Jump to content



Σφάλμα πρόσβασης κοινόχρηστου φακέλου


inertiacreep

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω το εξής μυστήριο πρόβλημα :

Έχουμε 2 Η/Υ με win xp sp1 δικτυωμένους με crossover. O 1ος έχει full κοινόχρηστο τον δίσκο C:, με read & write, και από τον 2ο κάνω αντιστοίχιση δίσκου δικτύου (mapped drive) τον C: του 1ου. Παρόλο που γίνεται κανονικά, έχουμε τα εξής κουλά:

1) Δεν έχω πρόσβαση απο τον 2ο στο φάκελο program files του 1ου Η/Υ, το οποίο με καίει να γίνει.

2) Δεν μπορώ να αντιγράψω ένα (οποιοδήποτε) αρχείο από το δίσκο του 1ου στον 2ο.

Και στις 2 περιπτώσεις παίρνω το μήνυμα "Δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στο "τάδε" Δεν επιτρέπεται η πρόσβαση".

Μέχρι πρότινος ο 2ος Η/Υ είχε win 98 se και δεν έβγαζε τέτοια προβλήματα, κοινώς είχα πρόσβαση παντού στον 1ο.

Αρχικά δοκίμασα τα xp sp2 στον 2ο, βλέποντας αυτά όμως έβαλα τα sp1, δυστυχώς χωρίς αλλαγή.

Υποψιάζομαι οτι κάτι φταίει προφανώς στο share του 1ου Η/Υ.

Με τον group policy editor δεν έβγαλα άκρη.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και καθάρισμα μητρώου αλλά πάλι χωρίς αποτέλεσμα. Του 2ου Η/Υ είναι φρέσκο σημερινό setup χωρίς ουτε ένα προγραμμα περασμένο άλλωστε, και όπως φαίνεται ο 1ος κάπου κολλάει.

Τι να δούμε στις συνδέσεις? Δεν είναι επιστήμη η σύνδεση, και όλα είναι ρυθμισμένα σωστά. Βλέπονται μεταξύ τους άλλωστε.

Ρίξτε καμιά ιδέα ρε παιδιά γιατί έχω βαλτώσει...

Link to comment
Share on other sites

Browsing κανονικότατα, ip 192.168.0.Χ, subnet-workgroup ίδια, oi guest ενεργοποιημένοι, firewall δεν έχουν, τα προβλεπόμενα δλδ.

Να προσθέσω οτι το πρόβλημα είναι αμφίδρομο, δλδ από τον 1ο δεν έχω πρόσβαση στα αρχεία του 2ου, τώρα το πρόσεξα γιατί τόση ώρα είχα μπλέξει και με άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να μπεις στο share χρησιμοποιώντας κάποιον ήδη υπάρχοντα χρήστη που έχει δικαιώματα rw στο share. Το άλλο που λες για το program files γίνεται για προφανείς λόγους ασφαλείας, όπως και στο φάκελο windows.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Δοκίμασε να μπεις στο share χρησιμοποιώντας κάποιον ήδη υπάρχοντα χρήστη που έχει δικαιώματα rw στο share.

Οι χρήστες-admins στα pc έχουν ίδιο όνομα και ίδια rights. Οι guest επίσης είναι ενεργοποιημένοι και στα 2. Θα δοκιμάσω να προσθέσω χρήστες με άλλο όνομα και να βάλω τα δικαιώματα εκ νέου. Πρόσεξε όμως, το πρόβλημα είναι οτι : αν θέλω να αντιγράψω ενα οποιοδήποτε αρχείο από το share του ενός στο δίσκο του άλλου (στο οποίο share έχω full rw πρόσβαση)δε μπορώ...δεν είναι κουλό?

Το άλλο που λες για το program files γίνεται για προφανείς λόγους ασφαλείας, όπως και στο φάκελο windows.

Αυτό το έλυσα τελικά κάνοντας ξανά full rw το φάκελο που ήθελα στα program files και δουλεύει!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.