Jump to content



Νεο case...


killer1024

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Απλώς ξέρεις τι παίζει; Συνήθως σε αυτά παρασύρεται κανείς απο ενθουσιασμό, οπότε δεν είναι απαραίτητα θέμα γούστου. :) Είναι σα να βλέπεις μια κοπελάρα 2 μέτρα με μπλε μάτια, ξανθιά κτλ, να "τα φτιάχνεις" μαζί της και μετά απο λίγο να συνειδητοποιείς οτι δεν σου αρέσει.

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.... :)

Βρε συ Μακη...γιατι εισαι τοσο απολυτος?Το γουστο ειναι τελειως υποκειμενικο και ο καθενας θεωρει ωραιο και καλογουστο με βαση τα δικα του κριτηρια...

Eμενα δεν μου αρεσει το stacker(πολλοι τρελενονται)...αλλα τρελενομαι για το σαλιγκαρι της Lian-Li(αλλοι κανουν εμμετο:p )

Επειδη εσυ βαρεθηκες τα μπιχλιμπιδια , πρεπει να τα βαρεθουν ολοι?

Η αρχη των Σπαρτιατων δεν εχει καμια σχεση με τα κουτια...:p

Ο καθενας εχει αλλη αρχη..:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από osiris

εγω θα σου προτεινα αυτο

STACKERAKIhttp://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806114

Φοβερό my friend αλλά ξεφεύγει απο το όριό του. :)

Αρχική απάντηση από InMyMemory

Αυτο ειναι ωραιο και διακριτικο αν ψαχνεις σε κατι τετοιο:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806513

Τη σειρά Centrunion την εκτιμώ πάρα πολύ. Είναι ιδανικό για όποιον θέλει ένα καλό midi και μπορεί να δώσει κάτι παραπάνω... Είναι όμως midi και καλό είναι να τα αποφεύγουμε... :)

@Βασίλης: Συμφωνώ οτι το γούστο είναι υποκειμενικό και οτι δεν είναι ανάγκη να έχουν βαρεθεί και οι άλλοι τα λαμπάκια :p Απλώς θέλω να περάσω τη λογική του "κοιτάμε και λίγο πιο μακριά". Έτσι κι αλλιώς το case δεν το αλλάζουμε (οι περισσότεροι) κάθε τόσο, ούτε είναι και κάτι το πολύ φτηνό.

Όσο για το Stacker και το σαλίγκαρο, θα συμφωνήσω πως σε εξωτερική εμφάνιση δεν έχουν καμία σχέση, όπως και το Armor με τα Chieftec. Επειδή όμως κάποιος που παίρνει ένα τέτοιο case, συνήθως σκέφτεται να το modάρει, ένα case με περίεργες καμπύλες και έτοιμα κοψίματα κτλ, είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα τον δυσκολέψει και θα τον περιορίσει. Έτσι, δεν θα μπορεί να φτιάξει εύκολα κάτι πραγματικά δικό του και προσωπικό του αλλά θα είναι αναγκαστικά προσκολλημένος (περισσότερο απ' ότι αν έπαιρνε ένα πιο "λιτό" case) στο "καλούπι" του έτοιμου.

Επίσης, συνήθως τα φθηνά και φρουφρουριάρικα cases είναι κατώτερης ποιότητας ή έχουν στενότερους χώρους ή λιγότερες (ή χειρότερα υλοποιημένες) εργονομίες. Προσωπικά πιστεύω πρώτα κοιτάω Μέγεθος/Ποιότητα κατασκευής, μετά εργονομίες και τελευταία την εμφάνιση. Την εμφάνιση έτσι κι αλλιώς (σίγουρα) μετά απο λίγο καιρό θα τη βαρεθείς. Τους χώρους και τις εργονομίες όμως θα τις απολαμβάνεις κάθε φορά που πας να κάνεις κάτι μέσα... Εκτός βέβαια και αν έχεις σκοπό να το στήσεις και να το αφήσεις έτσι.

Τέλος, ας μην ξεχνάμε οτι τα εντυπωσιακότερα και μεγαλύτερα projects που έχουν γίνει σε έτοιμα κουτιά (δε μιλάμε δλδ για τις εκ του μηδενός κατασκευές) έχουν γίνει σε κάτι Chieftec, Lian Li κτλ κτλ...

