Jump to content



ASUS P5B και SATA (P965 ή JMicron)?


neuromancer

Recommended Posts

Βασικά μου αρέσει η ιδέα του να έχω ταυτόχρονα δύο τύπους RAID σε 2 δίσκους. Ταχύτητα εκεί που πρέπει και ασφάλεια δεδομένων εκεί που πρέπει. Τώρα αν δεν είναι το ιδανικό σε ταχύτητα για RAID 0 δε θα πολυσκάσω. Υποθέτω όμως ότι είναι αρκετά γρηγορότερο από απλό SATA (στην πράξη, όχι το θεωρητικό του SATA). Έτσι δεν είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Oric [Σήμερα, στις 16:12]

Όχι. Δύο χωριστοί δίσκοι, στον ένα το λειτουργικό και στον άλλο τα δεδομένα.

Που πάει το ΟΧΙ?

Το λειτουργικό και τα working data (temp files, swap file, ktl) είναι πιο γρήγορα σε RAID0 (δυο δίσκους) απ'ότι σε 1 δίσκο. Με το Matrix εχεις 2 (ή περισσοτερους) τύπους RAID σε 2 δίσκους.

π.χ. εχω 2 κατοσταρηδες δισκους. Κάνω RAID0 το 50% κάθε δίσκου και έχω εννοιαίο χώρο 100 GB για OS και working data και κερδιζω σε επιδόσεις. Τα υπολοιπα 50% των δυο δίσκων τα κάνω RAID1 και παίρνω συνολικά 50GB space και χάνω μεν 50GB λόγω mirroring αλλά κερδιζς σε ασφάλεια (λόγω RAID1).

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ κοντά, και γι αυτό το συνεχίζω. Λοιπόν, ο φόρτος που καλείται να εξυπηρετήσει ο δίσκος αφορά τέσσερα βασικά πράγματα.

1. Ανάγνωση λειτουργικού και εφαρμογών

2. Ανάγνωση και εγγραφή προσωρινών δεδομένων

3. Ανάγνωση και εγγραφή δεδομένων χρήστη

4. Ανάγνωση και εγγραφή δεδομένων εικονικής μνήμης.

’ρα, εάν όλα αυτά καλούνται να τα κάνουν όλες οι κεφαλές μαζί όλων των δίσκων, (RAID-0), κάνοντας όλες μαζί ένα πράγμα από αυτά κάθε φορά, είναι επόμενο ότι το σύστημα δεν αγγίζει το μέγιστο των δυνατοτήτων του. Αν όμως έχεις ένα μπλοκ κεφαλών αφιερωμένο αποκλειστικά σε καθεμιά από τις παραπάνω τέσσερις δουλειές, το οποίο μάλιστα κινείται ανεξάρτητα από όλα τα υπόλοιπα, δηλαδή όταν έχεις ξεχωριστό δίσκο για καθεμιά από αυτές τις δουλειές, που επικοινωνεί από το δικό του χωριστό κανάλι με τον ελεγκτή, τότε όλες οι παραπάνω δουλειές μπορούν να γίνονται συγχρόνως, όταν αυτό απαιτηθεί από τις συνθήκες, με όλο το κέρδος χρόνου που αυτό συνεπάγεται. Εκεί να δεις γλέντι.

Αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Όταν σκάσει ένας δίσκος στο RAID-0 χάνονται όλα. Δηλαδή, και αργό το μηχάνημα, και σε αυξημένο κίνδυνο τα δεδομένα. Αλλά βέβαια, τίποτα από αυτά δεν φαίνεται στο HD Tach

Think!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, θεωρώ οτι μιλάμε για δύο δίσκους. Επίσης συμφωνώ ότι όταν σκάσει ο ένας δίσκος το RAID 0 βγαίνει εκτός και χάνω λειτουργικό και εγκατεστημένες εφαρμογές. Αυτό σε κάποιο βαθμό είναι ανεκτό καθώς όλα μπορεί να ξαναστηθούν.

