Jump to content



A disk read error occurred. Press CTRL-ALT-DEL to restart


pan

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους!!!

Ενω το pc μου δουλευει αψογα....

Που και που ... χωρις συγκεκριμενο λογο ζορισματος η κατι αλλο παγωνει...

αναγκαστηκα κανω restart και μου βγαζει το μηνυμα "A disk read error occurred. Press CTRL-ALT-DEL to restart"

Του παταω alt+ctrl+del η του κανω restart απο το κουμπακι και ξανα το ιδιο μηνυμα για αρκετες φορες.... Καποια στιγμη ξαναμπουταρει κανονικα και ανοιγει... αλλωτε ξαναπαγωνει και φτου απο την αρχη η ιδια διαδικασια και αλλωτε παιζει αψογα κ δεν καταλαβαινει τιποτα... εχω βαλει προσφατα τον WD2500KS sata II 250gb 16mb cache περιπου 1-2 μηνες

Ειναι ο μοναδικος σκληρος που εχω στο pc μου και η μητρικη μου albatron_PX865PE Pro (V2.0)

Μπορειτε να με βοηθησετε???

Ειχε κανεις το ιδιο προβλημα???

Πιστευω οτι ειναι σκληρος... αλλιως μητρικη... Δεν πιστευω ιδιαιτερα οτι φταιει το λειτουργικο(windows xp SP2)

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα τον κανω ενυδρειο και θα βαλω κι εσενα φιλε dimpapar μεσα να κανεις μπουρμπουλιθρες....μπουρμπουλιθρες....

αν δεν σταματησεις να πεταγεσε στο thelab σαν "λουτσα" :whistling :whistling :whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pan [Σήμερα, στις 15:24]

Θα τον κανω ενυδρειο και θα βαλω κι εσενα φιλε dimpapar μεσα να κανεις μπουρμπουλιθρες....μπουρμπουλιθρες....

αν δεν σταματησεις να πεταγεσε στο thelab σαν "λουτσα" :whistling :whistling :whistling

:worship: :worship:

Δεν εχεις καποιο εργαλειο του δισκου σου να δεις αν εχει bad sectors? Για δες με το active smart να δεις τι πληροφοριες δινει το s.m.a.r.t του δισκου. Μηπως ανεβαζει θερμοκρασιες και χτυπησε? Λιγο δυσκολο να εχει προβλημα ο δισκος βεβαια τοσο καινουργιος αλλα ποτε δεν ξερεις...

Link to comment
Share on other sites

βασικα κατεβασα να τρεξω το διαγνωστικο της WD αλλα δεν εχω προλαβει ακομα ...

το απογευμα μαλλον... Θα κανει δουλεια η να δοκιμασω το active smart που μου λες???

Δεν μπορω να καταλαβω αν φταιει ο δισκος πως γινεται να ξαναμπουταρει και μαλιστα αρκετες φορες να παιζουν ολα τελεια... ειναι καπως κουλο ρε γαμωτο...

Θα το τρεξω αργοτερα το διαγνωστικο και θα δω τι θα μου δειξει...

Καμια αλλη προταση εχουμε ρε παιδες .... αντε γιατι θα τρελαθουμε με τις ξαφνικες μ@@κιες που μας παρουσιαζονται συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pan [Σήμερα, στις 15:24]

Θα τον κανω ενυδρειο και θα βαλω κι εσενα φιλε dimpapar μεσα να κανεις μπουρμπουλιθρες....μπουρμπουλιθρες....

αν δεν σταματησεις να πεταγεσε στο thelab σαν "λουτσα" :whistling :whistling :whistling

Να ξέρεις φίλε pan (κατσαρόλα) ότι έχω βγει έξω, έχω αρχίσει να χτίζω τη μάντρα και σε περιμένω! Φιλάκια στην κοπέλα σου! Μάκια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους...

Ετρεξα εχθες το Western Digital Data LifeGuard Diagnostics - DLGDIAG for Windows

και το αποτελεσμα ηταν θετικο...

Test Option: QUICK TEST

Model Number: WDC WD2500KS-00MJB0

Capacity: 250.06 GB

SMART Status: PASS

Test Result: PASS

Test Time: 21:12:56, January 16, 2007

Test Option: EXTENDED TEST

Model Number: WDC WD2500KS-00MJB0

Capacity: 250.06 GB

SMART Status: PASS

Test Result: PASS

Test Time: 23:38:05, January 16, 2007

Επισης δουλευε μια χαρα εχθες χωρις να παγωσει ... ολα τελεια... !!!

Δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα που οφειλεται ... το παγωμα και το μυνημα στο bootαρισμα...

Αν υπαρχει μια περιπτωση να ειναι ο σκληρος, με αυτο το test που εκανα θα μου το εδειχνε???

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimpar

Να ξέρεις φίλε pan (κατσαρόλα) ότι έχω βγει έξω, έχω αρχίσει να χτίζω τη μάντρα και σε περιμένω! Φιλάκια στην κοπέλα σου! Μάκια!

Να υποθεσω ότι είστε γνωστοί και αστειεύεστε μεταξύ σας εις βάρος των υπολοίπων? Ελπίζω πως ναι...τουλάχιστον είστε γνωστοί...αλλιώς το συζητάμε σε αλλο επίπεδο πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε γνωστοι οντως, απλα το προβλημα με τον υπολογιστη μου, εχει παρουσιαστει καποιες στιγμες που ο dimpapar ηταν σπιτι μου... και ποτε ξανα, και απλα του την λεω για το ολο θεμα.... :clap: :clap: :clap:

και μαλλον τον εχει πειραξει, κι ετσι ειδε το post μου εδω, κι εκανε την πλακα του... αλλα σιγουρα δεν υπαρχει κανενα προβλημα...!!! Ειμαστε φιλαρακια :jump: :jump: :jump:

δεν καταλαβαινω τι εννοεις εις βαρος των υπολοιπων...?

