Jump to content



προβλημα με Z-5500


def

Recommended Posts

παιδια αντιμετωπιζω το εξης προβλημα δεν παιζουν τα 3 απο τα 5 ηχεια μου,τα δοκιμασα ενα-ενα αν ειναι καμμενα και ειναι ενταξει,εντωμεταξυ οταν τα συνδεω στην εξοδο του γουφερ απο τις 5 εξοδους οι 3 παιζουν πολυ χαμηλα σε χσεσει με τις αλλες 2 , κανω τα τεστ απο το cd ΤΗς x-fi και οταν δοκιμαζονται τα ηχεια ενα-ενα το(left front,right front,center,left rear,right rear)ακουγονται ολα απο τα 2 ηχεια μονο που παιζουν.Τι φταει η καρτα(χ-fi fataly1) τα ηχεια,η καηκε καμια εξοδος απο το γουφερ?:(

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε την X-FI,ενεργοποιησε την onboard απο το bios,περνα drivers και βαλτα πανω

να δεις τι γινεται....Αν σου κανουν τα ιδια τοτε κατα πασα πιθανοτητα εχουν προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να βάλεις τα ηχεία σε 6-channel mode από το διακόπτη πίσω από το Control Center. Μετά να βάλεις μια πηγή (π.χ. κάποιο discman ή mp3 player) πρώτα στο πράσινο jack για να τεστάρεις τα μπροστινά, μετά στο μαύρο για τα πίσω και μετά στο πορτοκαλί για το κεντρικό. Όλα αυτά χωρίς upmixing... "6ch Direct" θα επιλέξεις στο effect...

Επίσης να πω κάτι γιατί κι εγώ μερικές φορές δεν τα ακούω και ψάχνομαι: όταν κάνεις upmixing με Dolby ProLogic από τα ηχεία, θα πρέπει να έχεις απενεργοποιήσει το CMSS-3D της X-Fi, γιατί θα πρέπει να πηγαίνει ο ήχος σε stereo στο jack για τα μπροστινά...

Δες και πες μου και δώσε κι άλλες λεπτομέρειες για να καταλάβω... Έχω κι εγώ τα ηχεία μαζί με X-Fi, οπότε μάλλον μπορώ να βοηθήσω αν είναι πρόβλημα στο όλο configuration...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες μόνο μουσική ή και ταινία DVD???

Αυτό που λες μοιάζει να είναι stereo mode και μόνο ανα βάλεις κάτι με 5.1 θα παίξουν όλα. Πάντως τα ηχεία σου μπορούν να παίξουν stereo x2 από το module της logitech.

Αν δεν λυθεί κοίτα τα settings τις κάρτας σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Θα έλεγα να βάλεις τα ηχεία σε 6-channel mode από το διακόπτη πίσω από το Control Center. Μετά να βάλεις μια πηγή (π.χ. κάποιο discman ή mp3 player) πρώτα στο πράσινο jack για να τεστάρεις τα μπροστινά, μετά στο μαύρο για τα πίσω και μετά στο πορτοκαλί για το κεντρικό. Όλα αυτά χωρίς upmixing... "6ch Direct" θα επιλέξεις στο effect...

Επίσης να πω κάτι γιατί κι εγώ μερικές φορές δεν τα ακούω και ψάχνομαι: όταν κάνεις upmixing με Dolby ProLogic από τα ηχεία, θα πρέπει να έχεις απενεργοποιήσει το CMSS-3D της X-Fi, γιατί θα πρέπει να πηγαίνει ο ήχος σε stereo στο jack για τα μπροστινά...

Δες και πες μου και δώσε κι άλλες λεπτομέρειες για να καταλάβω... Έχω κι εγώ τα ηχεία μαζί με X-Fi, οπότε μάλλον μπορώ να βοηθήσω αν είναι πρόβλημα στο όλο configuration...

