Jump to content



Πρόβλημα με watercooling


gpl

Recommended Posts

Μα το 3πλό είναι καλύτερο προφανώς, απλά είναι θέμα χώρου. Δε ξέρω τι ψυγεία έχει η thermaltake, δεν έχω ακούσει να αγοράσει κανείς το 2πλο τους, αν θες να είσαι σίγουρος πάρε αυτά που είναι εγγυημένα, τα έχουνε δοκιμάσει πολλοί. Τα ανεμιστήρια είναι το λιγότερο, μη το βλέπεις έτσι.

Link to comment
Share on other sites

+1

Παρε το 3πλο που ειναι δοκιμασμενο ;)

Χθες δεν ηθελες να βαλεις ανεμιστηρα και σημερα με βαση cooler θα παρεις ψυγειο ?

Δεν λεει......

Κανε οτι θελει δικα σου λεφτα ειναι αλλα αν μας ακουσεις για αλλη μια φορα δεν θα χασεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

Κοίτα, μονό ψυγείο σε επεξεργαστή νομίζω πλέον είναι καλύτερα να βάλεις τη καλύτερη αερόψυκτρα.Με τι τάση?Αλλά και χωρίς τάση, να υποθέσω ότι βλέπεις 50άρες χαλαρά έτσι?

Και γώ ένα μονό έχω...

Και την βγάζει μια χαρά με τον 4400+ στα 2.9 και την 7800gt μονταρισμένη...δεν παραπωνέθηκε ποτέ με 2 sunon @ 7volt

Link to comment
Share on other sites

Sunon στα 7 V είναι όμως και πάλι πολύ δυνατοί,πόσο μάλιστα όταν είναι 2!Πιστεύω πως και μια Infinity με 2 τέτοιους αποδίδει καλύτερα! Θα ήθελα πολύ να δω κάτι τέτοιο σε τέστ.Το ότι την παλεύει την παλεύει, αλλά αν είναι να σε φτάνουν οι καλές αεροψύξεις(εκτίμηση κάνω) χάνεις το πλεονέκτημα της υδρόψυξης και φορτώνεσαι με πολύ ταλαιπωρία χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

Sunon στα 7 V είναι όμως και πάλι πολύ δυνατοί,πόσο μάλιστα όταν είναι 2!Πιστεύω πως και μια Infinity με 2 τέτοιους αποδίδει καλύτερα! Θα ήθελα πολύ να δω κάτι τέτοιο σε τέστ.Το ότι την παλεύει την παλεύει, αλλά αν είναι να σε φτάνουν οι καλές αεροψύξεις(εκτίμηση κάνω) χάνεις το πλεονέκτημα της υδρόψυξης και φορτώνεσαι με πολύ ταλαιπωρία χωρίς λόγο.

Κοίτα...αμα θέλω την ησυχία μου..απλά τους κλείνω...και είμαι με 45-48@λοαδ

Με τους ανεμηστήρες ανοικτούς είμαι 38 λοαδ

Οπότε δεν την παλεύει απλά...

Δεν νομίζω να άντεχε εύκολα κάποια αερόψυκτρα τον toledo με 1.55 στα 2.9 και την 7800gt 1.58 να έχει λοαδ το cpu 38 και 43 h gpu....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Οπότε δεν την παλεύει απλά...

Δεν νομίζω να άντεχε εύκολα κάποια αερόψυκτρα τον toledo με 1.55 στα 2.9 και την 7800gt 1.58 να έχει λοαδ το cpu 38 και 43 h gpu....

Mου φαίνονται πολύ καλά αυτά τα νούμερα για να είναι αληθινά, είσαι σίγουρος?Μήπως έχεις βγάλει καπάκι?Με τι πρόγραμμα μετράς θερμοκρασίες?Τι υπόλοιπη σύνθεση έχει η υδρόψυξή σου?Κάτι από αυτά δεν είναι σωστό, θεωρώ αδύνατο να πετυχαίνονται τέτοια νούμερα και μόνο που μου είπες ότι έχεις μονό ψυγείο.Εκτός και αν το έχεις σε κανά μπαλκόνι :p

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια η αντλια που εχω ειναι αυτη http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=WaterComponentCooling&cp_id=50299

