Jump to content


αλλαγή μαμάς ψήκτρας σε CPU


pavou

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά τα φώτα σας please. Θέλω να αλλάξω την μαμά ψήκτρα στο PC μου amd64 3000+ και σκέφτομαι ποια από τις δύο?

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174032&product=891827

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805699

Thanks:)

Link to comment
Share on other sites

Αν δε θες να δώσεις 50ρια, καλή είναι κι αυτή:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650430

ήσυχη και αρκετά αποτελεσματική, εύκολη και στην εγκατάσταση. Εγώ αυτήν έχω και είμαι ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ θα σου πρότεινα από ιδία πείρα σε ένα 6600 το Titan Amanda το οποίο αποδείχθηκε άξιο...

Στα 4 και κάτι Ghz κρατούσε το cpu σε idle 37 βαθμούς και με όλα νορμάλ 16-17 βαθμούς idle και καμιά 27αρα full load...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22 [Σήμερα, στις 06:17]

Βασικά εγώ θα σου πρότεινα από ιδία πείρα σε ένα 6600 το Titan Amanda το οποίο αποδείχθηκε άξιο...

Στα 4 και κάτι Ghz κρατούσε το cpu σε idle 37 βαθμούς και με όλα νορμάλ 16-17 βαθμούς idle και καμιά 27αρα full load...

Πολύ καλή αλλά όχι για το δικό μου socket 754 AMD thanks.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χωρίς να έχω εμπειρία από τις υπόλοιπες θα σου πρότεινα την 9700 LED. Την πήρα πρόσφατα και μου έριξε την θερμοκρασία σε full load 20 C (Athlo64 3200+@2300) σε σχέση με την stock ψύκτρα (αυτό με τον ανεμιστήρα ρυθμισμένο μέσω fanmate2 στις 1500 στροφές, στις οποίες είναι και αθόρυβη). Επίσης σε σχέση με την Thermalright XP 120 που προτείνεται (και η οποία στα συγκριτικά είναι κοντά της σε απόδοση) έχει πλεονέκτημα ότι είναι 775 socket combatible και πως έχει 2 χρόνια εγγύηση σε αντίθεση με το 1 της XP 120. Μειονέκτημα της Zalman, βέβαια, είναι το μεγαλύτερο βάρος της πράγμα που (μέχρι στιγμής) δεν φαίνεται (σε μένα) να είναι πρόβλημα. Όπως και να έχει πριν αποφασίσεις καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά στα συγκριτικά που αναφέρω. Υπάρχουν πολλά (το google θα στα αποκαλύψει). Καλές αγορές...

Υ.Γ.> Γιατί ο firefox μου βγάζει λάθος το ψύκτρα (δίνει σωστό το ψήκτρα;) Δεν προέρχεται από το ψύχω; Λέτε γι' αυτό να το έχει λάθος γραμμένο (αν τελικά είναι ψύκτρα το σωστό) και τα Multirama;

Link to comment
Share on other sites

Regent φαντάσου και να ήσουν ειδικός τη ακόμα θα έγραφες , ευχαριστώ πολύ και εγώ προς την Zalman κλείνω .

Όσο για την λέξει ψύκτρα ή ψήκτρα πρέπει να ρωτήσουμε κάποιον ιδικό φαίνετε να έχεις δίκιο αλλά και το World στον έλεγχο της ορθογραφίας τσεκάρει ως σωστό το Ψήκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22

Βασικά εγώ θα σου πρότεινα από ιδία πείρα σε ένα 6600 το Titan Amanda το οποίο αποδείχθηκε άξιο...

Στα 4 και κάτι Ghz κρατούσε το cpu σε idle 37 βαθμούς και με όλα νορμάλ 16-17 βαθμούς idle και καμιά 27αρα full load...

Kαι τι σε κάνει να πιστεύεις ότι είναι πραγματικές οι θερμοκρασίες?Θερμόμετρο στο δωμάτιό σου έχεις?Σκέφτηκες καθόλου τι πόσταρες?Αν είχες idle 16 βαθμούς, στο δωμάτιό σου πρέπει να έχεις 10 και λιγότερο, με τα μπουφάν κοιμάσαι? :p

Μη κοιτάς τι λένε τα προγράμματα , θες να σου δείξω εικόνα από το smartguardian που λέει ότι έχω -100 στον επεξεργαστή? Οι θερμοκρασίες σου πάω στοίχημα ότι είναι κανονικά 20 βαθμούς παραπάνω από όσο νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.