Jump to content



Boot Windows from Flash memory?


katevastiras1416003242

Recommended Posts

Καλησπέρα:toomuchne

Θέλω να καταφέρω να μπουτάρω win από ένα flash.

Έχω διαβάσει ένα σχετικό λινκ που δίνει οδηγίες για τα βήματα που απαιτούνται. Το παραθέτω κιόλας.

http://www.weethet.nl/english/hardware_bootfromusbstick.php

Οπότε έχω πάρει μια ιδέα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι

1) αν το έχεις κανείς δοκιμάσει, αν του έχει πετύχει τελικά

2) θα υπάρχει πρόβλημα όταν κάνεις εγκατάσταση με την ταχύτητα στο flash, λόγω του ότι δεν θα φορτώνουν οι drivers για το usb 2.0

3) Τέλος πάντων είναι λειτουργικό κάτι τέτοιο? να έχεις ένα σύστημα που θα boot-αρει από flashki και θα έχεις τους άλλους σκληρούς στην διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκέφτεσαι να τρέξεις windows από flash memory έχε υπόψη σου ότι θα περιοριστεί πολύ η διαρκεια ζωής του flash drive σου.Αυτό γιατί για να λειτουργήσουν τα windows θα κάνουν συνέχεια read/writes και στα flash drives δεν αρέσει καθόλου αυτό.

Αν τελικά είσαι αποφασισμένος διάλεξε ένα flash drive με καλές ταχύτητες read/write αλλιώς χαράς το κουράγιο σου,πρόσεξε γιατί κυκλοφορούν πολλές μούφες στην αγορά...

Τέλος η ταχύτητα της USB δεν είναι συνήθως driver depended.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zardoz_magus [Σήμερα, στις 14:14]

Αν τελικά είσαι αποφασισμένος διάλεξε ένα flash drive με καλές ταχύτητες read/write αλλιώς χαράς το κουράγιο σου,πρόσεξε γιατί κυκλοφορούν πολλές μούφες στην αγορά...

Τέλος η ταχύτητα της USB δεν είναι συνήθως driver depended.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Όταν λες χαράς το κουράγιο σου...έχει κάποια δυσκολία το όλο εγχείρημα??

Λέω να πάρω ή το trancent 8gb ή το corsair 8gb...για να χωράει το λειτουργικό άνετα και ίσως και κάποια προγράμματα. Είναι καλές μάρκες αν και το corsair έχει μεγαλύτερη εγγύηση στα 10 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zardoz_magus [Σήμερα, στις 14:14]

Σε πολλα p2p θα βρεις εκδοσεις των ΧΡ για usb sticks. Η πιο μικρη που εχω βρει ειναι 60ΜΒ αλλα δεν την εχω δοκιμασει ποτε.

kallileo έχεις link να μου δώσεις. Αν έχεις κάποιο πρόχειρο..

Ευχαριστώ παίδες αν και δεν έχω καταλάβει αν το όλο εγχείρημα αξίζει....αυτό θέλω να διαπιστωσω και ο λόγος είνια οτι θέλω να στήσω ένα μικρό συστηματάκι με flash μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική μπορείς να τρεξεις live λειτουργικό,δεν υπάρχει κανένας λόγος να παίξεις με flash drives.

Όταν έλεγα χαράς το κουράγιο σου,εννοούσα απλά ότι ένα λειτουργικό σε flash είναι υπερβολικά αργό...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.