Jump to content



δε φτανει το ευρος της usb για ενα usb modem σε ενα pentium2. τι να κανω?


tolis861416003225

Recommended Posts

προσπαθω να βαλω το μοντεμ που δινει η οτενετ σε ενα π2 και μου λεει πως το ευρος δε του φτανει...δεν εχω καμια αλλη usb συσκευη στο πισι...τι να φταιει? σε ενα π3 που δουλεβει κανονικα μου λεει πως χρησημοποιει το 33% στο π2 μου λεει οτι χρησημοποιει το 21% αλλα δε του φτανει....μπορω να το αυξησω καπως?(δε μπορεσα να το βρω αν γινεται πως να το κανω...κανει μονο του αυτοματα κατι αλλα δε τα καταφερνει) ή η μονη λυση ειναι να παρω μια pci με 4 usb και να τελειωνει η δουλεια(θα ειναι οκ ομως?)

Link to comment
Share on other sites

Οι θύρες σου είναι USB 1.1 λογικά ,ε?Κουλό μου φαίνεται αυτό με το εύρος....Η 1.1 υποτίθεται ότι είναι 12Μbps εύρος...θα έπρεπε να αρκεί...Τσέκαρε μία και τις πριδιαγραφές του μόντεμ...αν έχει απαίτηση για θύρα USB2.0....

Για ξαναδοκίμασε την εγκατάσταση πιό προσεκτικά ίσως...(no offence :) , μάλλον θα το έχεις κάνει, αλλά λέμε τώρα...) και αν δεν κάτσει, η επόμενη κίνησή σου είναι αυτή που λές μάλλον....PCi με USB...

Link to comment
Share on other sites

1.1 ειναι σχεδον σιγουρα...το μοντεμ θελει 1.1 ..... κανονικα ειναι σε εναν π3 που εχει 1.1 και δουλεβει κανονικοτατα....ελα μου ντε..ρε γαμωτο....τα 1.1 ειναι νια 12μβ/δευτ και το μοντεμ μεχρι δσλ 8μβ/δευτ υποστιριζει.....τι στο καλο? ε εμα ειναι να παρω με 15-20 ευρο ελεκτη για usb δε περνω με καμια 60αρια ενα π3 μαζι με μια μητρικουλα να τελειωνει η υποθεση....κουτι σκληρο μνημες κλπ τα εχω....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι φταίει το τροφοδοτικό σου. Ίσως δεν επαρκούν τα ampere του για να σηκώσουν τις USB συσκευές. Είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα σε έναν athlon 1800+ με USB 2 και όταν άνοιξα το κουτί κατά τύχη πρόσεξα ότι κάποια καλώδια του τροφοδοτικού ήταν μαυρισμένα. Τα σουλούπωσα λιγάκι και από τότε το μοντεμάκι δεν έχει κάνει κιχ.

Αλλιώς πας για Ethernet router και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Το μέχρι 8Mb που λέει αφορά τη σύνδεση με το internet, όχι με το pc σου. Το modem υποστηρίζει φυσικά το αντίστοιχο bandwidth του USB 1.1/USB 2 (δεν ξέρω τι είναι), άσχετα με το αν δεν μπορείς να το εκμεταλλευτείς ολόκληρο στην πράξη...

Επίσης το αν θα έχει υλοποίηση ethernet δεν έχει σχέση με τον επεξεργαστή... Κανονικά για δίκτυο έβαζες extra κάρτα σε pci. Μην κοιτάς που στις σύγχρονες μητρικές είναι σχεδόν όλα πλέον on board...

Για το πρόβλημά σου τώρα: Καταρχάς πόσες usb έχει το mobo και πόσες (και τι) συσκευές έχεις πάνω; Χρησιμοποιείς μήπως κάποιο usb hub;

Επίσης πες στο περίπου τι έχει πάνω στο μηχάνημα και τι τροφοδοτικό έχεις. Αντιμετωπίζεις καθόλου άκυρα κολλήματα;

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω πως 8μβ/δευτ ειναι το δσλ αυτο ηθελα να πω....τωρα, εχει 2 usb 1.1 (ε δε νομιζω να ειναι 1!!) τιποτα αλλο πανω, κανονικα εχω ενα σκανερ αλλα το εβγαλα και συνεχησε να το κανει, χαμπ δεν εχει. ειναι π2 με 192μβ ραμ(μια 64αρα παρεδωσε πνευμα) 1 cd-rw 1 δισκο 18,6 γιγα μια καρτα ηχου, και ενα μοντεμ. το τροφοδοτικο ειναι ενα της πλακας... ειχα παρει με 30 ευρο το κουτι μαζι με δαυτο.... ειναι λεει 350βατ αλλα και 200 να ειναι για τον παππου φτανει πιστευω....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.