Jump to content



MSI-RX1950Pro


neuromancer

Recommended Posts

Γειά - χαρά

Αγόρασα πρόσφατα μία MSI-RX1950Pro με 256MB. Επειδή με τη mobo που επίσης αγόρασα

έπεσα σε περιπέτειες (και τα έχω όλα χύμα ακόμη), μήπως γνωρίζει κανείς για θέματα/προβλήματα σχετικά με την συγκεκριμένη κάρτα?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από InMyMemory [Σήμερα, στις 14:36]

Μηπως να λεγες και την motherboard που εχεις? :whistling

ASUS P5B (σκέτη).

Έκανα bios update με το win tool - εσβησε επιτυχώς την EEPROM :clap: :clap: αλλά μετά δεν μπόρεσε να βάλει το latest bios (κατεβασμένο στο δίσκο από ASUS). Κανονική λοβοτομή :rip:.

Όσο για κάτι άλλα utilities της ASUS που και καλά επαναφέρουν το BIOS ακόμη κι αν γίνει corrupt.... παραμύθια φούμαρα. :tomato: :tomato: :tomato: Έτσι είναι όταν γίνεις πρώτος παίρνωντας τα benchmarks με ελαφρά default o/c mobos. Του άλλου στο forum της ASUS του είπανε να του στείλουν bios eeprom για την P5B. Να το βάλει πού και πώς. sorry, ξέφυγα άλλα έσκασα 1100 eura και το βλέπω να περιμένω κανα μήνα για RMA.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer

Γειά - χαρά

Αγόρασα πρόσφατα μία MSI-RX1950Pro με 256MB. Επειδή με τη mobo που επίσης αγόρασα

έπεσα σε περιπέτειες (και τα έχω όλα χύμα ακόμη), μήπως γνωρίζει κανείς για θέματα/προβλήματα σχετικά με την συγκεκριμένη κάρτα?

ευχαριστώ

Φίλε μου, γιατί όμως ρωτάς κατόπιν αγοράς της?Αν ανησυχούσες πραγματικά έπρεπε να ρωτούσες πριν την πάρεις.Πάντως, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς, πέραν τους κάπως περίεργους drivers δε θα σε προβληματίσει τίποτα άλλο, εφόσον και εσύ βέβαια είσαι σωστός στη χρήση της.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 14:55]

Φίλε μου, γιατί όμως ρωτάς κατόπιν αγοράς της?Αν ανησυχούσες πραγματικά έπρεπε να ρωτούσες πριν την πάρεις.

Γιατί φίλε μου κάποτε αγοράζαμε και παίρναμε αυτό που περιμέναμε να πάρουμε. Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο. Ψώνιζες με βάση τα specs. Αυτό έκανα κι εγώ. Τώρα πρέπει

να ψάξεις να βρεις και ποιος είναι ο αγύρτης. Τα σκας και προσεύχεσε. (δες το παραπανω post με την ιστορία με το BIOS)

(Είδες στην TV η καφετιέρα του άλλου με το EC στη συσκευασία τι ωραία τρύπα άνοι3ε στο ταβάνι.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer

Γιατί φίλε μου κάποτε αγοράζαμε και παίρναμε αυτό που περιμέναμε να πάρουμε. Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο. Ψώνιζες με βάση τα specs. Αυτό έκανα κι εγώ. Τώρα πρέπει

να ψάξεις να βρεις και ποιος είναι ο αγύρτης. Τα σκας και προσεύχεσε. (δες το παραπανω post με την ιστορία με το BIOS)

(Είδες στην TV η καφετιέρα του άλλου με το EC στη συσκευασία τι ωραία τρύπα άνοι3ε στο ταβάνι.)

Μη κοιτάς τι κάναμε παλιά και τι όχι, γιατί θα σου πω πολλά άλλα παραδείγματα. Πλέον, δε πρέπει να πηγαίνεις ποτέ αδιάβαστος, αυτό που λες τα σκας και προσεύχεσαι δεν είναι σωστό να γίνεται.Και επίσης τα Specs δε λένε πάντα την αλήθεια, μόνο το σωστό googling λέει. :)

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης τα Specs δε λένε πάντα την αλήθεια, μόνο το σωστό googling λέει. :)

Πλεον, θα συμφωνήσω (αν και ξερω να "διαβάζω" τα specs και παρακαολουθώ τις εξελίξεις).

