Jump to content



LapTop CooLinG


Demis_1416003266

Recommended Posts

Τι κάνετε με την ψυξη του noteBooK σας ,ποσο δε αν αυτο ειναι παλίοτερο μοντέλο ??

Αναγκαστηκα καταφευγουμε σε εξωτερικες πηγες ψύξης.Έχω δοκιμάσει ήδη το παρακάτω

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=42071950&product=560685

αλλα δεν είδα και κανενα ουσιαστικό αποτελεσμα και ετσι λεω να κανω αλλη μια απόπειρα με αυτο --> http://www.thermaltake.com/product/Cooler/NBcooling/a2326/a2326.asp

πιο σοβαρη εταιρια πιστευω και πιο σοβαρο αποτελεσμα..

Αλλη λύση.......... ?

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω αυτο του πλαισιου σε ενα σχετικα παλιο αλλα ζεστο notebook (P4 3.06GHz, Radeon 9600). Η παραγομενη θερμοτητα μειωθηκε καπως αλλα δεν μπορω να πω οτι ειναι κατι το εξαιρετικο. Αλλωστε ενας ανεμιστηρας ειναι που ψυχει ολοκληρο το Bottom του notebook. Το αγορασα περισσοτερο για την εργονομια που προσφερει...

edit: για το thermaltake εχω ακουσει πολυ καλα λογια και νομιζω εχει και κατι αντιστοιχο η zalman..

Link to comment
Share on other sites

Το Tai-Chi της Thermaltake το έχω στο δικό μου laptop...Ένα Acer Aspire 2003Wlmi...

Από την πρώτη στιγμή μου έκανε καλή εντύπωση...Η θερμοκρασία του δίσκου μου έπεσε 4-5 βαθμούς κάτω σύμφωνα με το Everest Home Edition της Lavalys...

Από θεμροκρασία επεξεργαστή δεν μπορώ να πώ κάτι στηριζόμενος σε αριθμούς, καθότι δεν αναφέρεται πουθενά (μάλλον δεν υποστηρίζεται ο σένσορας), αλλά καθαρά και μόνο κρίνοντας από το πόσο συχνά μπαίνει ο ανεμιστήρας του Cpu....πρέπει και εκέι να έχω πετύχει αρκετά σημαντική βελτίωση...αρκεί να αναφέρω ότι σε φουλ συχνότητα (από τα Power Settings ρυθμισμένο σε Ηοme/Office Desk) ο ανεμιστήρας μπαίνει σε ελάχιστες περιπτώσεις που το Load μένει σε υψηλά επίπεδα για πάνω από 1-2 λεπτά...

Όσον αφορά τον θόρυβο....τα 14db που υποστηρίζει η Thermaltake....θα μπορούσαν να είναι πραγματικότητα ίσως αν δεν έκαναν αυτό το εκνευριστικό κροτάλισμα οι 2 ανεμιστήρες....Πιό αθόρυβο είναι το laptop μου χωρίς το cooler αυτό αν το ρυθμίσω να είναι σε Portable Μοde που δεν μπαίνει συχνά το ανεμιστηράκι του...

Από πλαίσιο θα σου πρότεινα να δείς και το Zalman το καινούριο....αυτό που το έχει μόνο σε μαύρο αυτήν την στιγμή και είναι από αλουμίνιο και με ρυθμιστή στροφών για τους ανεμιστήρες....τσιμπημένο όμως από τιμή....

Και τα δύο (Τhermaltake & Zalman) είναι καλές λύσεις για θερμοκρασίες...ίσως όχι τόσο αθόρυβα όσο υποστηρίζουν οι εταιρίες τους, αλλά σε κάποιο θορυβώδες laptop να κάνουν θαύματα....

Κοίταξε και της Antec το Notebook Cooler και της Coolermaster το αντίστοιχο....και γιαυτά υπάρχουν web reviews που τα καταχωρούν ως καλές λύσεις για ψύξη....

Ελπίζω να βοήθησα.....

Link to comment
Share on other sites

@ Felix ποιο ειναι ρε συ το Tai-Chi ??

Eψαξα και βρηκα αυτο --> http://www.thermaltake.com/xaserCase/taichi/taichirmenu.htm

Οσο για το Zalman που λες πολυ εφετζιδικο μου φενεται @!#!#!!

Το kellys παντως δεν εχει υψηλη συχνοτητα θορυβου αφου δεν εχει και αποδοτικοτητα,πριν παρω αυτο και ενω ειχα αρκετο καιρο να ανοιξω το Laptop και να καθαρισω το ανεμιστηρι το keyboard στην κυριολεξια ζεματαγε και κατα συνεπεια αυτου το pC εσβηνε....μεσα σε 20 λεπτα!!

Link to comment
Share on other sites

Demis, το Tai-Chi είναι αυτό που έστειλες της Thermaltake, όπως γράφει στη σελίδα του...Σόρρυ, νόμιζα ότι το είχες δεί...

Για το Zalman, τί εννοείς εφετζίδικο?Μιά χαρά είναι, αλουμινένιο, με το ρυθμιστή του...Αν μιλάς για το design,εντάξει, είναι κάτι διαφρετικό αλλά τα περισσότερα αν δείς είναι σε αυτό το μοτίβο....το Zalman απλά έχει πιό πολλές καμπύλες...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.