Jump to content



Striker Extreme fan problems


jros3e

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα.

Προσφατα απεκτισα μια Αsus Striker Extreme και εχω το εξης προβλημα.

Οπου και να συνδεσω το optional fan που δινει η μητρικη πανω στα τριπυνα της μητρικης

δεν περνει ρευμα απο πουθενα!:confused:

Το προβλημα ειναι γενικο η το εχω μονο εγω.

Υπαρχει καποια ρυθμιση στο ΒΙΟS που πρεπει να κανω για να δινει ρευμα;

Mε εκτιμηση.

Γιαννης 30ιδης.

Link to comment
Share on other sites

Στο manual λέει ότι οι θέσεις cpu fan και opt fan1~3 ελέγχονται από το Q-fan mode...

Επίσης λέει ότι το Optional fan είναι απαραίτητο σε περιπτώσεις παθητικής ψύξης & υδρόψυξης, καθώς και ότι σε ταυτόχρονη χρήση με αερόψυκτο Cpu Cooler μπορεί να προκαλέσει αστάθεια του συστήματος (????)..

Γνώμη μου είναι πως ίσως να είναι ενεργοποιημένο το Q-Fan(, το οποίο σε συνδυασμό με τo Cooler του επεξεργαστή σου που ψύχει το σημείο που τοποθετείται το Optional Fan, με αποτέλεσμα το Q-Fan να μήν ενεργοποιεί καθόλου το fan αυτό.....

Δοκίμασε να δείς στο Bios στο Μενού Power...έχει ρυθμίσεις για όλους τους ανεμιστήρες....Δές τις διαφορές ρυθμίζοντας Duty Cycle mode και Q-fan mode εναλλάξ...επίσης δοκίμασς να ανεβάσεις το Duty Cycle σε μεγαλύτερο ποσοστό...

Δοκίμασε το και πές τι έγινε...

Επίσης δες και εδώ : http://vip.asus.com/forum/view.aspx?id=20061228231558492&board_id=1&model=Striker+Extreme&page=1&SLanguage=en-us

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.