Χάνω επίσης το ένα mirror των πολύτιμων δεδομένων μου. Απ όσο έχω καταλάβει, παίρνω τον καλό δίσκο, τον βάζω σε ένα άλλο μηχάνημα (η στο ίδιο μετα από "συμμάζεμα") και ανακτώ τα πολύτιμα data μου.

Μέχρι να σκάσει ο δίσκος όμως (αν και όταν) απολαμβάνω υπηρεσίες RAΙD0 (διπλές κεφαλές, κτλ) στις καθημερινές read-write απαιτήσεις (boot, εκκίνηση εφαρμογών, επεξεργασία video, κτλ) που είναι και αυτό που ζητάω από το RAID0. To RAID1 partition το θέλω βασικά για ασφαλή μακροχρονια αποθήκευση π.χ. φωτογραφιών, εργασιών, που αν τα χάσω ...χάθηκα. Θα μου πεις γραφτα σε DVD. Ε, δε γίνεται κάθε 3 και 5 αυτό, είναι σπαστικό. Θα μου πεις πάλι, πάρε ένα USB τέρας δίσκο και κάνε back-up. Είναι καλή λύση - δε λέω. Δεν θα έχω όμως RAID0.

Βέβαια, αν το πλακώσω σε ταυτόχρονα και βαριά read-write σαφώς οι ξεχωριστοί δίσκοι είναι καλύτερα αλλά πάλι μόνο στην περίπτωση που τα read-write αφορούν διαφορετικούς δίσκους. Η ιδέα πίσω από το Matrix (την οποία βρίσκω αρκετά ενδιαφέρουσα) είναι να έχεις πολλαπλά RAID config εκεί που με κανονικές λύσεις RAID δε γίνεται. π.χ. δεν γίνεται να έχεις με 2 δίσκους ταυτόχρονα partition RAID0 και 2o partition RAID1.

ΤΕΛΙΚΑ (και ρωτάω όσους έχουν RAID εμπειρία) είναι μεγάλη η διαφορά στην τυπική καθημερινή χρήση? Δηλαδή, όταν είμαι στο PC, συνήθως τρέχω Dreamweaver, ή Photoshop, ή Office ή κανένα Delphi/C++. Δεν είμαι ο τύπος που θα βάλει ταυτόχρονα defrag, virus scan, DVD ripp, κατέβασμα torrents, batch mode photosoπιες, κτλ.

Μάλλον θα πάω με ένα δίσκο απλά, και κάποια στιγμή στο χρόνο παίρνω και ένα τέρας σε USB για back-up και κοιμάμαι ησυχος. Το RAID νομίζω είναι για critical σκηνικά. Ταχύτητα και ασφάλεια σε servers (web servers, RDBMS servers και τέτοια). Για marketistikous λόγους μας τα δίνουν και σε desktop μηχανήματα.

Αυτό που λες για το μεγάλο γλέντι θα γίνει μόνο αν έχω π.χ. 2+2 δίσκους. Ένα ζευγάρι για OS και ένα για critical/personal data. Με 2 δίσκους που λέω εγώ τι να πρωτοκάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα ερώτημα που σχετίζεται λίγο πολύ με το θέμα που άνοιξε ο φίλος.

Πριν από λίγες μέρες παρέλαβα τα νέα pc parts μου. Core2 Duo 6600, Asus P5B Deluxe Wifi, μνήμες OCZ 800 MHz, ATI X1950.

Μετά τη συναρμολόγηση με ένα φιλαράκι έκανα την εγκατάσταση των XP σ έναν Western Digital 250GB 16 MB Cache.

Στην έναρξη της εγκατάστασης εκεί που πάντα πάταγα F6 για να φορτώσω τους οδηγούς για τον παλιό μου sata στην παλιά μητρική, τώρα δεν έκανα απολύτως τίποτα.

Τον δίσκο τον είδε κανονικά.

Μετά από λίγες μέρες επειδή ήθελα να γνωρίσω καλύτερα τη μητρική μου άρχιζα να διαβάζω το manual και να παίζω με το Bios.

