Jump to content



P5LD2 και αποριες αναβαθμισης...


fusion

Recommended Posts

Καταρχην, ως καινουριο μελος, χαιρετω ολα τα παλικαρια εδω μεσα που καταφερνουν να φερουν στον υπολογιστη τα μεσα εξω αλλα και ολους αυτους που προσπαθουν να το μαθουν. RESPECT

Επι του θεματος, το καλοκαιρι του 2005 εφτιαξα τον καινουριο μου υπολογιστη, και μετα απο ευλογο χρονικο διαστημα με εφαγε η φαγουρα να δω αν οι επιλογες μου τοτε "τραβανε" μεχρι σημερα.

Λοιπον εψαξα στον site της asus απο απορεια και εμαθα οτι με αναβαθμιση του Bios η m/b που εχω τραβαει και core 2 και τετραπυρηνους, οπως υσχηριζεται η εταιρια. Θα ηθελα να μαθω αν αυτο ισχυει και αν υπαρχει περιπτωση το cpu να υπολειτουργει ετσι.

Επεισης θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει τροπος να βαλω στην μητρικη μου, που υποστηριζει DDR2 667MHz maximum, μνημες 800αρες και αν αυτες θα λειτουργουν σε αυτη τη συχνοτητα ή θα πεσουν στις συχνοτητες που υποστηριζει.

Η συνθεση μου ειναι: Pentium 630 3GHz, Asus P5LD2, Kingston 512MB 533MHz, ATI Sapphire X700PRO 256MB, Seagate 80GB, Case Mufovator (απο e-shop) 400W (και καλα)

Link to comment
Share on other sites

Καλως μας ηρθες...:)

Δεν παιζουν ολες οι P5LD2 C2D cpus....

Παιζουν οι:

P5LD2

P5LD2-VM

P5LD2 SE

P5LD2 VM-SE

P5LD2 VM DH

Ενω δεν παιζουν οι :

P5LD2 V

P5LD2 Deluxe

Αν η δικια σου παιζει τοτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα..ισως λογο του chipset θα εχεις καποιο περιοσρισμο στο OC limit του FSB...συνηθως 333 ειναι στα 945...

Απο την αλλη και 1000 να βαλεις παλι θα παιζουν...αλλα οχι στα 1000..:(

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν βαλω στη P5LD2 (αυτη εχω σκετη χωρις deluxe και αλλα τετοια) εναν core 2.

Παιζει καμια ασυμβατοτητα ή το προβλημα θα ειναι μονο αυτο που λες?

Βασικα, μπορεις να μου εξηγησεις αν δεν σου κανει κοπος τι ειναι OC limit.

Τελος, λεω για 800αρες γιατι αυτες παιζουν τωρα στην αγορα περισσοτερο αλλα παλι δε θελω να κατσω να σκασω φραγκα για κατι αχρηστο, αμα παρω θα ειναι μονο για μελλοντικη αναβαθμιση m/b αλλα μεχρι να κανω θα εχουμε φτασει στα 1,5GHz.

Τι λετε να παρω 667αρες ή 800αρες?

Επισης, προς GoriLLakoS αυτο, δεν καταλαβα οπως το ειπες, ειπες πρωτα "Δεν παιζουν οι P5LD2 C2D cpus" και μετα ειπες "Παιζουν οι: P5LD2". Καπου εκει χαθηκα, μηπως ηθελες να πεις κατι αλλο οταν ελεγες δεν παιζουν?

Link to comment
Share on other sites

Ολες αυτες που εγραψα ειναι οι P5LD2 που εχει βγαλει η asus...ολες οι εκδοσεις της δηλαδη...!Αμα μπεις στο site της asus θα δεις οτι οι μισες παιζουν και οι αλλες μισες οχι....παρ'ολα αυτα θα πρεπει να κανεις πρωτα bios update και μετα να καρφωσεις επανω εναν C2D...αλλιως πιθανοτατα να μην παιξει..

OC limit ειναι μεχρι που μπορεις να ανεβασεις το fsb στην συγκεκριμενη περιπτωση..:)

Link to comment
Share on other sites

@gorillakos...

Ξερεις πιο τεχνικες διαφορες του 945 απο 945P??

Απο λιγο που ειδα η απλη (non deluxe) εχει gbit δικτυο της marvel ενω η deluxe δεν εχει ..αλλα εχει ενα pci-e universal(??)

Mε forced flash δεν θα παιξει??

Επισης η μη σωστη αναγνωριση θα εχει επιπτωση στις επιδοσεις ή απλα το cpu 8α μας το αναφερει σαν P4 @1,83??? (αν εχουμε τον 6300)

Link to comment
Share on other sites

καυτο το θέμα με αγγίξατε κυριολεκτικά....

θέλει να ξέρεις και το rev της μήτρας και το bios για να παεις παίζει δεν παίζει αλλά

τελικά μόνο με c2d καρφωμένο θα μάθουμε μου φαίνεται....

το pixmania π.χ. λέει παίζουν η asus λέει μπορεί ίσως θα δούμε

για μένα θέμα bios είναι

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, συγγνωμη για την επιμονη μου αλλα μηπως γνωριζεται ποιο κανονικα θα ηταν το oc limit των C2D με καποιο περισσοτερο συμβατο chipset? Ποσο θα χασω απο αυτο στο overclocking?

Α και κατι αλλο, ποιος ειναι ο multiplier των core 2?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fusion

Γεια σας, συγγνωμη για την επιμονη μου αλλα μηπως γνωριζεται ποιο κανονικα θα ηταν το oc limit των C2D με καποιο περισσοτερο συμβατο chipset? Ποσο θα χασω απο αυτο στο overclocking?

Α και κατι αλλο, ποιος ειναι ο multiplier των core 2?

Γενικα το 945 δεν ενδυκνεται για OC...τα cpu πολλες φορες εχουν μεγαλυτερο οριο απο αυτο που μπορουν να πιασουν οι μητρικες....φαντασου οτι το 333 που σου λεω οτι το 945 σταματαει...τα 965 πολλες φορες πιανουν 550 και 600!!!

Multis οι C2D εχουν

6300 7Χ

6400 8Χ

6600 9Χ

6700 10Χ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.