Jump to content


Cpu-M/b-GraphicCard-HD εως 800�


deviant

Recommended Posts

Γεια χαρά!

Μετά από προβλήματα με το παλιό μου pc σκέφτομαι μια ριζική αναβάθμιση!

Διαθέττω εως 750-800 το πολύ.

Κάρτα γραφικών ati 1950pro 512mb - 230e

Mνήμη 1GB minimum...

Σε επεξεργαστή τι να πάρω?

Μια σύνθεση που σκέφτηκα είναι

INTEL CORE 2 DUO E6300 1.86 GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX 170e

ASUS P5B(Chipset: Intel P965 / ICH RETAIL 130e

HD seageate 250gb, 16mb cache 70e

μνήμες 1Gb (μάλλον 2Gb) 667mhz 100-200e

To σύστημα είναι οκ? θα είναι σταθερό?

Ή θα είναι καλύτερα να πάω σε amd 3800 sam2 με mb γύρω στα 130ε και παρομοιες μνήμες?

Το συστηματάκι το θέλω για τα επόμενα 4 χρόνια να μπορώ να παίζω κανα game έστω και σε low σε 2-3 χρόνια... και βασικά να είναι σταθερό(λόγω 695 και όχι 975 chipset της mb...Πήγα σε ένα τοπικό κατάστημα και μου είπαν οτι οι core duo για να δουλέψουν σταθερά θέλουν 800αρες μνήμες και chipset 975 !!! δηαλαδή συνολική τίμη άνω των 1000 ε ...

Pls help

ΤΗΝΧ

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα ειναι!Χαζομαρες σου λενε.

Αν θες, παρε την απλη abit ab9 και αντι για 6300 παρε τον 6400.Δεν θα δεις καμμια διαφορα ,θα εισαι σουπερ εξοπλισμενος (δεν λειπει τιποτα απο την ab9) και θα κανεις πολυ πιο ευκολα o/c και με μεγαλυτερη ασφαλεια.Προσπαθησε παντως να βαλεις 2gb ram, θα σου χρειαστουν.

Link to comment
Share on other sites

Να τους πεις ότι είναι κάφροι και αλήτες.

Να πάρεις μία μητρική με 965 (προσωπικά προτιμώ την Asus P5B) και μνήμες 667 και είσαι άρχοντας :)

Edit: Παρατηρώ ότι δεν έχεις υπολογίσει κάποιο τροφοδοτικό ή απλά δεν το αναφέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, υπάρχουν πολλοί, που πρώτου ασχοληθούν με τα PC, η δουλεία τους ήταν να φτιάχνουν τυρόπιτες και μπουγάτσες. Από αυτούς, οι περισσότεροι, παρόλο που ασχολήθηκαν με τα PC, συνεχίζουν να τα μπερδεύουν με τους φούρνους μικροκυμάτων.

Διάλεξε μια καλή μητρική σύμφωνα με τα γούστα σου και δες τι μνήμες υποστηρίζει. Και πάρε αυτές που αντέχει η τσέπη σου. Το CPU που λες είναι πολύ καλύτερο από οποιονδήποτε AMD αυτή την στιγμή αναφορικά με παιχνίδια κλπ κλπ. Στο μόνο που θα σου πρότεινα να δώσεις βάση μια και δεν το αναφέρεις είναι το τροφοδοτικό. Εκεί θέλει μια προσεκτική μάτια. Καλά είναι τα Tagan, τα Enermax, τα OCZ. Όπως τα περιγράφεις δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις από ισχύ, οπότε οτιδήποτε από τα παραπάνω, στα 550 watt θα σου κάνει και πολύ πιθανόν να έχεις και καβάτζα για μελλοντικές μικρο-αναβαθμίσεις.

Τώρα από κάρτα γραφικών, υποστηρίζω NVIDIA, Αντίστοιχα καλή με αυτή που λες στα ίδια λεφτά παίζει και η NVIDIA 7950GT μόνο που νομίζω πως η τελευταία είναι λίγο φασαριζικη.

Αυτά και καλώς μας ήρθες

Link to comment
Share on other sites

Έχω είδη πάρει τροφοδτοτικό 580watt hyper type-r ... το παλιο μου(350watt noname) κατέστρεψε το προηγούμενο pc και αγόρασα είδη τροφοδοτικό. Ευχαριστώ παιδιά !

Μάλιστα μου έλεγαν πως η ίδια η ιντελ λεει για να δουλέψουν σταθερά οι core duo για να δουλέψουν σωστά θέλουν 800αρες μνήμες minimum και 975 m/b chipset. Τέλος πως ένα σύστημα με τον 3800 amd kai m/b γύρω στα 150e θα είναι ποιο σταθρεό και ποιο γρήγορο από τον ανωτέρω σύστημα με core duo...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deviant [Σήμερα, στις 16:42]

Μάλιστα μου έλεγαν πως η ίδια η ιντελ λεει για να δουλέψουν σταθερά οι core duo για να δουλέψουν σωστά θέλουν 800αρες μνήμες minimum και 975 m/b chipset. Τέλος πως ένα σύστημα με τον 3800 amd kai m/b γύρω στα 150e θα είναι ποιο σταθρεό και ποιο γρήγορο από τον ανωτέρω σύστημα με core duo...

πατάτεεεεεες! έλα πάρε-πάρε.. :D

πάρε μία Abit AB9 όσο υπάρχει ακόμα σε τιμή σκάνδαλο, και έναν Ε6300 (τα 7*400-430 θα τα έχεις εύκολα) και είσαι άρχοντας

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.