Μεγάλη όμως η μ@λ@κί@ μας ως αγοραστές να ανεχόμαστε το development (drivers, OS, κτλ) στην πλάτη μας. Γιατί αυτό κάνει η ASUS (και η κάθε ASUS) όταν επί 10 μήνες βγάζει τον ένα driver πίσω από τον αλλό και ακόμη driver της προκοπής δεν έχει βγάλει. Σου λέει βγάλτο στα γρήγορα και θα έρθουν τα χαϊβάνια να πάρουν drivers από το net.

Στο 1ο και 2ο PC δεν έκανα ποτέ update. Στο 3ο έκανα μία φορά. Στο 4ο 4 και στο 5ο... δεν θέλω να το σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer

Πλεον, θα συμφωνήσω (αν και ξερω να "διαβάζω" τα specs και παρακαολουθώ τις εξελίξεις).

Μεγάλη όμως η μ@λ@κί@ μας ως αγοραστές να ανεχόμαστε το development (drivers, OS, κτλ) στην πλάτη μας. Γιατί αυτό κάνει η ASUS (και η κάθε ASUS) όταν επί 10 μήνες βγάζει τον ένα driver πίσω από τον αλλό και ακόμη driver της προκοπής δεν έχει βγάλει. Σου λέει βγάλτο στα γρήγορα και θα έρθουν τα χαϊβάνια να πάρουν drivers από το net.

Στο 1ο και 2ο PC δεν έκανα ποτέ update. Στο 3ο έκανα μία φορά. Στο 4ο 4 και στο 5ο... δεν θέλω να το σκεφτώ.

Μα έτσι είναι φίλε μου, οι drivers συνεχώς εξελίσονται. Μια κάρτα ,παρόλο που μπορεί να έχει καλύτερα Specs, δε σημαίνει ότι πραγματικά θα αποδίδει τόσο , μπορεί να μένει πίσω στους drivers και να μην αξιοποιείται όπως θα έπρεπε.’λλωστε δεν είναι τυχαίο που κάθε μήνα και λιγότερο βγαίνουνε νέες εκδόσεις drivers, που διορθώνουνε όλο και κάτι που δε λειτουργούσε σωστά.Τέλος, να ξέρεις, για τις εταιρίες, οι καλύτεροι beta testers είναι εμείς οι ίδιοι οι χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλο φιλε μου.

Αν και δεν τα γραφεις καλα, καταλαβα οτι δεν φταιει η καρτα γραφικων αλλα το bios update που εκανες στο motherboard.

Αν ειναι ετσι για να το επαναφερεις , βαλε το cd της asus, κανε εκινηση και μολις ξεκινησει πατα Alt+F2.

Θα περασει το crashfree bios.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos [Χθες, στις 20:34]

Ειναι απλο φιλε μου.

Αν και δεν τα γραφεις καλα, καταλαβα οτι δεν φταιει η καρτα γραφικων αλλα το bios update που εκανες στο motherboard.

Αν ειναι ετσι για να το επαναφερεις , βαλε το cd της asus, κανε εκινηση και μολις ξεκινησει πατα Alt+F2.

Θα περασει το crashfree bios.

Μάλλον δεν τα διάβασες καλά :) Δεν έχω παράπονα από την κάρτα γραφικών. Ξεκίνησα το thread διερευνιτικά. Όσο για το crashfree της ASUS μακάρι να δούλευε. Αυτός είναι και ο λόγος που "γκρινιάζω". Η "μάνα" έφυγε RMA. Μαζί έφυγαν και δύο πολύτιμες μέρες χρόνου :mad:

Καλή χρονιά σε όλους (και ο θεός της πληροφορικής να μας προστατεύει από τα updates και τους ημιμαθείς. :) )

Link to comment
Share on other sites

BTW, το 804 bios update της asus έχει κάτι ειδικά για το X1950 της ATI.

Επίσης βρήκα ένα πολύ καλό tool για σετάρισμα ATI καρτών που απαλάσει από το τερας - control panel της ATI (γιατί πρέπει να σηκώσω όλο το .NET για ρυθμίσω την κάρτα γραφικών.... οέο!!). Λογικά θα το ξέρετε - εγώ έρχομαι από το άλλο στρατόπεδο (nVidia). Δεν κράτησα URL άλλα το filename θα βοηθήσει πιστεύω: attsetup-[guru3d.com].exe

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.