Jump to content



Vista και gaming


neuromancer

Recommended Posts

Ενδιαφέρον άρθρο για το θέμα του τίτλου.

http://www.tomshardware.com/2007/01/17/gameplay-only-gets-worse-with-vista/

Διαπίστωσα μια προσπάθεια της M$ να ...πνίξει το OpenGL ή κάνω λάθος?

Γενικά αναμένονται πολλές ...παιδικές ασθένειες με τους drivers, οπότε οι ...παιχνιδιάριδες ας λάβουν τα μέτρα τους.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος απο εσας θα παει να αγορασει τα vista μολις βγουνε ??

In its current state Vista is too unstable at least from a graphics perspective and cumbersome in a number of ways to be attractive to gamers and even professional consumers.

Like other platform renewals, Vista will take a year to achieve reliability and stability and up to an additional year for data and infrastructure critical environments to move to it.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα δουλεύω 24/7 από τα μέσα Νοεμβρίου και δεν είχα το παραμικρό... Και είμαι με ΒΕΤΑ drivers... Αυτοί που είδαν την αστάθεια δεν ξέρω. Αλλά και να είχαν αστάθεια, μιλάνε για εφαρμογές σχεδιασμένες για παλαιότερα λειτουργικά, που σίγουρα δεν είναι βελτιστοποιημένες για τα Vista.

EDIT:

Αρχική απάντηση από minus

Ανεκαθεν εθαβε το opengl και προωθουσε το directx. Αν μπορουσε να θαψει οτιδηποτε μη-microsoft, θα το ειχε κανει.

Δηλαδή, ήμαρτον! :wassat: Έχετε δει καμμία άλλη εταιρία στον κόσμο να υποστηρίζει κάτι που είναι ανταγωνιστικό και πάει ενάντια στο συμφέρον της? Γιατί τα βάζετε με τη Μ$ δεν καταλαβαίνω! Η προκατάληψη ορισμένες φορές χτυπάει κόκκινο! :TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 15:39]

Εγώ τα δουλεύω 24/7 από τα μέσα Νοεμβρίου και δεν είχα το παραμικρό... Και είμαι με ΒΕΤΑ drivers... Αυτοί που είδαν την αστάθεια δεν ξέρω. Αλλά και να είχαν αστάθεια, μιλάνε για εφαρμογές σχεδιασμένες για παλαιότερα λειτουργικά, που σίγουρα δεν είναι βελτιστοποιημένες για τα Vista.

EDIT:

Δηλαδή, ήμαρτον! :wassat: Έχετε δει καμμία άλλη εταιρία στον κόσμο να υποστηρίζει κάτι που είναι ανταγωνιστικό και πάει ενάντια στο συμφέρον της? Γιατί τα βάζετε με τη Μ$ δεν καταλαβαίνω! Η προκατάληψη ορισμένες φορές χτυπάει κόκκινο! :TD:

συμφωνω εν μερη απλα η MS δεν ειναι και η πιο open-minded εταιρεια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς ότι δε θα τα βάλει...Αλλά έχει διαφορά το:

1) Τα βάζω γιατί ειναι καινούργια!omg, if it's new it's good!

2) Tα βάζω γιατί είναι σημαντική η εξέλιξη από το προηγούμενο λειτουργικό μου και θα κάνουν την καθημερινή μου ενασχόληση με το PC καλύτερη/ευκολότερη/πιο αποδοτική

3) Τα βάζω γιατί πλέον τα έχουν βάλει όλοι και, ακόμα πιο σημαντικό, η "μαμά" εταιρεία ρίχνει όλο το βάρος της υποστήριξης στο νέο λειτουργικό κι εμάς μας αφήνει στην απ'έξω.

Τα Vista δεν προσφέρουν κάτι το τρομερά νέο, εκτός ίσως από τον τομέα της ασφάλειας αν και τα XP μετά το SP2 (που στην ουσία ξαναγράψανε μεγάλο κομμάτι του λειτουργικού) δεν είναι άσχημα. Σκοπίμως η MS συνέδεσε τα Vista με το DX10 για να "αναγκάσει" το gamer να αναβαθμίσει.

Kαι μία ενδιαφέρουσα άποψη από κάποιον που, όσο να'ναι, κάτι ξέρει από game development:

"Those wishing to take the plunge into DX10 will also have to do so while upgrading to Windows Vista. Carmack, however, isnt all that excited about upgrading to the new OS: We only have a couple of people running Vista at our company. Its again, one of those things that there is no strong pull for us to go there. If anything, its going to be reluctantly like, Well, a lot of the market is there, so well move to Vista.

Carmack then said that hes quite satisfied with Windows XP, going as far to say that Microsoft is artificially forcing gamers to move to Windows Vista for DX10. Nothing is going to help a new game by going to a new operating system. There were some clear wins going from Windows 95 to Windows XP for games, but there really arent any for Vista. Theyre artificially doing that by tying DX10 so close it, which is really nothing about the OS ... Theyre really grasping at straws for reasons to upgrade the operating system. I suspect I could run XP for a great many more years without having a problem with it, he said."

John Carmack on Vista/DX10

Προσωπικά, έχω πρόσβαση στο MSDN (Academic κομμάτι) και μπορώ να κατεβάσω τα Vista, νόμιμα, όποτε το θελήσω. Δεν το έχω κάνει γιατί δε βλέπω το λόγο. Έχει 1002 πιο χρήσιμα πράγματα που μπορώ να κατεβάσω απο εκεί μέσα (Visual Studio 2005 πχ).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.