Jump to content



προβλημα με Z-5500


def

Recommended Posts

μα αν ηταν καμμενη η καρτα θα παιζανε?αφου παιζουνε παει να πει οτι δινει σημα η καρτα,εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι στο τεστ μονο τα 2 ηχεια ακουγονται ενω στα τραγουδια παιζουνε ολα κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Θα έλεγα να βάλεις τα ηχεία σε 6-channel mode από το διακόπτη πίσω από το Control Center. Μετά να βάλεις μια πηγή (π.χ. κάποιο discman ή mp3 player) πρώτα στο πράσινο jack για να τεστάρεις τα μπροστινά, μετά στο μαύρο για τα πίσω και μετά στο πορτοκαλί για το κεντρικό. Όλα αυτά χωρίς upmixing... "6ch Direct" θα επιλέξεις στο effect...

Επίσης να πω κάτι γιατί κι εγώ μερικές φορές δεν τα ακούω και ψάχνομαι: όταν κάνεις upmixing με Dolby ProLogic από τα ηχεία, θα πρέπει να έχεις απενεργοποιήσει το CMSS-3D της X-Fi, γιατί θα πρέπει να πηγαίνει ο ήχος σε stereo στο jack για τα μπροστινά...

Δες και πες μου και δώσε κι άλλες λεπτομέρειες για να καταλάβω... Έχω κι εγώ τα ηχεία μαζί με X-Fi, οπότε μάλλον μπορώ να βοηθήσω αν είναι πρόβλημα στο όλο configuration...

δοκιμασα και αυτο ενα-ενα τα καλοδια και ακουγονται κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Πάμε από την αρχή να κάνω και γω ένα checklist...

1). Τα ηχεία είναι συνδεδεμένα αναλογικά στην X-fi, όπως την βλέπουμε πίσω στον υπολογιστή από αριστερά προς τα δεξιά πορτοκαλί, μαύρο, πράσινο.

2). Τα έχεις βάλει σε direct με effect 6Ch Direct, το διακοπτάκι στο πίσω μέρος του control είναι στο 6CH.

3). Στο Control Panel η X-fi είναι ρυθμιζμένη σε 5.1 ηχεία.

4). Στο CMSS-3D έχει επιλεγεί stereo surround με stereo envelopepment στη μέση.

5). Στο THX Setup, στο calibration δεν έχουμε πειράξει τις αποστάσεις-αποσβέσεις (πέραν του απαραίτητου)

Επίσης... από θέμα software έχεις εγκαταστήσει κάτι άλλο πέραν των driver της κάρτας ήχου? π.χ. ac3 filter, ffdshow κάτι που να πειράζει τον mixer του συστήματος ξέρω γω...?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρίσκεις περιέργο το όλο θέμα Spanaks?

Τα ηχεία παίζουν κανονικά, δεν έχουνε πρόβλημα όπως διαπιστώθηκε...

Τώρα... Να κάνει νερά η X-Fi και άλλοτε να παίζει στα 5 ηχεία και άλλοτε στα 2 μου φαίνεται απίθανο...

Από εκεί και πέρα, είναι όλα θέμα συνδέσεων και καλωδίων... Τσέκαρε επαφές, κούνα λίγο τα βύσματα... Τι να πω, δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι...

Link to comment
Share on other sites

E ναι η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο παράξενο...

Απλά από αυτό που λέει ότι πότε παίζει πότε όχι, λέω μήπως είναι κάποιο software που πειράζει το matrix και κάνει ότι θέλει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.