Jump to content



P5b Deluxe dividers


Guest Insane

Recommended Posts

Έχω μια Asus P5b dlx και εχτές αγόρασα ένα ζευγάρι cellshock 1000c4. Οι μνήμες όμως ενώ τρέχουν κανονικά στα 1000 με fsb 500 και 1:1 διαιρέτη, όταν βάλω, τον αμέσως επόμενο διαιρέτη, δηλαδή 4:5 και fsb 400 ενώ και πάλι οι μνήμες ΘΑ έτρεχαν στα 1000,δεν μπουτάρει καν. Κατέβασα το fsb στα 370 και δουλεύει μια χαρά. Ανεβάζοντας το πάλι, κάπου στα 380 τρώει πόρτα(Πάντα με 4:5 διαιρέτη) Δοκίμασα να ανεβάσω τα ρεύματα, τόσο στις μνήμες όσο και στο chipset αλλά τίποτα. Ξέρει κανείς, τι μπορεί να φταίει και αν και πως διορθώνεται?

Link to comment
Share on other sites

Ρεύμα δοκίμασα όπως προείπα αλλά δεν γίνεται τίποτα. Περισσότερο, ήθελα να δω αν έχει ξανασυμβεί σε κανέναν αυτό η είναι τόσο γκαντέμης και είμαι ο πρώτος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα,μετα απο δοκιμες,βρηκα οτι για να δουλεψει με 4:5 πρεπει να ανεβασω το cl στις μνημες απο 4 σε 5.Αλλα και παλι δυστηχως δεν παει πανω απο 440:cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Insane

Τελικα,μετα απο δοκιμες,βρηκα οτι για να δουλεψει με 4:5 πρεπει να ανεβασω το cl στις μνημες απο 4 σε 5.Αλλα και παλι δυστηχως δεν παει πανω απο 440:cry:

πιθανώς σε κόβει κ η τάση του τσίπσετ. απότι κατάλαβα το όριο του fsb ταυτίζεται με το όριο των μνημών ασύγχρονα. αν είσαι αμοντάριστος είσαι π.καλά...

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου το μόνο "κουλό" που βρήκα είναι ότι αν παραφόρτωνα με volt το NB στα FSB 440 δεν έβγαζε orthos. Δηλαδή το sweet spot ηταν 1.55 η 1.65. Εκεί κατάφερα και ανέβηκα λίγο πιο πάνω.

Ένας τρόπος για να τσεκάρεις αν σε κόβει το NB είναι να αφήσεις τις μνήμες 1:1 (FSB 500) και να αρχίσεις να ρίχνεις τον multiplier της CPU. Αν bootαρεις με x7 π.χ. αν default έχεις 8άρι πολλαπλασιαστή και το ρίξεις στα x7 σημαίνει ότι το NB σου είναι σε FSB στα 2285 (x8 θα ήταν στα 2000). ’ρα δε σε κόβει από συχνότητα.

Να σε κόβει από volt μου φαίνεται πολύ "μπανανέ" . Να πας για Mod δεν το προτείνω. Και απ'ότι φαίνεται ο divider δεν έχει κάποιο bug γιατί δε θα δούλευε ούτε στα 370.

Τώρα για τις μνήμες δοκίμασε με ένα dimm να δεις τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε diperr,το ξερω,τι με κοβει το chipset(αλλα μονο οταν χρησημοποιω 4:5 διαιρετη)γιατι ο 6300 που εχω,παει συγουρα(και σταθερα) μεχρι 7*480 σε 1:1 με τις μνήμες. Το προβλημα ειναι ομως οτι οταν βαλω τον 4:5,δεν κανει καν boot πανω απο τα 450.Ο επεξεργαστής δεν με κόβει,οι μνημες το ιδιο,το fsb συγουρα γιατι σε 1:1 παιζει χωρις προβλημα στα 1900(7*480),αρα κατι παιζει με το chipset:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Τότε το μόνο που μένει είναι να έχει τρύπα το FSb μόνο γι' αυτό τον διαιρέτη ή όταν αλλάζει strap να μην παίζει αυτός ο διαρέτης. Οπότε κάνε βουντου cmos 2-3 φορές και πέρνα ξανά bios.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Duder -> Πρέπει να είναι από τα τρελά του chipset. Πολλοί κλοκάρουν καλύτερα τη RAM με 2:3 διαιρέτη. Το δοκίμασες αυτό;
Δηλαδή FSB 400 και μνήμες 600 (DDR2 1200) ? Δεν θα θέλουν πολύ ρεύμα και πολύ "χαλάρωμα" οι μνήμες εκεί ?
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.