Δεν θέλω να πιέσω κανέναν. Απλώς δεν βλέπω κανέναν να επιχειρηματολογεί πάνω σε αυτή την άποψη την οποία φέρω και θεωρώ πιο σωστή. Φίλε, ό,τι και να αγοράσεις τελικά εύχομαι να βγεις ικανοποιημένος και να μην το μετανιώσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σε ενδίεφερε κάτι τέτοιο ?

είναι midi tower στο ύψος 46εκ, αλλά έχει βάθος 54εκ, πλάτος 24εκ και γενικά είναι άνετο και ευρύχωρο. Ποιότητα πολύ καλή...........χρήματα πάνω από το όριο σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 12:14]

Τη σειρά Centrunion την εκτιμώ πάρα πολύ. Είναι ιδανικό για όποιον θέλει ένα καλό midi και μπορεί να δώσει κάτι παραπάνω... Είναι όμως midi και καλό είναι να τα αποφεύγουμε... :)

Γιατι να τα αποφευγουμε? :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Τα midi είναι μικρά, με αποτέλεσμα να υπάρχει και δυσκολία στη ροή του αέρα καθώς γίνονται όλα πιο στριμωχτά εκεί μέσα αλλά επίσης υπάρχει δυσκολία στις επεμβάσεις μέσα. Σε περιπτώσεις όμως που υπάρχει περιορισμός στο χώρο που θα τοποθετηθεί, μερικές φορές το midi γίνεται απαραίτητο... :)

Link to comment
Share on other sites

Eγω πιστευω οτι τα καλά midi κουτια κανουν μια χαρα την δουλεια τους.

Και ροη αερα ικανοποιητικη εχουν ακομα και για overclocking.

Τωρα αμα θες το κατι παραπανω πας σε full tower ή κατι υπερβολες τυπου Stacker.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Green Dragon [Σήμερα, στις 12:32]

Θα σε ενδίεφερε κάτι τέτοιο ?

για αυτο δεν θα εδινα ουτε 1 ευρω...

μοιαζει με σερβερο-μηχανημα του '90... :TD:

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη που σας ταλαιπωρησα αλλα τελικα δεν θα παρω case αλλα θα κανω μια αναβαθμησουλα στο pcaki μου οι γνωμες σας με βοηθησαν αρκετα για μελλοντικη αγορα...

ευχαριστω παρα παρα παρα παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 10:59]

Η αρχη των Σπαρτιατων δεν εχει καμια σχεση με τα κουτια..

Λέγετε μινιμαλισμός και δεν έχει σχέση με τους σπαρτιάτες.

http://www.designplaza.gr/designmuseum/20/PDF/minimalismos.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist22

Hourdaki μας χρωστάς κάτι..:)

Τι εννοείς;;;; :wassat:

Αν εννοείς εκείνη τη moddα που είχα αρχίσει... Το κουτί ακόμα λυμένο είναι και εδώ και τόσους μήνες είμαι με ένα no name midi... Δυστυχώς, no money, no time ---> no honey... :( Έπεσε μια ιδέα να το συνεχίσω τώρα τα Χριστούγεννα αλλά δεν έκατσε τελικά... Το θέλω πολύ να το τελειώσω. :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από InZo

παιδια συγνωμη που σας ταλαιπωρησα αλλα τελικα δεν θα παρω case αλλα θα κανω μια αναβαθμησουλα στο pcaki μου οι γνωμες σας με βοηθησαν αρκετα για μελλοντικη αγορα...

ευχαριστω παρα παρα παρα παρα πολυ

Kαλο κι'αυτο..

Και τι αναβάθμιση θα κάνεις ωρε νεε με 100....θ'αλλάξεις φουρφουρια:D

Μακη καλα καταλαβες:)

Link to comment
Share on other sites

@xrist22 δεν θα κανω αναβαθμιση με 100 ευρα αλλα με 850 ευρα...

συντομα μεσα στο σπιτι θα ειναι ενασ ολοκαινοθργιος C2D 6400 που θα τον συνοδευει μια p5b deluxe και σε αυτα θα τουσ κανουν παρεα μια 7950gt και οι ocz 1gb kit 800Mhz platinum(που ισως οι ocz γινουν 2gb kit):happy2: :happy2: :happy2: :jump: :jump: :jump: :nuke: :nuke: :devil: :devil:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.