Jump to content



Ξέρει κανείς τι είναι το ATE??????


michailovits

Recommended Posts

Παιδιά, μια μέρα στα καλά καθούμενα όταν πήγα να κάνω κκλίση στο internet μου έβγαλε ένα παραθυράκι σαν την γραμμή εντολών και έλεγε μέσα κάτι για ΑΤΕ 5 ή κάτι τέτοιο.Αν πατούσα άκυρο με γυρνούσε κανονικά στην επιφάνεια,αλλά πάτησα συνέχεια, και απο τότε όλα μια χαρά στο Internet και παντού.

Το πρόβλημα είναι οτι φοβάμαι μην είναι κανένας ιός που κάνει συνδέσεις στο εξωτερικό και έρθει ο λογαριασμός...

Μια και το έφερε η κουβέντα ποιο anti-virus είναι καλύτερο το Nod32 ή το kaspersky?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Aγροτική Τράπεζα Ελλάδας

αλλιώς μήπως τίποτα τέτοιο;

http://www.antivirusprogram.se/virusinfo/W32/Rbot-ATE_6880.html

ή ΑΤΕ.524 κοίτα την παρακάτω λίστα:

http://www.symantec.com/security_response/threatexplorer/azlisting.jsp

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ Nod32 με ενεργοποιημένο το firewall των Windows και όλα μια χαρά μεχρι τώρα.Και όπως ο παραπάνω φίλος τρέχω που και που κανένα scan με Spybot και Αd-Aware.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήταν παράθυρο με εντολές του modem...?

Στα AT commands που χρησιμοποιούν τα modem υπάρχει η εντολή ATE που ρυθμίζει το echo στo x-modem... αυτή βέβαια παίρνει δυο τιμές μόνο (0 ή 1 και όχι 5) και θα εμφανιζόταν έτσι...:

ΑΤΕ 1 ή ΑΤΕ1

ΑΤΕ 0 ή ΑΤΕ0

θυμάσαι αν έλεγε τίποτα άλλο το παράθυρο όπως ATD ή ΑΤ+ "κάτι" ...?

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμάμαι δυστυχώς.

Νομίζω πως έγραφε ή ΑΤΕ 5 ή ΑΤΕ 2

Έκανα scan με το spybot αλλά δεν βρήκε κάτι σχετικό.

Ξέχασα να πώ οτι πριν να μου βγάλει αυτο το μνμ είχα ένα άλο μόντεμ εσωτερικό (smartlink), ένα σαράβαλο και επειδή με έβγαζε απο το internet (το έκανε πάντα ,πρόβλημα του μόντεμ) έβαλα ένα άλο πάλι εσωτερικό (hsp56 v.92).

Πάντως ΑΝ είναι ιός υπάρχει πιθανότητα να έρθει ο λογαριασμός φουσκωμένος?

Το λέω γιατί δεν έχω φραγή για κλίσεις στο εξωτερικό και αν είναι έτσι μετά...

...αντίο Internet.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.