Jump to content



Μελανια inkjet (canon κλπ)


Recommended Posts

Εχω τον canon pixma 4000.

Ειλικρινα, τυπωνω λιγα πραγματα. Συνηθως κειμενο, και αραια και που καποιες φωτογραφιες, και μαλιστα σε μετρια ποιοτητα.

Για το σκοπο αυτο εχω και ως default την εκτυπωση σε αποχρωσεις γκριζου.

Εχει κανεις Pixma παρομοιο ή ιδιο μοντελο? Παντως εγω καταληγω να αλλαζω συχνα τα μελανια του, αφου για καποιο λογο που δεν μπορω να το ερμηνευσω αναλογα με την χρηση που του κανω, αδειαζουν συχνα(πχ καθε 4-5μηνες).

Δεν ξερω, ισως κατι κανω λαθος, ισως κατι εχω εκτιμησει λαθος.

Πειτε μου κι εσεις οτι σχετικο ξερετε.

Γενικα ξερω οτι εχω μικρυνει τα ml των μελανιων τα τελευταια χρονια στους inkjet αλλα δεν περιμενα κι αυτη την κατασταση!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με τον canon 4200... έλεγαν οτί είναι και οικονομικός!Κάθε 4 μήνες θέλει μελάνια με ελάχιστες εκτυπώσεις.Πριν είχα έναν HP και άλλαζα μελάνια μια φορά τον χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Τον 4000 εχω και εγω.....Που να ειχες Epson...Εκει να δεις καταναλωση και κοστος μελανιων....

Τουλαχιστον στους Canon ειναι φθηνα και για ακομα φθηνοτερα παιζουν και συμβατα....

Εχε υπ'οψιν σου οτι ακομα και οταν ανοιγεις τον εκτυπωτη,καταναλωνεται μελανι

λογω αυτοματου καθαρισμου κεφαλης ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77

Εχε υπ'οψιν σου οτι ακομα και οταν ανοιγεις τον εκτυπωτη,καταναλωνεται μελανι

λογω αυτοματου καθαρισμου κεφαλης ;)

Αμαν! Φρικαρα τωρα.

Καλα, ο επομενος εκτυπωτης θα ειναι παλι hp. Δινεις κατι παραπανω αλλα δεν εισαι συνεχως με το μελανι στο χερι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από minus

Αμαν! Φρικαρα τωρα.

Καλα, ο επομενος εκτυπωτης θα ειναι παλι hp. Δινεις κατι παραπανω αλλα δεν εισαι συνεχως με το μελανι στο χερι.

Ακριβοτερα αναλωσιμα,μειωμενη αξιοπιστια,απο τους 4 HP στο γραφειο οι 3 πηγαν για

RMA...

HP & Epson δεν ξαναπερνω ουτε με σφαιρες...

Ολοι οι εκτυπωτες εχουν τον αυτοματο καθαρισμο....Δεν τον γλυτωνεις....

O 4000 ειναι γρηγορος,αθορυβος,πολυ καλη ποιοτητα στις φωτο,φθηνα μελανια....

Τι αλλο θελεις? Τουλαχιστον του Epson R200 που ειχα, τα μελανια του στοιχιζαν σχεδον

τα διπλασια απο αυτα του Pixma....:TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77

Ακριβοτερα αναλωσιμα,μειωμενη αξιοπιστια,απο τους 4 HP στο γραφειο οι 3 πηγαν για

RMA...

HP & Epson δεν ξαναπερνω ουτε με σφαιρες...

Ολοι οι εκτυπωτες εχουν τον αυτοματο καθαρισμο....Δεν τον γλυτωνεις....

O 4000 ειναι γρηγορος,αθορυβος,πολυ καλη ποιοτητα στις φωτο,φθηνα μελανια....

Τι αλλο θελεις? Τουλαχιστον του Epson R200 που ειχα, τα μελανια του στοιχιζαν σχεδον

τα διπλασια απο αυτα του Pixma....:TD:

Ακριβώς αυτο. Και αν κάτσεις και συγκρίνεις τα 30 + 30 που έδινες μιά φορά το χρόνο για να πάρεις μεγαλύτερα μελάνια με τα 10 που κάνουν τις cannon και τα αλλάζεις κάθε 3-4 μήνες μηπώς είναι περίπου τα ίδια λεφτα.

