Jump to content



ΠΟΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΝΑ ΒΑΛΩ?


aioannou

Recommended Posts

Καλημερα και Χρονια Πολλα σε ολους..

η ερωτηση μου ειναι η εξης:

δεν εχω καμια εμπειρια σε Linux περιβαλλον και λεω να βαλω μια

εκδοση για test.

Ποια εκδοση προτεινετε (την ubuntu 6.0.6 την εχω ειδη απλα δεν την εχω εγκαταστησει ακομα)

επισης ειδα το aixgl με τα 3d desktops etc

δεν καταλαβα αν ειναι plug in ή υπαρχουν default σε καποια εκδοση...

γενικα θελω κατι εντυπωσιακο να δω και να τσεκαρο...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχεις καμία εμπειρία σε Linux, καλό είναι να πας σε μία Mandriva ή openSuSE.

Δες και εδώ τι θα σου βγάλει: http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=23013

3D Desktop έχει από μόνη της η Mandriva 2007, με aixgl. Με την SuSE θα παιδευτείς σε αυτό το τομέα. Στους υπόλοιπους, καλύτερη η SuSE από την Mandriva.

Τι κάρτα γραφικών έχεις? :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Suedehead [Σήμερα, στις 12:01]

ubuntu

PclinuxOS

Slax

σε αυτες τις εκδοσεις υπαρχει το AIXGL?

γιατι αν ειναι να πρεπει να γραψω κωδικα για να το περασω

χλωμο το βλεπω...:woot::cool:

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω το Ubuntu Edgy 6.10 αλλα και το 6.06 ειναι αψογο βεβαια ειναι προσωπικες αποψεις αυτες. Υπαρχουν φοβεροι guides how-to για το Ubuntu στο Internet για παραδειγμα 2 πολυ καλοι ειναι οι εξης:

Για το 6.10:

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_Edgy

Και για το 6.06:

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_dapper

Link to comment
Share on other sites

Μακρια απο το ουγκα-μπουγκα (ubuntu) ειναι το debia expiramental.Kαλυτερα να βαλεις το kanotix.Ειναι debian unstable το στηνεις του τραβας ενα update και γινεται τρομερο.

Το ubuntu "kληρονομει" τα κακα και των 2 εκδοσεων expiramental kai stable...

Το μονο καλο ειναι τα guides του αλλα και παλι δεν λεει.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα...

Αρχάριος και εγω σε linux.

Ποιά free version προτείνετε γιά 939 μητρική (DFI ultra-d με nvidia chipset) με 64bit dual core cpu?

Θα τρέχει από partition δίσκου που βρίσκεται στη θέση sata 4 ενώ το σύστημα κανονικά τρέχει XP από raid (sata 1 & 2).

Δοκίμασα με ubuntu ανεπιτυχώς. Προφανώς κάτι έτρεχε με τους drivers για sata...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 μέρες δοκιμών σε linux:

1) To Ubuntu 6.10 εγκαταστάθηκε ΟΚ τελικά. Καλό αλλά μάλλον "βαρύ" μου φάνηκε. Πρόβλημα: δεν μπορώ με τίποτα να περάσω drivers κάρτας γραφικών (nvidia).

2) Μου άρεσε πολύ το slax διότι το έφτιαξα με την επιλογή να τρέχει από RAM και φυσικά αφού φορτωθεί τρέχει σε dt τις εφαρμογές του!!!!!

Υπάρχει άλλο OS (ή linux διανομή) που να τρέχει κατευθείαν από RAM? Μπορεί άραγε το slax να εγκατασταθεί στο σκληρό αλλά με επιλογή να φορτώνεται ολόκληρο στη RAM όπως κάνει από CD;

3) Από usb φλασάκι τρέχει ταχύτερα απ΄ ότι από CD;

Link to comment
Share on other sites

3) Σίγουρα ναι, το cd άντε να φτάσει ταχύτητα 48Χ (48*150kb/s=7.200kb/s) στα εξωτερικά κομμάτια του δίσκου. Το stick σε usb 2.0 πιάνει 480mbps (~58.500kb/s) και δεν έχει καθυστέρηση στο seek. Βέβαια οι χρόνοι και οι ταχύτητες είναι θεωρητικές μέγιστες, αλλά τις χρησιμοποιούμε για τη σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.