Jump to content



Πρόβλημα με ΑΤΙ


paokkerkir

Recommended Posts

Παιδιά λίγη βοήθεια... Πήρα την ΑΤ Χ1950 προ για AGP(Sapphire 512MB). Παλαιότερα είχα την 6800 νβιντια και δεν είχα προβλήματα. Με την καινούργια κάρτα, παρόλο που τα παιχνίδια παίζουν καλύτερα, όταν πχ παίζω ΠΡΟ και παταω Alt-Tab για να παω στο MSN κολλάει το ποντίκι του σκοτωμού. Επίσης κολλάει πολύ και όταν ακουω τραγούδια στον Media Player λόγω vizualization!!!

Aκόμη ενώ τα περισσότερα παιχνίδια παίζουν πολύ καλύτερα, στο ΠΡΟ δεν φαίνεται να δουλεύουν τα Anisotropic Filtering και Antialiasing παρολο που είναι ενεργοποιημένα.

Έχω δοκιμάσει τους drivers του CD, όπως και τους 6.12 οfficial & modified...

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως θελει restart ωστε να πιασουν οι ρυθμισεις στο ccc.

Εκανες καλου-κακου ενα Format μετα την εγκατασταση της ATi ωστε να ειναι βεβαιο οτι δεν υπαρχουν nvidia drivers μεσα?

Link to comment
Share on other sites

εγώ παλιότερα σε παρόμοιο πρόβλημα πάντως τελικά έκανα φορμάτ. εκ των υστέρων μου είπαν ότι με την ακόλουθη διαδικάσία ίσως το γλύτωνα:

1)ξήλωμα nvidia drivers

2)ξήλωμα κάρτας nvidia κ τοποθέτηση της ATI

3)καθάρισμός drivers nvidia με software σε safe mode

4)εγκατάσταση catalyst

ελπίζω να σε βοήθησα φίλε μου. πάντως με ΑΤΙ πάντα έβαζα omega drivers κ ποτέ τους official...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από paokkerkir

Aκόμη ενώ τα περισσότερα παιχνίδια παίζουν πολύ καλύτερα, στο ΠΡΟ δεν φαίνεται να δουλεύουν τα Anisotropic Filtering και Antialiasing παρολο που είναι ενεργοποιημένα.

Έχω δοκιμάσει τους drivers του CD, όπως και τους 6.12 οfficial & modified...

Είναι και αυτά μερικά ενδεικτικά μικροπροβλήματα από αυτά που έλεγα ότι θα έχεις από τη μετάβαση nvidia->ati. Λοιπόν, θα σου πρότεινα να απεγκαταστήσεις τελείως το CCC. Οι ρυθμίσεις που κάνεις από εκεί δεν πιάνουν σε όλα τα παιχνίδια...άλλες φορές θέλει restart o υπολογιστής για να πιάσουν...άλλες φορές κάνει default από μόνο του...+ τρώει ένα σωρό μνήμη, προσφέροντας στην ουσία μόνο τα βασικά. Πέταξέ το και βάλε την τελευταία έκδοση του ati tray tools να βρεις την υγειά σου. Από εκεί μπορείς να βάζεις αυτόματο profile για κάθε παιχνίδι χωριστά και όλες οι σχετικές ρυθμίσες θα γίνονται forced αυτόματα, ανά παιχνίδι και θα λειτουργούν. Και θα έχεις πρόσβαση και σε πολλές ρυθμίσεις που στο ccc δε θα δεις ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ για το Ati Tray Tools, απλά το καλύτερο-πιο εύχρηστο προγραμματάκι για ΑΤι. Απλά κάνεις το profile για το παιχνίδι που θες και είσαι οκ, το CCC με εκνευρίζει τόσο, που αν η κυρία AMD δεν κάνει κάτι για αυτό, δεν ξαναπαίρνω ΑΤι ο κόσμος να χαλάσει.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είναι κακή μεταφορά από playstation...μήπως τυχόν το παιχνίδι είναι σε 16bit χρώμα; Αν, ναι, μην περιμένεις να δεις να ενεργοποιούνται φίλτρα σε ΑΤΙ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.