Και μη μου πέις ότι αδειάζουν όλα μαζι και τα 4 η 5 ποσα έχει γιατι σε εμένα δεν ισχύει αυτο αδειαζει το ένα ή δυο κάθε περίπου 4 μήνες στο i865 που έχω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apostolis22

Και όμως σχεδόν αδειάζουν όλα μαζί.Οπότε πάει πάνω κάτω 50 ευρώ κάθε 3-4 μήνες...

Εμενα παντως τελειωνουν σχεδον στο μισο χρονο απο οτι τα υπολοιπα,μονο το κιτρινο

και το photo μαυρο....

Γιατι δεν βαζεις συμβατα μελανια με ~3.5 ευρο το ενα?

Link to comment
Share on other sites

Eδω και ενα χρονο μονο με συμβατα δουλευω.....

Κανενα προβλημα απολυτως....Αυτα περι προκλησεων βλαβης στις κεφαλες του

εκτυπωτη απο συμβατα μελανια ειναι βλακειες των εταιρειων για να τα σκαμε

καθε τρεις και λιγο για αυθεντικα....

Σκεψου αυτο: 2 φορες μονο να αλλαξεις τα μελανια στον εκτυπωτη και με τα ιδια λεφτα

επαιρνες καινουριο ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα μελανια των pixma στεγνωνουν ακομα και καθολου να μην τυπωσουμε μετα απο 5-6 μηνες λογω κατασκευης. Το σφουγκαρακι που μεταφερει το μελανι στην κεφαλη με τον καιρο αποροφα το μελανι και στεγνωνει σιγα-σιγα. Ετσι μετα απο καιρο ο εκτυπωτης μπορει να δειχνει το μελανι γεματο αλλα αυτο στην πραγματικοτητα να ειναι αδειο. Το παθαινω και εγω με τον Pixma IP-5000. Παρε συμβατα μελανια απο byron-shop τα εχει 3 ευρω το ενα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω έναν φθηνό και ποταπό iP1500... Τα μελάνια τα γεμίζω μόνος μου. Παίρνω ένα μπουκαλάκι με 10... και τυπώνω πάρα πολλές σελίδες!!! Πριν λίγο εκτύπωσα ένα manual με 210 σελίδες και το μελάνι δεν έπεσε καθόλου στο μετρητή! Δεν ξέρω αν είναι σωστή η ένδειξημ πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον Canon. Πιο πριν είχα ΗΡ... Με το που τελείωσε η εγγύηση πετάχτηκαν κάτι γρανάζια έξω! Και επιπλέον το λογισμικό ήταν για τον πεο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από minus [Χθες, στις 10:43]

Απλα παλια ειχα εναν hp 720 που πληρωνες 30e το μαυρο και 30e το εγχρωμο και τυπωνα ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ και αλλαζα μελανια 1 φορα το χρονο!

Kατά τη γνώμη μου κάθε μοντέλο εκτυπωτή ταιριάζει σε κάποιες χρήσεις, ενώ δεν ταιριάζει σε κάποιες άλλες. Π.χ. για όσους δεν τυπώνουν πολύ προτιμότερο είναι οι εκτυπωτές με ενσωματωμένη κεφαλή στο cartridge (μειώνεται η κατανάλωση λόγω καθαρισμών κλπ). Για τέτοια χρήση συστήνεται ο ΗΡ 5940. Tα μελάνια του έχουν ίδιο κόστος (με αναγωγή περιεκτικότητας/τιμής) με του 720. Και σαν δεύτερη επιλογή Canοn iP6210, iP1700, κλπ.

Οι canon με μονόχρωμα cartridge και oι epson καταναλώνουν περισσότερο μελάνι σε καθαρισμούς (μόνο canon και epson έχουν αντλίες απορρόφησης μελανιού για τους καθαρισμούς). Ειδικά όσο ακριβότερος/ταχύτερος είναι ο εκτυπωτής (περισσότερα ακροφύσια εκτύπωσης) και όσο πιο πολλά ξεχωριστά μελάνια έχει, τόσο αυξάνει αυτή η κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.