Jump to content



Απορια με cpu fan...


fotis16

Recommended Posts

Για σας παιδια!!!!!!!!!

Πριν λιγο καιρο δεν λειτουργουσε το φαν του επεξεργαστη και ετσι αναγκαστηκα να τον παω σε τεχνικο....

Αυτος μου ειπε οτι εχει χαλασει(το φαν),αλλα για να μην παρω καινουργιο μου εκανε μια πατεντα....

το φαν μου....

intel_775_fan.jpg

Εβγαλε τα δυο απο τα τεσσερα καλοδια του φαν και τα συνδεσε με ενα φιξ απο το τροφοδοτικο,τα υπολιπα δυο τα συνδεσε κανονικα στην μητρικη....

Μπορειτε να μου εξηγησετε τι καταφερε με αυτο το πραμα,και τον λογο για τον οποιο το εκανε????

Θα το εκτιμουσα αν μου τα εξιγουσατε αναλητικα!!!!!!!!!

τωρα δουλευει κανονικα!!!!!!

Επισης μπορειτε να μου πειτε τον τροπο με τον οποιο τα εβγαλε????

Ευχαριστωωωω!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Φωτη και καλως ηρθες!

Εβγαλε τα δυο απο τα τεσσερα καλοδια του φαν και τα συνδεσε με ενα φιξ απο το τροφοδοτικο,τα υπολιπα δυο τα συνδεσε κανονικα στην μητρικη....

Μπορειτε να μου εξηγησετε τι καταφερε με αυτο το πραμα,και τον λογο για τον οποιο το εκανε????

δεν ξερω πως τα πας με τα ηλεκτρονικα, παντως αν εχεις μια ιδεα, θα καταλαβεις πανω κατω γιατι μιλαω.

5631005.jpg [ATTACH]8092[/ATTACH]

Για να δουλεψει το ανεμιστηρακι πρεπει να παρει ρευμα. Το συγκεκριμενο παιρνει 12V απο το κιτρινο καλωδιο. Επιπλεον χρειαζεται την γειωση, το μαυρο καλωδιο. Αυτα φανταζομαι ειναι και τα 2 καλωδια που εχει συνδεσει ο τεχνικος απευθειας με το τροφοδοτικο σου.

Επιπλεον, υπαρχει το πράσινο καλωδιο, που ειναι συνδεδεμενος ο αισθητηρας ωστε να βλεπεις σε ποσες στροφες γυρναει καθως και το μπλε που ειναι για να ελεγχει η μητρικη αναλογα με την θερμοκρασια του CPU τις στροφες του fan.

Επισης μπορειτε να μου πειτε τον τροπο με τον οποιο τα εβγαλε????

φανταζομαι πως απο την πισω μερια του κοννεκτορα υπαρχει ενα σιδερακι πισω απο καθε καλωδιο, αν το πατισεις μεσα με ενα κατσαβιδι μετα ειναι ευκολο να αφαιρεθει.

Ελπιζω να βοήθησα! :)

post-543-1414343438,4126_thumb.jpg

post-543-1414343442,8551_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά γιατί να τα βάλει απευθείας στο τροφοδοτικό αφού και από βυσματακι της μητρική πάλι 12v παίρνει.

Εκτός αν το έβαλε στα 5v γιατί με 12v δεν δούλευε.

Μπορείς να δεις σε ποια χρώματα του τροφοδοτικού τα έβαλε?

Η δώσε μια φώτο να δούμε..

Επίσης υποψιάζομαι οτι μπορεί να ήταν ρύθμιση από το Bios και επειδή δεν μπορούσε να την κάνει σωστά.... διάλεξε την πιο εύκολη λύση απευθείας από το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Ισως και να έχει χαλάσει η τροφοδοσία του fan αυτού στη μητρική.

Αυτό εντοπίζεται με ένα βολτόμετρο. Αν και νομίζω πως αυτά τα Fans με τα 4pin, έχουν feedback πίσω στον ελεγκτή ( control ) και δεν αρχίζουν να τρέχουν απευθείας. Όταν έβαλα την ψύκτρα του ea6gka και άνοιγα το PC το ανεμιστηράκι δεν έτρεχε. Όταν ο CPU έπιανε 30 C, τότε άρχιζε να τρέχει. Είναι θέμα BIOS και ρύθμισης.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι συνδεδεμενα τωρα...

