Jump to content



x1950pro


jayfrog

Recommended Posts

Μη ξεχνάς ότι το σύστημα σου p4 2.53 δεν έχει ούτε 800άρι+ bus του 2.8, ούτε imc του a64. Η μόνη περίπτωση που μπορώ να σκεφτώ να σε ρίχνει πολύ, είναι για κάποιο λόγο να τρέχεις το 3DMARK, σε μη default κατάσταση , δηλ. με υψηλή ανάλυση ή φίλτρα...Διαφορετικά δεν έχω δει μαγικά σε κανένα σύστημα να παίρνει 3000-4000 marks μόνο με αλλαγή ρυθμίσεων και σίγουρα όχι με αλλαγή τροφοδοτικού. Και τα παλικάρια παραπάνω που είδες ότι με +700mhz κέρδισαν 10% marks, είναι επειδή το σύστημά τους , στα μαμά, την έχει ήδη τροφοδοτημένη, από άποψη επεξεργαστικής ισχύος, την κάρτα επαρκώς για το target της που είναι γύρω στα 8000-9000. Το δικό σου, no offence, δεν επαρκεί ούτε για το target, οπότε παίζεις κάτω από τα όρια της, όπου φυσικά η διακύμανση είναι πολύ μεγαλύτερη και ευκολότερη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Το ati tray tools δεν έχει benchmark. Θερμοκρασίες βλέπω πάντως, και λειτουργεί με τους 6.12, τρεχόντως.

Στο 3dmark05, η x800xl, μαμά, μου βγάζει γύρω στο 5170, όσο προβλέπεται δηλαδή, και έχει τη μισή ισχύ από τη x1950pro.

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιώ ήδη στο άλλο pc, αλλά μου έχει καεί η οθόνη. Συντομα θα το κοιτάξω και θα σου πω. Δεν είχα προσέξει πάντως αν έχει bench τόσο καιρό...παρεμπιπτόντως, πρέπει να συγκρίνεις benches μόνο με την ίδια έκδοση του προγράμματος. Εγώ, από ότι θυμάμαι έχω το .964

Link to comment
Share on other sites

Όντως. Ισχύουν οι λόγοι που σου έχουν αναφερθεί παραπάνω. Ειδικά τώρα που σίγουρα έχεις πλεόνασμα ισχύος τροφοδοσίας, είσαι στο όριο. Με την υπάρχουσα σύνθεσή σου, εκεί φτάνεις. Δεν υπάρχουν μαγικά. Αφού έχεις επαρκή τροφοδοσία, εγκατεστημένους drivers και δεν τρέχεις με αναεβασμένες αναλύσεις και φίλτρα, δεν έχει άλλο.

Link to comment
Share on other sites

sto ati tray tools bgazo 5800+ i x800xl poso soy dinei gia pes?? soryy for greeklish kathomai se server sto sxoleio o opios den exi greek

ola ta kalodia kai drivers ola syndemena einai ayta kai eksoterikes trofodosies kai ola ta kolpa

opote min rotate gia drivers kai kalodia

ekana o/c mexri 2.79 den trabaei parapano mlkies kanei ama to pao parapano exo kai skato mobos asrock( petrinos kolos) P4VM800

kai mnimi den xriazomai alo ebala akoma mia 512 exo sunolo 1.5gb sta 400

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τα έχω δοκιμάσει όλα στο θέμα των drivers μέχρι και omega drivers δοκίμασα και οι ρυθμίσεις είναι οκ δεν έχω ούτε ΑΑ ούτε ΑΦ εξηγήστε πως στο tray tools βγάζω 5800+ με 2.53@2.79 1.5gab ram και μια χ850χτ PE με ένα P4 στα 3 me RAM 1gb ddr2 533 βγάζει 5500. αλλά στο 3d mark 05 με περνάει η Χ850ΧΤ PE

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jayfrog

παιδιά τα έχω δοκιμάσει όλα στο θέμα των drivers μέχρι και omega drivers δοκίμασα και οι ρυθμίσεις είναι οκ δεν έχω ούτε ΑΑ ούτε ΑΦ εξηγήστε πως στο tray tools βγάζω 5800+ με 2.53@2.79 1.5gab ram και μια χ850χτ PE με ένα P4 στα 3 me RAM 1gb ddr2 533 βγάζει 5500. αλλά στο 3d mark 05 με περνάει η Χ850ΧΤ PE

To tray tools κάνει "ξερό" render δυο σκηνών, χωρίς να πρέπει να το μπουκώνει ο επεξεργαστής με ένα τόνο occlusion και vertex data όλη την ώρα, όπως στα 3dmark και τα παιχνίδια. Κοινώς, είναι απο τα λίγα τεστ που πραγματικά βασίζονται μόνο στην κάρτα, οπότε και έχεις μικρό ως καθόλου bottleneck και σου δίνει τα ανάλογα για την κάρτα σου. Μόνο που δεν αναφέρεται σε πραγματικές συνθήκες, οι οποίες ανήκουν στην πρώτη περίπτωση που περιέγραψα, και έτσι, μόνο στο tray tools θα βλέπεις την ισχύ της κάρτας σου. Σου έχουν εξηγήσει όλοι ότι σε κρατάει πίσω το υπόλοιπο σύστημα. Δεν υπάρχει κάτι στο οποίο, ευχαρίστως αν γινόταν, θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε. Εκτός και αν θέλεις συμβουλές αναβάθμισης. Μη ρωτάς τα ίδια και τα ίδια, όταν έχεις λάβει απαντήσεις.

φιλικά occultist

Link to comment
Share on other sites

δεκτω αυτο με το tray tools. δλδ χριάζομαι νεα ΚΜΕ ποσα γιγα χριαζομαι για να δουλεψει η καρτα εστω να βγαζω στο 3d mark 05 απο 7000+ . η ΚΜΕ πρεπει να ειναι 478 γιατι έχω την super MOBOS της asrock . τελος παντων τι έχεις να μου recoment?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist [Σήμερα, στις 18:55]

Με τον p4 3,4 θα έλεγα πως είσαι καλά.

Τα 180 ευρω για s478 ειναι πεταμενα ευρω αμαρτια εινα να δωσει τοσα χρηματα για ενα pc που στην ουσια δεν εχει μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από axi [Σήμερα, στις 22:42]

Βρες έναν μεταχειρισμένο p4 από 3 GH και πάνω, ανέβασε τον και

συ όσο μπορείς και είσαι jet.

:T: +1

Αν και εγώ δεν το έκανα αυτό αγόρασα από e-bay νέο CPU (για το παλιό μου socket 754) 3400+ με μεταφορικά 105 η επιλογή στο τέλος θα είναι δική σου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.