Jump to content


x1950pro


jayfrog

Recommended Posts

Αγόρασα μία Χ1950 προ και την σύνδεσα στο υπολογιστή μου όλα καλά αλλά δεν έχει τις αποδόσεις που πρέπει να έχει και γενικά δεν είναι σταθερή εγώ πιστεύω πως δεν φτάνει το ρεύμα γιατί ζητάει 450 βαττ και πάνω ενώ εγώ έχω μαξ 350 οπότε παράγγειλα ένα POW/SUP SOLYTECH SL600EPS,14CM FAN,APFC

Τροφοδοτικό 600 watt το οποίο δεν έχει έρθει ακόμα εν τω μεταξύ δοκίμασα ένα Τροφοδοτικό 420 βαττ και δεν είχε διαφορά από το 350 βαττ είναι κανονικό αυτό??

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Στο manual γραφεί ότι χρειάζεται 450 βαττ στο 3d mark 05 πρέπει να βγάζει από 6000 - 8240 και πάνω ενώ σε μένα βγάζει 4454 μετά βίας και δεν είναι σταθερή γιατί το σύστημα παγώνει μερικές φορές και έχει κάποια κολλήματα τα οποία δεν τα είχα με την 9600χτ λογικό είναι??

για να μην τρελαθείτε κιόλας

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπέρνα τους drivers 2η φορά. Ακούγετε χαζό, το ξέρω, αλλά άκου ιστορία. Βγάζω ΑΤΙ 9000 All In Wonder και βάζω X1650Pro. Περνάω drivers κάρτας και αποτέλεσμα: με το ζόρι τραβούσα τα παράθυτα δεξιά-αριστερά. Slide show στην κυριολεξία. Περνάω ATI drivers και όλα ok. Λες και στην πρώτη φορά έπαιζε με default windows drivers με ...επιβράδυνση.

Link to comment
Share on other sites

Η αστάθεια μπορεί να οφείλεται σε χαμηλής σχετικά ισχύος τροφοδοτικό. Η απόδοση όχι. Εξαρτάται και από τη σύνθεση του υπόλοιπου συστήματος. Τι σύστημα έχεις;

Διόρθωση : Σε άλλο όμοιο thread, είδα ότι έχεις p4 2.5. Οπότε μην περιμένεις και πάρα πολλά. Πάντως μέσω ρυθμίσεων δεν υπάρχει περίπτωση να δεις πάνω από 500άρικο διαφορά...στην κλύτερη. Το τροφοδοτικό επίσης δε θα σου δώσει περισσότερη απόδοση, αλλά θα σε βοηθησει να σταθεροποιηθεί το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pavou [Σήμερα, στις 00:53]

Ρε παιδιά για 3d mark 05 μηλάει ο jayfrog που βασίζεται κατά μεγαλύτερο μέρος στην κάρτα γραφικών τόσο μεγάλο bottle neck του κάνει το CPU ? 4400 ? στο 60% βρίσκεται περίπου .

το 05 επηρεαζεται τρελα απο το cpu.

Link to comment
Share on other sites

το CPU σου απο 2000 πηγε στα 2700 το ανεβασες κατα35-40% ενω το 3d mark 05 ανέβηκε κατα 10% ειναι καλή διαφορά αλλα αυτο που γινετε σε μένα δεν οφείλεται σε αυτο,

το LOTR the battle for middle earth 2 πρεπει να το πεζω με υλτρα γραφηκα χωρις κοληματα ,με την 9600χτ το πεζω αρκετα καλα και την εχω κανει απο 500/620 στα 540/820 ονερκλοκ ενω με την χ1950προ δεν παιζει σταθερα και εχει 1400 ταχητυτα μνημης και εχει pixel shader units 36 i 38 δε θυμαμαι και 3 φορες περισσοτερα pixel pipes dld 12 οποτε η ΚΜΕ δεν νομιζω να φταίει.

δεν πηρε φωτια η ΚΜΕ σου απο 2000 στα 2700 AMD ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Το fraps το εχεις ανοιχτο οταν παιζεις? γιατι θεωρω δυσκολο να παιζει εστω και μετρια το bbfme με 9600xt.

Εννοω οτι με 9600χτ bbfme δε..

Οριακα καλα το επαιζα με 6600gt πριν κατι χρονια,η οποια 6600gt ειναι απειρως καλυτερη απο την 9600xt.

AMD ειναι το συστημα και ...παει και αλλο:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.