Είδα λοιπόν στην κεντρική καρτέλα (Main) την επιλογή sata configuration που έλεγε στην πρώτη επιλογή Configure Sata as > IDE

Θυμάμαι λοιπόν στο παλιό μου PC όταν είχα πρόβλημα με τους drivers του sata έκανα την ίδια διαδικασία ώστε να δει το σκληρό χωρίς δισκέτα.

Αυτή τη στιγμή εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι τώρα που έχει γίνει αυτό, και με γνώμονα το γεγονός ότι αλλάζοντας το και κάνοντας το Configure Sata as > Raid τα windows δεν ξεκινούν, θα ήθελα να ρωτήσω πως λειτουργεί αυτή τη στιγμή ο σκληρός μου!

Σας ευχαριστώ πολύ όλους !

Ελπίζω να μη σας κούρασα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε xristos100 έχουμε σχεδόν ίδιο configuration (έχω Ε6400 και σκέτη P5B - τα άλλα ίδια!!). Πόσα volt έβαλες στα OCZ ? Στο site της OCZ λέει για 2.1V. Ισχύει? Ρωτάω γιατί όταν έστησα το μηχάνημα έπεξε οκ χωρίς να ρυθμίσω voltage της RAM και νομίζω το default στην P5B είναι 1.9 V.

Σχετικά με το ερώτημά σου, νομίζω ότι η "τράμπα" γίνεται ανώδυνα μόνο μεταξύ IDE<=>SATA (αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος και στην επόμενη παράγραφο το ρωτάω). Το RAID είναι άλλη ιστορία και πρέπει να γίνει νομίζω από την αρχή καθώς περιλαμβάνει τουλάχιστο 2 δίσκους και partitioning. ’ρα λογικό να μη δουλεύει όταν γυρνάς σε RAID καθώς δεν έχουν οριστεί RAID partitions.

Nα ρωτήσω τώρα και αυτό που λέω υποθετικά παραπάνω: ένας δίσκος SATA που στήθηκε σε IDE με Windows κτλ, αν ρυθμιστεί να δουλέψει σε SATA (βάζοντας εκ των υστέρων τους drivers, ας πούμε της Intel και όχι της JMicron) θα δουλέψει ok?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε neuromancer, ειλικρινά δεν έχω ιδέα!

Τώρα το ακούω αυτό για τη ram...

Τώρα αρχίζω και τα ψάχνω μετά τις χριστουγεννιάτικες διακοπές...

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι κατά πόσο τώρα έχω το max της ταχύτητας στο σκληρό....

edit

Έχω την OCZ PC2 6400 EL DUAL CHANNEL DDR2 και απ' ότι είδα στο site τους http://www.ocztechnology.com/products/memory/ocz-ddr2_pc2_6400_titanium_epp_ready_dual_channel

έχει 2.2 Volt

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω όταν τα volt δεν είναι αρκετά οι 800αρες μνήμες, στην καλυτερη περίπτωση, πέφτουν στα 66κάτι ή στα 533. Νομίζω η P5B έχει περιθώρια μέχρι 2.1 ή 2.2 για τις μνήμες. Πάντως μέχρι τώρα δεν έχω δει 800αρες μνήμες να δουλεύουν στα 1.9. Όλοι στα 2+ παίζουν. Πιθανώς και σε μένα να έγινε έτσι γιατί το default της μάνας είναι 1.9 Volt. Δεν πρόλαβα να το πολυψάξω με τα διαγνωστικά γιατί τα παιξε το BIOS και πάπαλα - λοβοτομή.

Εγώ το ψιλομετάνιωσα με την ASUS από αυτά που ακούω για τα προβλήματα με το BIOS και κυρίως τον ήχο (γιατί βασίζομαι στον on-board ήχο). Είπα κι εγώ μια φορά να πάρω ASUS και έπεσα την περίπτωση μου φαίνεται. Ελπίζω με την MSI RX1950Pro να μην έχω ιστορίες γιατί ως χρόνια οπαδός της nVidia θα μου κακοφανεί. Πάντως με το δίσκο μάλλον όπως στα είπα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.