Jump to content



GeForce VS ATI


Christian12

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Occultist [Χθες, στις 08:52]

@amdnikos

Κατ'αρχήν το αβάσιμα ειρωνικό ύφος σου, καλό είναι να εκλείπει,ειδικά όταν είναι απρόκλητο.

Δεύτερον, λατρεύω τις ΑΤΙ, είναι η 3 συνεχόμενη κάρτα ΑΤΙ που έχω, και η 4η πάλι ΑΤΙ θα είναι. Οπότε το να μεροληπτώ εις βάρος των radeon ή το να μη με καλύπτουν , είναι επίσης άκυρο. Σε ότι αφορά graphic glitches, εννοώ μικρές λεπτομέρειες που δε γίνονται σωστά render σε ΑΤΙ κάρτες, επειδή πολλά παιχνίδια σχεδιάζονται με βάση τις nvidia. Είναι κάτι που πρέπει να έχω συγκεκριμένα παιχνίδια και να είμαστε παρόντες για να σου δείξω εύκολα τι εννοώ-(μερικά πρόχειρα που μου έρχονται στο μυαλό-τις σκιές στο chaos theory θα συνεχίσεις να τις βλέπεις τετραγωνισμένες όποια ΑΤΙ και να δοκιμάσεις, στο scarface και το gta, με όλες τις ΑΤΙ θα έχεις textures που φλασάρουν στις πινακίδες και τα κτίρια σε απόσταση και οι ακμές στους εσωτερικούς χώρους έχουν κάποιου είδους shimmer που βγάζει μάτια...Α, στο middle earth 2 επίσης βγάζει τετραγωνισμένα τα real time shadows σε όλες τις ΑΤΙ...χμμ..στο jedi academy, όταν έκανες κάποιο force που έβαζε κάτι σαν motion blur, στις ΑΤΙ γίνεται με software mode-δεν είναι πολύ αντιληπτό με τα σημερινά μηχανήματα λόγω ισχύος, αλλά με fraps βλέπεις άλμα fps, χμμμ...oblivion, σε ATI μόνο, όταν έχεις ενεργοποιημένα τα selfshadows, μερικοί χαρακτήρες αντικείμενα παίρνουν ένα πολύ ωραίο εφε ζέβρας-last time i checked...στο dawn of war, επειδή η thq επιμένει να σχεδιάζει με stencil shadows, η απόδοση στις ΑΤΙ είναι πολύ κατώτερη από αντίστοιχης ισχύος nvidia...battlefield 2, από driver σε driver χάνεις το down the site στα turrets και μπαίνει στη θέση του μια μάυρη τετραγωνούμπα-δες άπειρα forums...knights of the old republic 1, η ενεργοποίηση vertex buffers έκανε πάρα πολύ ασταθές το παιχνίδι σε αρκετές ΑΤΙ....pacific fighters...μέχρι και χ800 που έχω δοκιμάσει, δε βγάζει με τίποτα σωστά τα bullet traces στην ατμόσφαιρα-φαίνονται σαν ακτίνες ντισκομπάλας:p). Παρεμπιπτόντως, ακόμα και να ενεργοποιήσεις κάτι βασικό όπως το control center, δεν είναι κάτι που γίνεται δεδομένα απροβλημάτιστα για αρκετούς χρήστες.

Μπορώ να σου γεμίσω σελίδες όσο περνάει η ώρα...

:)

