Jump to content



Μελανια inkjet (canon κλπ)


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από knight_77 [Χθες, στις 13:03]

Eδω και ενα χρονο μονο με συμβατα δουλευω.....

Κανενα προβλημα απολυτως....Αυτα περι προκλησεων βλαβης στις κεφαλες του

εκτυπωτη απο συμβατα μελανια ειναι βλακειες των εταιρειων για να τα σκαμε

καθε τρεις και λιγο για αυθεντικα....

Έχει αλλάξει αυτό. Δεν υπάρχουν συμβατά στα καινούρια μοντέλα canon με ξεχωριστά μελάνια (iP4200, 5200, 4300, 3300, κλπ). Έχουν chip και εδώ και δύο χρόνια από την πρώτη κυκλοφορία τους, ακόμα να "σπάσουν" τα chip. Ακόμα κι αν τα chip μπορεί να παρακαμφθούν αυτό δημιουργεί άλλα πρόσθετα προβλήματα.

Για τα παλιά μοντέλα canon έχει "βρωμίσει" ο τόπος με συμβατά σε χαμηλό κόστος. Δεν έχει γίνει το ίδιο (ούτε θα γίνει στο μέλλον) με τα καινούρια cartridge.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από minus

Ρε παιδια, για τον Pixma 4000 δεν υπαρχει συμβατο μελανι?

http://www.byron-shops.com/view_prod.php?idcat=12&idsubcat=120&idsubsubcat=1331

Eιπαμε οτι υπαρχει...Κανε μια βολτα στη Στουρναρη και θα βρεις οτι θελεις....;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από minus [Σήμερα, στις 08:23]

Ρε παιδια, για τον Pixma 4000 δεν υπαρχει συμβατο μελανι?

http://www.byron-shops.com/view_prod.php?idcat=12&idsubcat=120&idsubsubcat=1331

O 4000 είναι παλιό μοντέλο και τυχεροί όσοι έχουν τέτοιο! Τα αντίστοιχα νέα μοντέλα είναι 4200 και 4300.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apostolis22 [Σήμερα, στις 12:23]

Δηλαδή εγώ με τον Pixma 4200 την πάτησα και δεν μπορώ να βάλω συμβατό μελάνι..Σίγουρα δεν υπάρχει κάποια λύση που δεν θα μου χαλάσει τον εκτυπωτή?

Tα cartridge έχουν chip. Ως τώρα δεν έχουν βγει συμβατά chip, από καμμιά εταιρεία σε όλο τον κόσμο. Δεν έχουν σπάσει το κλείδωμά τους. Μερικές μόνο εταιρείες έχουν βγάλει συμβατά αλλά χωρίς chip, και στις οδηγίες σου λένε να βγάλεις το original chip και να το τοποθετήσεις στα δικά τους.

To chip μπορεί να παρακαμφθεί, αλλά ο εκτυπωτής δεν θα δείχνει τη στάθμη των μελανιών. Αυτό έχει μια δυσκολία, καλό είναι να μην αδειάσουν τα μελάνια (cartridge) γιατί καταπονείται η κεφαλή (αν τυπώνει χωρίς μελάνι) και αν αδειάσουν θα αναγκάζεσαι να κάνεις πρόσθετους καθαρισμούς (για να ξαναγεμίσει η κεφαλή) που σημαινει μεγαλύτερο παίδεμα και πρόσθετη κατανάλωση μελανιού. Επίσης αν η κεφαλή μείνει άδεια από μελάνι, για μια μερικές μέρες, κινδυνεύει να φράξει.

Έτσι αν χρησιμοποιείς συμβατά θα πρέπει να προσέχεις μην αδειάσουν, και επειδή δεν μπορείς να ελέγξεις πόσο μελάνι έχει το σφουγγάρι για να είσαι ασφαλής θα πρέπει να χρησιμοποιείς τα 2/3 του μελανιού που περιέχουν (όταν αδειάσει ο κενός θάλαμος και λίγο παραπάνω). Έτσι τα συμβατά δεν έχουν στην ουσία νόημα (γι' αυτό έχουν κυκλοφορήσει σε πολύ μικρό ποσοστό)!!

Η άλλη λύση που έχεις είναι να τα γεμίζεις ο ίδιος. Πάλι δυσκολεύει κάπως, γιατί θα πρέπει να τα παρακολουθείς τακτικά και να τα γεμίζεις μόλις αδειάσει ο κενός θάλαμος, έτσι θα είσαι σίγουρος ότι δεν θα αδειάσει και το σφουγγάρι (δηλαδή δεν θα αδειάσει εντελώς το cartridge). Η λύση αυτή είναι καλύτερη.

Και τέλος, υπάρχει και η λύση του συστήματος συνεχούς τροφοδοσίας από μπουκάλια, συνιστάται όμως μόνο για όσους καταναλώνουν εξαιρετικά πολύ (πάλι έχει δυσκολία στη χρήση).