Αλλα μην το συνεχισουμε αυτο το θεμα γιατι εκανα ενα post το οποιο ο αλλος γελοιοποιησε και οπως βλεπεις δεν εδωσα καν συνεχεια γιατι εγω οντως ψαχνω να βρω μια λυση γιατι ειναι σπαστικο να μην ξερεις τι κεφια θα εχει το pc σου σημερα... Θα παιξει ή θα τα παιξει ...?

Ευχαριστω και ζητω συγνωμη εκ μερους του φιλου μου :tomato: :tomato: !!!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζα και εγω και μαλιστα με τον ιδιο ακριβως σκληρο φιλε μου!Μονο που εγω ειχα 3 και τους ειχα σε raid5!Το μονο που επρεπε να κανω ηταν να ξεσυνδεσω ολους μου τους σκληρους και να τους ξαναβαλω οπως ακριβως ηταν πριν!Για δοκιμασε το και πες μας νεωτερα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω raid νομιζω... αν και δεν ξερω τι ειναι αυτο... εχω βαλει τροφοδοσια απο molex και ενα καλωδιο απο την μητρικη εκει που λεει sata0 στον σκληρο. Απλα δηλαδη του ξεσυνδεω τα καλωδια, μετα τα ξανασυνδεω και αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pan [Σήμερα, στις 12:59]

Εγω δεν εχω raid νομιζω... αν και δεν ξερω τι ειναι αυτο... εχω βαλει τροφοδοσια απο molex και ενα καλωδιο απο την μητρικη εκει που λεει sata0 στον σκληρο. Απλα δηλαδη του ξεσυνδεω τα καλωδια, μετα τα ξανασυνδεω και αυτο???

Βγαλε ο,τι καλωδιο εχεις βαλει πανω στον σκληρο!3 Καλωδια πρεπει να ειναι!Βγαλε και τα τρια και μετα ξαναβαλ'τα να δουμε αν θα λυθει το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από carlitofj

Βγαλε ο,τι καλωδιο εχεις βαλει πανω στον σκληρο!3 Καλωδια πρεπει να ειναι!Βγαλε και τα τρια και μετα ξαναβαλ'τα να δουμε αν θα λυθει το προβλημα.

Εσύ έχεις 3 καλώδια στο δίσκο σου? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pan [Σήμερα, στις 14:57]

Exw 2 καλωδια

1 molex

και

1 sata cable πλατυ χρωματος κοκκινο

:p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p

Ε, ενταξει μωρε παιδια μπερδευτηκα!2 εχω και εγω!Φλασια θα εφαγα!:p

Link to comment
Share on other sites

μην το γελατε ρε σεις...

ξερετε ποσος κοσμος βαζει και τα δυο βυσματα τροφοδοσιας στους WD?

ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ φυσικα....

αστα να πανε

φιλε μου στο θεμα μας τωρα

δοκιμασε με τη σειρα...

αλλο καλωδιο τροφοδοσιας

αλλο καλωδιο sata

αλλη θεση sata στη μητρικη

δεν ξερω και μηπως εχεις και επιλογη απο τα properties του δισκου

για απενεργοποιηση του write caching... δοκιμαστικα

καντα και report back a.s.a.p.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους και ευχαριστω για τις συμβουλες...

Απο την μερα που ξεκινησα το post το pc δουλευει σχεδον ασταματητα ειτε ειμαι εκει ειτε οχι... Του εχω κανει 2-3 restart λογω καποιων προγραμματων αλλα δεν μου εχει παρουσιαστει το παραμικρο (οπως και εχει ξανακανει βεβαια)... Θα του ερθει μια μερα η φλασια του και θα σκασει!!! Το να αλλαξω καινουργια καλωδια νομιζω οτι ειναι ασκοπο γιατι οπως οταν δουλευει και παγωνει και μου σκαει το message , ετσι ξαναξεκιναει μονος του (εννοω οτι δεν κουναω κανα καλωδιο η κατι αλλο για να παρει μπρος... Αρα απτην στιγμη που ξαναπαιρνει και δουλευει για μερες .... εν μερει αποκλειω οτι θελει καινουργια καλωδια...) Το απογευμα θα βγαλω και θα ξαναβαλω τα καλωδια για δοκιμη μηπως καποιο δεν παταει καλα και κουνιεται.

Προς Κοπριτης:

αν αλλαξω θεση sata στην μητρικη και το βαλω απο sata0 σε sata1 θα δει τον σκληρο απευθειας οπως τωρα η θα χρειαστει και καμια αλλαγη στο BIOS?

Ειναι ο πρωτος sata που χρησιμοποιω και δεν εχω μεγαλη εμπειρια...

Νομιζω οτι εχει την επιλογη απενεργοποιησης write caching (θα κοιταξω) αλλα αν το βγαλω αυτο τι θα αλλαξει στον σκληρο μου?

θα ειναι πιο αργος?

οταν παγωνει και το κανω restart στο event viewer βλεπω 3 event id (9,11,51)

δεν θυμαμαι αν δειχνει κι αλλο... νομιζω αυτα τα 3 μονο.

αλλα δεν εχω βρει κατι συγκεκριμενο σε καποιο site γιαυτα τα event...

Με αυτα τα event καταλαβαινετε κατι?

Εκτος απο σκληρο??? λετε να ειναι θεμα μητρικης η κατι αλλο???

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.