Jump to content



x1950pro


jayfrog

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από johngamer [Σήμερα, στις 11:14]

παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας επιγοντως.αγορασα μια sapphire χ1650pro 512mb agp απο e-shop.οι χρονισμοι της καρτας ομως ειναι 594 για την gpu και 783 για την μνημη(ΜΕ ddr αλιως ειναι 391,5!!!) πως γινεται αυτο?το κνανονικο ειναι 380 και 1400...επισης αντι για μπλε ειναι κοκκινη...τι παιζει μου λετε?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510572

Γιατί δεν τους παίρνεις τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

πΑντως μοy τραβαει κατι κοληματα η καρτουλα...μαλλον high temp.....σε idle βλεπω κατι 50αρια....μεχρι που βαλα το ati tool και σεταρα το fan στο 100%...τουλαχιστον στα games...και απο τοτε δεν μου παρουσιασε τιποτα ξανα...μαλλον η ψυκτρα ειναι μουφα...μιλαω παντα για την 1950προ 512 σε agp

Link to comment
Share on other sites

Σε MSI RX1950Pro 256ΜΒ έχω 43 C σε idle με το fan στο 32% βάσει ati toot (BTW, εξαίρετο utility - απαλάχτηκα από το τέρας CCC της ΑΤΙ).

Σε games ή στο 3D Rendered του ati tool ανεβάζει αρκετά, φτάνοντας στους 65 C με το fan της κάρτας στο 100%. Επειδή όμως έχω ένα system fan στο πλάι του κουτιού, στο ύψος της VGA, που φυσάει προς τα μέσα και το οποίο ανεβάζει στροφές (2500) σε αυτή την κατάσταση, η θερμοκρασία πέφτει στους 60. Μπορώ να το πάω και στις 5000 στροφές για ακόμη χαμηλότερη θερμοκρασία (~55) αλλά κάνει θόρυβο και ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

σε msi δεν ξερω..ισως παιζει διαφορετικο cooler.....αλλα μην ξεχναμε η 512 ειναι τσιτωμενη με διπλο molex πανω....παντως ειλικρινα τρεχει πολυ καλα η ατιμη δεν το περιμενα....ριχτε μια ματια εδω οι τυποι κατι εχουν βρει.... http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1141435&page=5

βασικα αν αντιμετωπιζετε unstable καταστασεις....το προβλημα ειναι η το τροφοδοτικο η το cooling...εγω μαλλον ειμαι στην δευτερη φαση...απλα εβαλα το φαν να δουλευει full συνεχως....αλλα μιλαμε για πολυ φασαρια...δεν ξερω αν παιζει κανα αλλο cooling για την συγκεκριμενη..κατι διαβασα για Arctic Cooling..

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου (MSI) είναι duble size - δηλαδή η ψύκτρα είναι λίγο τέρας και καταλαμβάνει ένα επιπλεόν slot. Ο ζεστός αέρας βγαίνει από πίσω (και ο extra πλαϊνός fan του κουτιού ρίχνει φρέσκο αέρα πάνω στο fan της VGA)

Link to comment
Share on other sites

:OT: παιδια συγνωμη για την παρεμβολη αλλα μηπως μπορει να μου πει ποσομπορει να αντεξει μια καρτα γραφικων απο αποψη θερμοκρασιας εχω μια ati x1900xt και κατι 60αρια τα βαραει για το τιποτα.μηπως πρεπει να αλλαξω την stock ψυκτρα?????

Φιλε sorry που βγαινω εκτος θεματος αλλα help γιατι φοβαμε μην παθει τπτ η καρτα

Link to comment
Share on other sites

ok ty ρε φιλε γιατι αρχισα να ανυσηχω

η πλακα ειναι οταν την πρωτοπηρα και το κουτι που ειχε ενσωματωμενα θερμομετρα σφυραγε στους 60 και εκλεινα το game αμεσως :D :D :D :D :D:jump::tomato:

για ντοματες ημουνα

συγνωμη και παλι για την παρεμβολη αλλα δν ηθελα να δημιουργησω αλλο topic για αυτη τη μλκια:D

Link to comment
Share on other sites

60-70 σε load είναι ok.

Εγώ έχω fan στο πλάι του κουτιού γιατι απλά ΔΕΝ έχω άλλο fan πάνω στο κουτί! (π.χ. το σύνηθες in-εμπρός και το out-πίσω).

Βγάζει αέρα το τροφοδοτικό μου πίσω, βγάζει αέρα από απόσταση η Zalman 9500 που φυσάει προς τα πίσω and thats all. Και επειδή καλό είναι κάποιος να βάζει αέρα μέσα στο κουτί έχω δύο πλαϊνά που φυσάνε προς τα μέσα στο ρελαντί - ένα πανω στο δίσκο και ένα πάνω στη VGA & στο παρακείμενο NorthB.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι στα site των ΑΤΙ/nVidia τα λεπτομερή specs των GPU θα λένε ποιά είναι τα θερμικά όρια. Γενικά σε όλα τα ολοκληρωμένα της εποχής η κατάσταση αρχιζει να γίνεται επικίνδυνη μετά τους 70-75 C με άνω όριο γύρω στους 80-85.

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα ειναι προσωρινο γιατι θα κανω πολλες μετατροπες στο κουτι και μαλλον phase change ή υδροψυξη για αυτο το λογο δεν εχω κανενα fan. Note το κουτι θα το κανω απο ορθιο σε <<ξαπλωτο>> για καλυτερη απαγωγη θερμοτητας

Link to comment
Share on other sites

>>Note το κουτι θα το κανω απο ορθιο σε <<ξαπλωτο>> για καλυτερη απαγωγη θερμοτητας

Εντάξει! δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα με τις θερμοκρασίες πλέον, ειδικά με C2D. Εκτός αν σκοπεύεις να o/c-άρεις υπερβολικά το οποίο για Η/Υ στον οποίο γίνεται σοβαρή δουλειά δεν θεωρώ ότι είναι και ότι καλύτερο. Όσοι το παρακάνουν μου θυμίζουν κάτι αυτοκινητάκηδες που παίρνουν 10Κ αυτοκίνητο και ρίχνουν άλλα 15Κ σε χρήμα (και κόπο) για να "δείξουν" ότι την ...έχουν πιο μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.