Jump to content



format


ανιχνευτής

Recommended Posts

παιδια γεια σας!θελω να κανω το περιβοητο format αλλα μου λενε οτι γινεται μονο με δισκετα μεσω εντολων dos.αυτη την στιγμη εχω κανει μονο επανεγκατασταση των windows.:help:

απο που μπορω να προμηθευτω αυτη την δισκετα?μηπως καποιο παιδι την εχει ακι μπορει να μου στειλει τα αρχεια?αλλα ακουσα οτι δεν ατιγραφονται:boxed:

βοηθεια...:help:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δες αν ο υπολογιστής σου μπουτάρει από cd αν όχι θα πρέπει να μπεις στο bios και να αλλάξεις την επιλογή μπουταρίσματος από 'κει και πέρα βάζεις το cd των παραθυριών και απλά ακολουθείς τα βήματα ένα ένα είναι αρκετά κατατοπιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από PrinceofPersia

Βασικά δες αν ο υπολογιστής σου μπουτάρει από cd αν όχι θα πρέπει να μπεις στο bios και να αλλάξεις την επιλογή μπουταρίσματος από 'κει και πέρα βάζεις το cd των παραθυριών και απλά ακολουθείς τα βήματα ένα ένα είναι αρκετά κατατοπιστικά.

ενταξει μεχρι εκει....αλλα γιατι μου ειπανε μονο με δισκετα μεσω εντολων dos?

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε όμως!

Βάζεις το cd (το cd είναι bootbable από μόνο του)...καθώς boot-άρει σε ρωτάει boot from cd; press any key.

Πατάς κάποι κουμπί μόνο την πρώτη φορα. Αφού κάνει format και install από το cd, το αφήνεις μετά το ΠΡΩΤΟ restart να μπουτάρει από το δίσκο. Πάνω από μισή ώρα δεν νμζ να σου πάρει...Καλή επιτυχία.

edit-> μέσω dos γινόταν παλιά επί win 95 και πίσω!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από PrinceofPersia [Σήμερα, στις 12:38]

Καλά γίνεται και με δισκέτα και εντολές dos άλλα είναι πιο μανίκι για κάποιον αρχάριο.

btw ποίοι σου το είπανε αν επιτρέπεται.............

μηπως εννοουσαν win98se ή τις πρωτες δισκεττες εγκαταστασης για τα winxp;:confused:
Link to comment
Share on other sites

Βαλε το cd ,επελεξε απο το bios να μπουταρει απο το dvd-rom μετα "press any key",ακολουθα τις οδηγιες.Λενε ακριβως αυτο που θα σου ελεγε ο καθε χρηστης.Η διαδικασια ειναι πολυ απλη και σχεδον αυτοματη.

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια θα κανω αλλη ερωτηση...για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα!

πριν 10 μερες εκανα format στον σκληρο μου που τον ειχα σε 2 partitions(1 μερος windows κ ενα αποθηκη) και τον εκανα παλι 1.

Ελα ομως που ξεχασα να σωσω κατι φωτογραφιες?

Μπορειτε να μου πειτε ενα προγραμματακι ωστε να τις βρω κ να τις σωσω?

Μου ειπαν για το file scavenger αλλα δεν μου βρισκει τιποτα... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kunoobidi [10-01-2007 20:53]

Πρόσεξε όμως!

Βάζεις το cd (το cd είναι bootbable από μόνο του)...καθώς boot-άρει σε ρωτάει boot from cd; press any key.

Πατάς κάποι κουμπί μόνο την πρώτη φορα. Αφού κάνει format και install από το cd, το αφήνεις μετά το ΠΡΩΤΟ restart να μπουτάρει από το δίσκο. Πάνω από μισή ώρα δεν νμζ να σου πάρει...Καλή επιτυχία.

edit-> μέσω dos γινόταν παλιά επί win 95 και πίσω!

το εκανα ,ολα μια χαρα ....αλλα γιτι δεν μου βγαζει να κανω ενεργοποίηση windows?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ανιχνευτής [Σήμερα, στις 16:07]

το εκανα ,ολα μια χαρα ....αλλα γιτι δεν μου βγαζει να κανω ενεργοποίηση windows?????

Μηπως το CD εχει ερθει απο την θαλασσα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lowin [Σήμερα, στις 14:10]

μηπως επειδη δεν ειναι αυθεντικα?

οχι ειναι αυθεντικα!!!απο το πλαισιο με την αγορα του pc.windows xp home edicion!!!

ξερει κανεισ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alani_gr

εγω παιδια θα κανω αλλη ερωτηση...για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα!

πριν 10 μερες εκανα format στον σκληρο μου που τον ειχα σε 2 partitions(1 μερος windows κ ενα αποθηκη) και τον εκανα παλι 1.

Ελα ομως που ξεχασα να σωσω κατι φωτογραφιες?

Μπορειτε να μου πειτε ενα προγραμματακι ωστε να τις βρω κ να τις σωσω?

Μου ειπαν για το file scavenger αλλα δεν μου βρισκει τιποτα... :cry:

Για δοκιμασε αυτο

http://www.pcinspector.de/file_recovery/uk/download.htm

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ανιχνευτής [Σήμερα, στις 15:18]

οχι ειναι αυθεντικα!!!απο το πλαισιο με την αγορα του pc.windows xp home edicion!!!

ξερει κανεισ?

Πήγαινε start-->all programs-->Activate Windows(είναι η πρώτη πρώτη επιλογή εκει είναι τουλάχιστον σε εμένα) και δες τι παίζει καμιά φορά δεν σου ζητάει να κάνεις κατευθείαν ενεργοποίηση.Αν είναι εκεί θα δεις αν χρειάζονται ενεργοποιήση ή όχι που λογικά θα χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.