανει πολυ καλη δουλεια:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hydrus [Σήμερα, στις 13:08]

8800GTX και 19'' οθονη δεν πανε man.Αυτη η καρτα δεθχνει τα δοντια της (και σε κανει πιο χαρουμενο) σε αναλυσεις ανω των 1680*1050 τουλαχιστον αυτο διαπιστωσα εγω.http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=1&category=780

Συμφωνω αλλα αλλο 19 ΤFT και αλλο 19 CRT

Η CRT ιδιου μεγεθους πιανει ανετα μεγαλες αναλυσεις ενω και τα τελευταια μοντελα εχουν καλο r.r για να αποφυγεις το flickering

αλλα δυσκολα βρισκεις πλεον crt

Να σου πω την αληθεια και το 1680*1050 παλι λιγο ειναι για μια 8800

Αμα θελει να αξιοποιησει την 8800 σε μεγαλες αναλυσεις μαλλον θα χρειαστει 22" ΤFT ενω

με μια 19"CRT και πανω εισαι ανετος

Link to comment
Share on other sites

Εδω που τα λεμε μπορει να μην φταιει αποκλειστικα η 8800 για oποιοδηποτε corruption η

κακο framerate σε παιχνιδια

H καρτα βγαζει ανετα και καποια παιχνιδια και σε 1920χ1080

Τα driver της Nvidia για την συγκεκριμενη σειρα 8 απο οτι διαβαζω και σε αλλες ιστιολιδες ειναι αισχος με αρκετα προβληματα, μαλλον θα χρειαστει και καποιος καιρος η Nvidia να τα στρωσει

Δεν εχουν καμια σχεση με τα unified driver που διατιθονται για την Geforce 6\7 σειρα που ειναι σταθεροτατοι και optimised για ολα τα παιχνιδια

Link to comment
Share on other sites

Από την σειρά FX έχει να βγάλει καινούργια αρχιτεκτονική η Nvidia γιαυτό οι οδηγοί της 8800 είναι μαύρα χάλια.Και μετά μιλάνε για τους οδηγούς της ΑΤΙ.

Link to comment
Share on other sites

H αναλυση 1920Χ1200 απο μονη της διορθωνει πολλα πραγματα οχι τοσα ομως οσα κανουν οι πλατοφορμες DX9 και ποσο δε η DX10.Και αυτο ναι Unsto φαινεται στο cod2 που και με την 7950GX2 του brother και DX9(17''tft 1280X1024) οn η καρτα ''τα βλεπει'' ολα(κοινως ψιλοσερνεται).Το cod2 εχει τον δικο του θεο...Με βλεπω να καταληγω σε κανα nintendo Wii για το cod3(κοιτα που κοροιδευα τους κονσολιερηδες...).Απο οδηγους δεν ξερω τι να πω αλλα διαβαζω για αρκετα προβληματα.Εαν δεν εδραιωθει παντως το DX10 ολο για τετοιου ειδους προβληματα θα μιλαμε.Παντως η καρτα ειναι αν μη τι αλλο οτι πο γρηγορο τουλαχιστον μεχρι να απατησει η ΑΤΙ ε... AMD θελω να πω.Παντως diachiristis σκεψου το για την οθονη και πιο πολυ δες με τα ιδια σου τα ματια.Οσον αφορα την καρτα, εαν δεν εισαι φανατικος gamer θα σε καλυψει για πολυυυυυ καιρο ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 11:15]

Εγω διαπιστωσα οτι ακομα και στα 1280χ1024 μπορεις να την φερεις στα ορια της...

Τα ιδια σε 1024*768 (4x AA 8x AF παντα,σε 1280*1024 2x AA 8x AF με τα ιδια ingame settings ειχα μια πτωση 2-4% αναλογα με το game ) με τις 1900/7900 που υποτιθεται πως ειναι και αυτες για "μεγαλες αναλυσεις" σε quake 4(ισως εκει να βοηθαγε ενας dual core)/rainbow six vegas/armed assault/splinter cell double agent/dod source 20players+/call of juarez/oblivion/bf2 64 players/lock on κ.α

Μην προτεινετε καρτες και οθονες αμα απλα κοιταζετε average fps απο hardware sites, ελεος πια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.