Jump to content



Τι θα προτείνατε?


boom123

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από dark22

Βασικά ποιο γρήγοροι θα είναι αν τους βάλεις σε raid0 αν όχι μια απ' τα ίδια εκτός και αν πάρεις κάνα σπέσιαλ μοντέλο...

Με τα λευτά που διαθέτω ούτε ένα δεν παίρνω απο τα σπέσιαλ μοντέλα που λόγος για raid...

Link to comment
Share on other sites

Οι raid edition της WD προσφέρουν καλύτερες επιδόσεις σε θέμα raid 0? ή απλά είναι η πενταετής εγγύηση?

Oi Maxtor DiamondMax 10 τι λένε?Κάπου είδα οτι άφηναν πίσω τους WD RE σε raid 0

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μας βλέπω να βγάζουμε άκρη, άφησα την επιλόγη του ενός και πάμε για raid.

Πιους δίσκους για raid-0 μέχρι 110-120ευρώ. Προτεραιότητα έχουν οι επιδόσεις και μετά η χωρητικότητα.

εγώ κοιτάω Seagate 7200.10, Maxtor DaimondMax 10, WD WD1600JS . δεν έμεινε κ τπτ άλλο θα μου πείτε...

Link to comment
Share on other sites

Οι 2x160gB σε raid-0 έχουν διπλάσιες πιθανότητες να σου χάσουν όλα τα δεδομένα απ' ότι 1x320gB. Επίσης κατά πάσα πιθανότητα, οι 160gB θα είναι πιο αργοί δίσκοι ως μεμονωμένοι δίσκοι, όχι απλώς λόγω μικρότερης cache αλλά λόγω γενικών βελτιώσεων που θα έχει ο μεγαλύτερος και νεότερος 320gB δίσκος.

Οι 2x160gB θα καταναλώνουν περισσότερο ρεύμα και θα κάνουν μεγαλύτερη φασαρία. Επίσης θέλουν 2 sata θύρες και 2 θέσεις στο κουτί. Και βέβαια, 2x160gB θα παράγουν περισσότερη ζέστη απ' ότι 1x320gB(με ότι απειροελάχιστες επιπτώσεις θα έχει αυτό για τη θερμοκρασία του κουτιού και των υπόλοιπων hardware components).

Εγώ λέω να πάρεις 1x320gB.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.