Jump to content



Thermaltake Big Typhoon 120 vx


emm_stra

Recommended Posts

εβαλα την ψυκτρα του θεματος

οι θερμοκρασιες που εχω ειναι σε idle 36-38 απο abit και απο CoreTemp

37-39...

Ειναι λογικο αυτο????

Τις στροφες της ψυκτρας τις εχω στις 1620-1680 (στην χαμηλη ρυθμιση απο το ρυθμιστικο της ψυκτρας).

Εβαλα την παστα AS5 , η οποια λεει οτο θελει 200 ωρες για να τελειοποιηθει...

200 ωρες λειτουργιας εννοει ή 200 ωρες απο τοτε που την εβαλα???

υπαρχει κατι να μετρησω την CPU σε full load, επειδη θα ηθελα να κανω και βιντεο rendering καποια στιγμη να ξερω τι θα αντιμετωπισω!!!!

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια απαντηση..

Υ.Γ.

Στο κουτι εχω 4 ανεμιστηρες 8αρηδες.. (1 μπροστα βαζει, 1 πισω βγαζει, 1 πανω βγαζει και 1 πλαγια βαζει)

Το αναφερω αυτο μηπως παιζει καποιο ρολο!!!

απο την πλαγια μερια που βαζει το PC ειναι κοντα σε τοιχο.. εχει μια αποσταση 4 δακτυλα...

Αν τον πλαινο τον κανω να βγαζει κερδιζω τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από emm_stra [Χθες, στις 16:55]

εβαλα την ψυκτρα του θεματος

οι θερμοκρασιες που εχω ειναι σε idle 36-38 απο abit και απο CoreTemp

37-39...

Ειναι λογικο αυτο????

Τις στροφες της ψυκτρας τις εχω στις 1620-1680 (στην χαμηλη ρυθμιση απο το ρυθμιστικο της ψυκτρας).

Εβαλα την παστα AS5 , η οποια λεει οτο θελει 200 ωρες για να τελειοποιηθει...

200 ωρες λειτουργιας εννοει ή 200 ωρες απο τοτε που την εβαλα???

υπαρχει κατι να μετρησω την CPU σε full load, επειδη θα ηθελα να κανω και βιντεο rendering καποια στιγμη να ξερω τι θα αντιμετωπισω!!!!

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια απαντηση..

Υ.Γ.

Στο κουτι εχω 4 ανεμιστηρες 8αρηδες.. (1 μπροστα βαζει, 1 πισω βγαζει, 1 πανω βγαζει και 1 πλαγια βαζει)

Το αναφερω αυτο μηπως παιζει καποιο ρολο!!!

απο την πλαγια μερια που βαζει το PC ειναι κοντα σε τοιχο.. εχει μια αποσταση 4 δακτυλα...

Αν τον πλαινο τον κανω να βγαζει κερδιζω τιποτα?

Δεν εισαι καλα:( :(

Εγω στα 3.6GHz με 1.36ν εχω 35 βαθμους με τη Big Typhoon idle

post-1212-1416072958,634_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδία εγώ σε full laod φτάνω 59 και idle είμαι 39 - ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ ΜΕ ΤΑΤ. Το cpu στα default ρολογια και οι ανεμηστήρες στο πίο χαμηλό. Έχω βάλει Artic Ceramique πάστα, δοκίμασα zalman πάστα...τα ίδια. έβγαλα την BigT και έβαλα την Zalman 9700 NT, τα ίδια.... :(

Το έχω βάλει-βγάλει καμια δεκαριά φορές.....Δεν ξέρω γιατί η θεμοκρασία δεν πέφτει. Στο δωμάτιο έχω 25 βαθμούς και το κουτί δεν έχει πρόβλημα χώρου ούτε εξαερισμού.....

Τέλος, αν ανεβάσω τiς στροφές από τα ανεμηστίρια πέφτει η θερμοκρασία 2 με 3 βαθμούς.

Θερμοκρασίες που έχει ο ripper18 με τον αντίστοιχο χρονισμό ούτε για πλάκα......Τι μπορεί να πηγαίνει λάθος δεν μπορώ να καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

μηπως αν περασουν 200 ωρες θα φτιαξει και το δικο μου, οπως λεει η εταιρεια???

εγω απο την as5 δεν εβαλα μονο μια γραμμη στο κεντρο αλλα την απλωσα σε ολη την επιφανεια του επεξεργαστη. ενα πολυ λεπτο στρωμα!!!

Επισης μηπως φταιει το νεο συστημα στηριξης που εχει που ειναι ιδιο με της στοκ..( τα τεσσερα ποδαρακια που κουμπωνουν)

Την κεραμικ που μπορω να την βρω???

ειναι καλυτερη απο την σιλβερ??

Ευχαριστω για τον χρονο σου ripper18!!!

Υπαρχει κατι σαν το ΤΑΤ να μπορω να το τρεξω σε abit μητρικη???

Link to comment
Share on other sites

Εδω η κεραμικ.

http://www.skroutz.gr/products/list?keyphrase=Arctic+Ceramique

Πρεπει να βαλεις μια ποσοτητα ιση με ενα σπυρι ρυζι βρασμενο:D :D :D ,στο κεντρο του CPU,xωρις να το απλωσεις.Βαλε και λιγο πανω στη ψυκτρα και τριψετο με φιλτρο γαλλικου καφε:D :D :D για να το αποροφησει,

Link to comment
Share on other sites

αυτο που μου αναφερεις ισχυει για την κεραμικ ή και για την σιλβερ..

Και στην κεραμικ υπαρχει καποιο διαστημα 200ωρων για να λειτουργησει πληρως!!!!????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από emm_stra [Σήμερα, στις 14:20]

αυτο που μου αναφερεις ισχυει για την κεραμικ ή και για την σιλβερ..

Και στην κεραμικ υπαρχει καποιο διαστημα 200ωρων για να λειτουργησει πληρως!!!!????

H ceramic θελει 25 ωρες μονο(νομιζω).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από emm_stra

αυτο που μου αναφερεις ισχυει για την κεραμικ ή και για την σιλβερ..

Και στην κεραμικ υπαρχει καποιο διαστημα 200ωρων για να λειτουργησει πληρως!!!!????

Μετά τις 200ώρες θα δεις 1 βαθμό λιγότερο.Μη περιμένεις κάτι παραπάνω.Μήν ανησυχείτε για τις θερμοκρασίες σας, μη περιμένετε ότι στο στήσιμο θα σας έρχονται όλα ιδανικά, μπορεί το καπάκι του επεξεργαστή σας να μην το έχουνε βάλει καλά, είναι κάτι που το έχουμε δει κάμποσες φορές στους conroe. Eπίσης διαφορά μεγάλη από ceramique-as5 δε νομίζω να υπάρξει μεγάλη.

Kαι κάτι ακόμη, οι conroe είναι ζεστοί αρκετά, ακόμη και όσοι διαθέτουμε υδρόψυξη βλέπουμε μεγάλες θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις..

τελικα ποσο ειναι καλη θερμοκρασια να δουλευεις βιντεο, Rendering και τετοια...

αυτην την εποχη και το καλοκαιρι..

καπου στους 45-50 ειναι καλα ???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.