Αγορινα μου χρονια πολλα:p

Μαλλον παρεξηγησες το υφος μου και συγγνωμη αν το βρηκες ειρωνικο,απλα χωρις να τεκμηριωσεις κατι στο πρωτο post αναφερεις για τα οποια προβληματα συναντησες με την καρτα σου.Εχω ατι απο εποχης των rage και της σειρας 8χχχ στις υπολοιπες που ακολουθησαν(9500 pro,9700 pro aiw,9800 xt,x800 pro,x800gto2@x850xt pe)και τωρα ως κατοχος μιας 1800 xt 512 αν εξαιρεσεις το tombraider angel of darkness και αλλο ενα το οποιο μου διαφευγει αλλα χρειαζοταν σιγουρα ενα patch για να στρωσει ποτε μα ποτε δεν εχω παρατηρησει ανωμαλειες στα γραφικα των παιχνιδιων συμπεριλαμβανοντας και τα παιχνιδια που αναφερεις γιατι το 80% της ενασχολησης μου με το pc ειναι τα games.Εικαζω οτι τα προβληματα που αναφερεις εχουν να κανουν με καποιου ειδους ασυμβατοτητα (drivers καρτας γραφικων,drivers chipset μητρικης etc)επισης το οτι καποια παιχνιδια αναφερεται οτι σχεδιαζονται με τεχνογνωσια και τεχνολογιες ενος απο τους 2 καταασκευαστες π.χ nvidia doom3 και ati halflife 2 αν εξαιρεσεις καποια μεγαλυτερη αποδοση υπερ καποιας καρτας καθε φορα δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να παιξεις απροσκοπτα και τα 2 games και στις 2 καρτες το ιδιο καλα.Αν εξαιρεσεις τα 2 παραπανω games και τα αντιστοιχα που εχουν βγει με τις μηχανες αυτων των παιχνιδιων καμμια μα καμμια εταιρια παραγωγης παιχνιδιων δεν σχεδιαζει παιχνιδια με βαση το προτυπο καποιας συγκεκριμενης καρτας.Ισα ισα αυτο που προσπαθουν να καταφερουν ειναι οσο το δυνατον να τρεχουν απροσκοπτα σε οσους συνδιασμους γινεται για να καταφερουν να πουλησουν παντου το προιον τους.Μη σε μπερδευει λοιπον καθε παιχνιδι οταν ξεκιναει αναγραφει runs great on p4(lol ουτε καν c2d δεν λενε :jump: )η nvidia the way its meant to be played.Its all about marketing που λεμε:p Τελος εισαι καλεσμενος σπιτι μου για καφεδακι να προσπαθησουμε να αναπαραγουμε τις οποιες γραφικες ανωμαλιες εχεις παρατηρησει στα κατα καιρους παιχνιδια γιατι ειμαι πραγματικα περιεργος να τα δω.

Φιλικα Νικος.

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω δεν τα έχω δει μόνο στο σύστημά μου και είμαι βέβαιος ότι δεν εντάσσονται στην περίπτωση που λες . Τα έχω δει σε συγκριση με συστήματα φίλων. Σε όσους έχουν ΑΤΙ υπάρχουν τα μικροπροβληματάκια αυτά. Στους άλλους κυριλέ. Τέλος πάντων...στο επόμενο παιχνιδάκι που αργά η γρήγορα θα πέσει στα χέρια μου και θα έχει glitch λόγω του ότι σχεδιάστηκε σε nvidia δεδομένα , θα σου πω;) Εν τω μεταξύ πάντως, ρίξε μια προσεκτική ματιά σε αυτά που αναφέρω-ειδικά αυτά που λέω για chaos theory, middle earth2 και oblivion είναι πολύ stadar. Απλά επειδή μιλάμε για ψιλά γράμματα είναι η αλήθεια, ίσως άμα δεν έχεις επί τόπου να τα αντιπαραβάλεις με μια nvidia, να μη χτυπάνε εύκολα στο μάτι-παίζει και το ενδεχόμενο με τα πολλά driver revisions, ορισμένα από αυτά να διορθώνονται κάποια στιγμή.

Με την καλύτερη διάθεση, και χρόνια πολλά σε όλους.

:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Christian12

Εχω ενα P4 στα 3 Gz με μητρικη Asus P4P800 Deluxe, 1gb μνημη RAM, καρτα γραφικων Asus 5600 στα 256mb. Λετε μονο με καινουργια καρτα γραφικων να γινει δουλεια? Παντως αν κανω αναβαθμισει νομιζω πως θα πρεπει να αλλαξω και σκληρο δισκο, μνημη κτλ κτλ κτλ δλδ ολα...

Mε μια 1950pro θα είσαι μια χαρά και αν κάνεις και λίγο overclock στην cpu σου, όχι τρελά πράγματα στα 3300-3400 θα μπορείς να παίξεις όλα τα νέα games σε αρκετά καλή ποιότητα. Πάντως όπως λένε και τα παιδιά η 5600 καμά σχέση με την 1950.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.