βασικα την υδροψηξη την θελω για να εχω ησυχια.με αυτη την αντλια δεν εχω θορυβο καθολου και εχω ενα μονο μπλοκ στην cpu.νομιζω ειναι υπερ αρκετη για cpu μονο.και μαλον αργοτερα θα βαλω και το ψηγιακη το τριπλο που μου εδειξε το παλικαρι πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

Mου φαίνονται πολύ καλά αυτά τα νούμερα για να είναι αληθινά, είσαι σίγουρος?Μήπως έχεις βγάλει καπάκι?Με τι πρόγραμμα μετράς θερμοκρασίες?Τι υπόλοιπη σύνθεση έχει η υδρόψυξή σου?Κάτι από αυτά δεν είναι σωστό, θεωρώ αδύνατο να πετυχαίνονται τέτοια νούμερα και μόνο που μου είπες ότι έχεις μονό ψυγείο.Εκτός και αν το έχεις σε κανά μπαλκόνι :p

Νταξ δεν ξέρω να μετράω την θερμοκρασία...το pc μου με δουλεύει...και γω δεν ξέρω να διαβάζω αριθμούς...

Για την ιστορία..ναι έχω βγάλει το καπάκι...αλλέ δεν λέει κάτι αυτό..

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος παιδια καταληγω στην λυση που μου προτεινε το παλικαρι ποιο πανω και ειναι αυτη εδω http://xtremeshop.com.gr/catalog/product_info.php?cPath=21_26_40&products_id=89&osCsid=400badd3ec1674e3995deedd5f15e07c με τρεις ανεμηστηρες να δουλευουν ρελαντι το βρησκο κιριλε.συν οτι αργοτερα και ποιο πολλα μπλοκ να βαλω θα ειμαι τζετε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Νταξ δεν ξέρω να μετράω την θερμοκρασία...το pc μου με δουλεύει...και γω δεν ξέρω να διαβάζω αριθμούς...

Για την ιστορία..ναι έχω βγάλει το καπάκι...αλλέ δεν λέει κάτι αυτό..

Kαταρχήν δε σε ειρωνεύτηκα, απλά σε ρώτησα για τις ειδικές συνθήκες γιατί μου παραφένονταν καλά τα νούμερα.Τόσο δύστροπο σου φάνηκε το πόστ μου που απορώ? Και δεν απάντησες σε όλα τα ερωτήματά μου αλλά άστο δε πειράζει. Εν μέρει δικαιολογείται από την αφαίρεση του καπακιού η θερμοκρασία που έχεις, αλλά και πάλι μου φαίνεται υπερβολικά καλή για να είναι αληθινή.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα...με ρωτάς λές και είμαι είμαι κανένα newbie και δεν έχω ξαναβάλει υδρόψυξη...

Λές να μην μπορώ να κρίνω μόνος μου αν είναι σωστές οι τεμπς?

όχι δεν είμαι μπαλκωνάτος..

Το καπάκι που έβγαλα στον επεξεργαστή δεν βοηθάει και τις τεμπς της κάρτας γραφικών...

Και εξήγησέ μου κάποιο λόγο που να σου πώ ψέματα...

Μου έκατσε καλά τι να κάνουμε...

Και για να σε αποτελειώσω τώρα....

Έχω ένα reservoir της asatek ενα DD TDX σε cpu ένα silverprop στην κάρτα γραφικών radiator πάλι silverprop μονό και μία L20....

Είτε θές είτε όχι...αυτές τις τεμπς έχω...δεν μπορώ να τις χειροτερέψω...

Link to comment
Share on other sites

Οκ, εγώ δε μπορώ να ξέρω που φτάνουνε οι γνώσεις σου, για αυτό σου ζήτησα με ποιό τρόπο έχεις αυτές τις θερμοκρασίες, δλδ υπο τι εξοπλισμο, ρυθμίσεις oc και υπό ποια προγράμματα.Επειδή είχα dual core opteron+7900(vmoded επίσης), eleven block+Asetek vga block+L30+διπλό, αυτές τις θερμοκρασίες υπό τις συνθήκες που λες δε μπορούσα να τις πιάσω ούτε για πλάκα σε 100% load. Εν μέρει δικαιολογεί το καπάκι που το έβγαλες, αλλά και πάλι μου φαίνεται μεγάλη η διαφορά,αλλά οκ, είναι και άλλοι οι παράγοντες που επηρρεάζουν!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.