Πάντως το σίγουρο είναι ότι η canon με τα chip έχει δυσκολέψει την κατάσταση. Και η επιτυχία της canon είναι ότι για δύο χρόνια δεν έχει καταφέρει κανείς να τα "σπάσει".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 21:03]

Γνωρίζει κανείς αν τα μελάνια για τον MP150 (πολυμηχάνημα) δέχονται "αναγόμωση";

Δεν έχουν chip και η αναγόμωσή τους είναι η κλασική, συνεπώς εύκολη.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τον 4000 τα @work του πλαισίου κάνουν; Διότι στη σελίδα του πλαισίου αναφέρει συμβατό μόνο τον 4000R. Αλλά αυτός τα ίδια με τον 4000 δεν παίρνει;;

Ισχύει για αυτά αυτό που λέτε με το chip παραπάνω; Οτι θέλουν ιδιάίτερη προσοχή σε σχέση με τα γνήσια;

Link to comment
Share on other sites

λολ εγώ έχω ένα canon bublejet i320 και αναρωτιέμαι γιατί τα μελάνια της έχουν τόση

διαφορά από τα no name ,από κατανάλωση δέν έχω πρόβλημα πρέπει να τυπώσω

πολλαπλάσσια του 400 για να αδειάσουν .αλλά και πάλι συνέχεια σκέφτομαι

τη διαφορά 9+18~30 Ε τα αυθεντικά.

και ~10 τα ΝΟΝΑΜΕ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από minus

Ναι, τελικα εξακριβωσα οτι υπαρχουν συμβατα μελανια.

Μου ειπαν για αυτο

http://www.foreverprint.gr/

Το ξερει κανεις?

Προσωπικά εμπιστεύομαι εδώ και πολύ καιρό αποκλειστικά και μόνο το inkline.gr

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όχι , έγραψα τι εμπιστεύομαι από μελάνια, αλλά κάπου , είτε εδώ είτε στο pctechnology.gr διάβασα για φραγμένη κεφαλή από κάποια παιδιά.

ΕΝΤΙΤ το βρήκα νομίζω,

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=30992

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ τον 4200 έχω και πρόσφατα πήρα από εδώ

http://musica.gr/pegasus/bin/pegweb3.dll?method=../h012/faq0011&code=43003044

(το μαύρο δείχνω, πήρα όλη τη σειρά) τα οποία πάνε 2 ευρώ το κάθε χρώμα, 2 το μικρό μάυρο και 2,5 περίπου το μεγάλο μαύρο. Προς στιγμήν έχω δοκιμάσει τα 4 εκτός του μεγάλου μάυρου. Σε απλές εκτυπώσεις όλα οκ. Σε εκτύπωση φωτογραφίας έχω δοκιμάσει μόνο σε σχετικά φτηνό χαρτί (photo glossy, Kodak ultima photo paper) και δεν είδα καμια διαφορά. Σε καλό χαρτί (canon photo paper plus glossy χρησιμοποιώ σαν ακριβό, δεν έχω βρει καλύτερο) δε δοκίμασα οπότε δεν ξέρω να σας πω...

Αυτά δεν έχουν το τσιπάκι πάνω. Το παιδί όταν τα πήρα μου είπε ότι δεν πρέπει να έχουν τελειώσει τα μελάνια για να βάλω πάλι το τσιπάκι. Εμένα είχαν τελειώσει. Όταν το έβαλα, μου έβγαλε μια επισήμανση ότι και καλά έβαλα ένα άδειο cartridge και ότι δε συνιστά η canon να τα ξαναγεμίζω κλπ αλλά μετά από 2-3 "ΟΚ", "Ενεργοποιήθηκε η λειτουργία για τον εντοπισμό της ποσότητας μελάνης που απομένει." όπως λέει ο εκτυπωτής. Αυτό για τα δύο που είχαν αδειάσει. Τα άλλα 2 που ήταν στο τέλος, τα δείχνει ακόμα στο τέλος. Καμια αλλαγή. Αυτή η λειτουργία δεν ξέρω ακριβώς τι κάνει, πάντως μια βδομάδα τώρα δεν έγινε τίποτα. Δεν δείχνει καμία στάθμη στα συγκεκριμένα μελάνια.

Τώρα το γιατί είναι τόσο φτηνά δεν το ξέρω. Made in France λένε, η ποσότητα κανονική ήταν μέσα, οπότε δεν ξέρω. Πάντως με βόλεψαν

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτό με την αυξημένη κατανάλωση των Canon σε σχέση με HP το παρατήρησα κι εγώ. Εδώ και κανα χρόνο έχει πάρει ο πατέρας μου ένα πολυμηχάνημα Canon MP780 και έχω παρατηρήσει οτι αλλάζει συχνά μελάνι. Ο ίδιος ωστόσο λέει οτι τυπώνει περισσότερο. Αυτό δεν το ξέρω...

Πάντως μου φαίνεται "κάπως" το να πληρώνω τόσα λεφτά σε μελάνια στους HP. Έχω εδώ και μερικά χρόνια έναν HP deskjet 920c (μελάνια 78 και 15), μου τέλειωσε πάλι το έγχρωμο και το μαύρο και σκέφτομαι αντί να δώσω πάλι τόσα λεφτά για μελάνι να πάω να πάρω ένα καινούργιο Canon. Ελπίζω να μη με απογοητεύσει πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Αστα να πανε με τα αυθεντικα μελανια και τις τιμες τους.

Στην hp πληρωνεις κεφαλικο φορο οταν τα αγοραζεις. Πολλα λεφτα λογω ενσωματωμενης κεφαλης.

Αλλα και στην canon, αλλαζω συχνα μελανια, τι κι αν ειναι φτηνοτερα.

Μπορει εν τελει μελανια hp-μελανια canon, να μου ερχονται στα ιδια χρηματα, συγκεντρωτικα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.