Τα δυο καλωδια(πρασινο,μπλε) στην μητρικη...

fan.jpg

Και τα αλλα δυο(κιτρινο,μαυρο) στο τροφοδοτικο...

DSC00865.jpg

Δεν καταλαβαινω κατι ομως...τι διαφορα εχει αν τα συνδεσουμε ολα με την μητρικη και τι διαφορα αν συνδεσουμε το κιτρινο και το μαυρο με το τροφοδοτικο????

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω κατι ομως...τι διαφορα εχει αν τα συνδεσουμε ολα με την μητρικη και τι διαφορα αν συνδεσουμε το κιτρινο και το μαυρο με το τροφοδοτικο????

Στην ουσια αλλάζει η τροφοδοσία του ανεμιστήρα.

Άλλα χάνεις και το πλεονέκτημα των μεταβλητών στροφών του ανεμιστήρα. (το να στο ρυθμίζει το ιδιο το mobo).

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω κατι ομως...τι διαφορα εχει αν τα συνδεσουμε ολα με την μητρικη και τι διαφορα αν συνδεσουμε το κιτρινο και το μαυρο με το τροφοδοτικο????

Η διαφορα ειναι στο οτι πριν το ρευμα περνουσε μεσω του 24πινου στην μητρικη και απο εκει πηγαινε στο φαν ενω τωρα στην ουσια παρακαμπτει την μητρικη.

Άλλα χάνεις και το πλεονέκτημα των μεταβλητών στροφών του ανεμιστήρα. (το να στο ρυθμίζει το ιδιο το mobo).

λαθος. Δεν χανει τιποτα, αφου το πρασινο και το μπλε καλωδιο που ειναι υπευθυνα για αυτην την δουλεια ειναι συνδεδεμενα κανονικα πανω στην μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

λαθος. Δεν χανει τιποτα, αφου το πρασινο και το μπλε καλωδιο που ειναι υπευθυνα για αυτην την δουλεια ειναι συνδεδεμενα κανονικα πανω στην μητρικη.

Το πράσινο η το μπλε ρυθμίζουν το ρεύμα στο βύσμα της Μητρικής οχι στη γραμμή του τροφοδοτικού που είναι σταθερά 12v.

Επίσης ένα από τα δυο ανιχνεύει αν έχει μπει φαν στο cpu (CPU FAN ERROR)

αρα δεν ειχε προβλημα το ανεμηστηρι αλλα το βυσμα της μητρικης?

Σιγουρα αυτο ή ρυθμιση απο bios

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα ειναι στο οτι πριν το ρευμα περνουσε μεσω του 24πινου στην μητρικη και απο εκει πηγαινε στο φαν ενω τωρα στην ουσια παρακαμπτει την μητρικη.

λαθος. Δεν χανει τιποτα, αφου το πρασινο και το μπλε καλωδιο που ειναι υπευθυνα για αυτην την δουλεια ειναι συνδεδεμενα κανονικα πανω στην μητρικη.

Eχω την εντυπωση οτι οι ανεμιστηρες ειναι με PWM Regulation...οποτε η mobo δινει εντολη να μειωθει το ρευμα στο κιτρινο-μαυρο του βυσματος..και οχι του PSU..:musik002:

Link to comment
Share on other sites

Eχω την εντυπωση οτι οι ανεμιστηρες ειναι με PWM Regulation...οποτε η mobo δινει εντολη να μειωθει το ρευμα στο κιτρινο-μαυρο του βυσματος..και οχι του PSU..:musik002:

δικιο εχεις τελικα. τωρα που το ξαναδιαβαζω, βλεπω οτι κατι δεν παει καλα :p

Link to comment
Share on other sites

αρα δεν ειχε προβλημα το ανεμηστηρι αλλα το βυσμα της μητρικης?

Λογικα ο "εξυπνος" τεχνικος θα εντοπισε θεμα θερμοκρασιων..οποτε σου λεει δεν το βαζω συνεχεια στα 12V να τελιωνει?? (αφηνοντας τα αλλα για reading)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.