Jump to content



Networking prob


deninho

Recommended Posts

Το δίκτυό μου αποτελείται από:

Ένα modem/router LinkSys WAG354G (αυτό που έδινε η φόρθνετ στο πλας πακέτο της)

δύο υπολογιστές που συνδέονται με καλώδιο, κι άλλους δύο που συνδέονται ασύρματα

Το πρόβλημα:

Δεν μπορώ να κάνω ping από τους υπολογιστές που συνδέονται ασύρματα, πουθενά (εντός δικτύου) εκτός από το router. Φυσικά, ούτε και μεταξύ τους μπορώ να κάνω Ping.

Τι μπορεί να φταίει? Καθότι είμαι noob με το θέμα δικτύωσης, δε σκέφτεστε ότι μπορεί κάτι να το έχω δοκιμάσει ήδη. Το λέτε :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho

Το δίκτυό μου αποτελείται από:

Ένα modem/router LinkSys WAG354G (αυτό που έδινε η φόρθνετ στο πλας πακέτο της)

δύο υπολογιστές που συνδέονται με καλώδιο, κι άλλους δύο που συνδέονται ασύρματα

Το πρόβλημα:

Δεν μπορώ να κάνω ping από τους υπολογιστές που συνδέονται ασύρματα, πουθενά (εντός δικτύου) εκτός από το router. Φυσικά, ούτε και μεταξύ τους μπορώ να κάνω Ping.

Τι μπορεί να φταίει? Καθότι είμαι noob με το θέμα δικτύωσης, δε σκέφτεστε ότι μπορεί κάτι να το έχω δοκιμάσει ήδη. Το λέτε :p

στο web configuration ειναι ενταξει οι ρυθμισεις για το ασυρματο δικτυο;Firewall δε νομιζω να ειναι μαλλον,τα tcp/ip properties τα IP numbers ειναι ενταξει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 04:49]

Κλείσε όλα τα firewall από όλους τους υπολογιστές και στο configuration του linksys φρόντισε να είναι allow η κίνηση μεταξύ ασύρματου και ethernet.

σωστοςςςςς.....ξεκινα ετσι και δες...;)

Link to comment
Share on other sites

η κίνηση μέσα στο δίκτυο έχει κάποια σχέση με αυτά:

untitledye2.th.jpg

? γτ κάτι άλλο δε βρήκα στο web interface του router μου. Επίσης, να πω ότι Ping δεν μπορώ να κάνω ούτε μεταξύ των υπολογιστών που είναι ασύρματα συνδεδεμένοι

Link to comment
Share on other sites

To Ping χρησιμοποιεί το προτώκολο ICMP.

Τα αντικείμενα "connetion" σχετίζοντε με το Firewall.

Μην απενεγοποιήσεις όλο το firewall.

Απενεργοποίησε μόνο το πρωτόκολο ICMP.

Παίξε με αυτό και θατην βρείς την λύση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από drkernel

To Ping χρησιμοποιεί το προτώκολο ICMP.

Τα αντικείμενα "connetion" σχετίζοντε με το Firewall.

Μην απενεγοποιήσεις όλο το firewall.

Απενεργοποίησε μόνο το πρωτόκολο ICMP.

Παίξε με αυτό και θατην βρείς την λύση.

ποιο firewall χρησιμοποιεις και στα δυο pc;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.