οκ σε ευχαριστω εκανα φορματ τωρα και θα περασω τους drivers και θα ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

παιδαι για εξηγηστε με κατι οταν τα εχω στην επιλογη stereo xpand παιζουν ολα μια χαρα,

οταν τα βαζω στην επιλογη stereo surround παιζουν μονο τα δυο.Που πρεπει να τα εχω?και ποτε θα παιζουν ολα στην επιλογη stereo surround?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spanaks

Koίτα και την ρύθμιση stereo envelopment

untitled1ht3.th.jpg

αυτο ακριβως λεω οταν ειναι στην επιλογη stereo surround δεν παιζουν,αλλα στην αλλη επιλογη παιζουν μια χαρα.Τωρα στο stereo envelopment που πρεπει να το εχω στην μεση?οταν εχω την επιλογη στερεο xpand?

Link to comment
Share on other sites

Στο Stereo Surround παίζουν ΚΑΙ τα 5 ηχεία. Τα Left & Right παίζουν Stereo και το κεντρικό παίζει τους κοινούς ήχους τους. Το προτιμώ για μουσική, γιατί ακούγεται δυνατά.

Στο Stereo Xpand παίζουν και πάλι τα 5 και είναι το γνωστό upmix.

1) Τσέκαρε τη ρύθμιση των ηχείων στην κονσόλα της X-Fi να είναι στα 5.1. (πολλές φορές μου έχει αλλάξει)

2) Παίξε με το Stereo Envelopment όπως είπε και ο φίλος Spanaks.

3) Βάλε τα ηχεία σε 6ch Direct, αφού θα χρησιμοποιείς το CMSS-3D...

Επίσης, τρέξε και το διαγνωστικό προγραμματάκι της X-Fi (Creative Diagnostics λέγεται, θα το βρεις στο Start Menu/Creative/SoundBlaster X-Fi), δεν έχεις να χάσεις τπτ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Στο Stereo Surround παίζουν ΚΑΙ τα 5 ηχεία. Τα Left & Right παίζουν Stereo και το κεντρικό παίζει τους κοινούς ήχους τους. Το προτιμώ για μουσική, γιατί ακούγεται δυνατά.

Στο Stereo Xpand παίζουν και πάλι τα 5 και είναι το γνωστό upmix.

1) Τσέκαρε τη ρύθμιση των ηχείων στην κονσόλα της X-Fi να είναι στα 5.1. (πολλές φορές μου έχει αλλάξει)

2) Παίξε με το Stereo Envelopment όπως είπε και ο φίλος Spanaks.

3) Βάλε τα ηχεία σε 6ch Direct, αφού θα χρησιμοποιείς το CMSS-3D...

Επίσης, τρέξε και το διαγνωστικό προγραμματάκι της X-Fi (Creative Diagnostics λέγεται, θα το βρεις στο Start Menu/Creative/SoundBlaster X-Fi), δεν έχεις να χάσεις τπτ... ;)

παιζουν ολα τα ηχεια και στις 2 επιλογες το μονο προβλημα που παραμενει ειναι στο τεστ το διαγνωστικο εκφωνει τις θεσεις των ηχειων μονο απο τα 2 ηχεια,μετα θελω να ρωτησω κατι αλλο σε μερικα τραγουδια δεν παιζουν ολα τα ηχεια ειναι σωστο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Χθες, στις 20:24]

παιζουν ολα τα ηχεια και στις 2 επιλογες το μονο προβλημα που παραμενει ειναι στο τεστ το διαγνωστικο εκφωνει τις θεσεις των ηχειων μονο απο τα 2 ηχεια,μετα θελω να ρωτησω κατι αλλο σε μερικα τραγουδια δεν παιζουν ολα τα ηχεια ειναι σωστο αυτο?

Δες αν έχεις βάλει σωστά το τριπλό καλώδιο από το decoder στην κάρτα ήχου. Κατά σειρά πορτοκαλί μαύρο πράσινο στην κάρτα ήχου, στο decoder αντίστροφα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Georgesod

Δες αν έχεις βάλει σωστά το τριπλό καλώδιο από το decoder στην κάρτα ήχου. Κατά σειρά πορτοκαλί μαύρο πράσινο στην κάρτα ήχου, στο decoder αντίστροφα

σωστα τα εβαλα,αν εχει παθει η καρτα κατι θα παιζανε τα ηχεια?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.