Jump to content



Ati X1950 Pro 512 MB ή 7950 GT 512 ?


Fandom

Recommended Posts

Όπως φαίνεται και στον τίτλο, είμαι σε δίλλημα ανάμεσα στην Gecube x1950 pro 512mb και στην ΤwinTech 7950 GT 512mb, και οι δύο απο το πλαίσιο.

Ψάχνω για μια καλή καρτούλα για να κρατήσει 1-1.5 χρόνο χωρίς πουσάρισμα, όπου και το βλέπω να αναβαθμίζω σε dx10. Όποια συμβουλή/γνώμη ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

η 7950Gt φάινεται να είναι καλύτερη αν και κατά κάτι πιο ακριβή. Παρόλα ταύτα η τιμή της είναι καλή.

http://www23.tomshardware.com/graphics.html?modelx=33&model1=581&model2=607&chart=224

Δεν ξέρω τι λένε οι Twintch (ας πεί κάποιο από τα αστέρια του φόρουμ - υπάρχουν πολλά),

όμως αν δεν κάνω λάθος έχει 3 χρόνια εγγύηση πλαισίου.

Link to comment
Share on other sites

Την 7950gt την συγκρίνεις με την Χ1950ΧΤ γιατί είναι στα ίδια λεφτά

Και το toms hardware μην το εμπιστεύεσαι και πολύ

Ψάξε συγκριτικά ανάμεσα σε αυτές της 2 κάρτες και δες τι συμφέρει περισσότερο να πάρεις (στα ίδια λεφτά νομίζω η 7950gt είναι με 512 ραμ ενώ η άτι με 256 αλλα θα σου είναι άχρηστα είναι προτιμότερο να πάρεις με πιο δυνατό πυρήνα παρά με περισσότερη ραμ)

EDIT:

Πάντως συμφωνώ με αυτό το συμπέρασμα του tom και ας μην το έχω και πολύ ψηλά στο μάτι

http://www.tomshardware.com/2007/01/05/the_best_gaming_video_cards_for_the_money/page4.html

Link to comment
Share on other sites

Αν τη χρειάζεσαι άμεσα αγόρασε όποια θεωρείς καλύτερη γιατί οι διαφορές τους είναι μικρές.Εγώ θα πρότεινα όμως να κάνεις λίγο υπομονη (ελπίζω δηλαδή να είναι λίγο) και να πάρεις 8600 όταν έρθει...

Link to comment
Share on other sites

Η 7950gt είναι λίγο γρηγορότερη απο την 1950, η 1950 όμως έχει το καλό του ΗDR + FSAA που δεν το έχουν οι κάρτες της σιράς 7ΧΧΧ. Αν τα υπολογίσεις όλα πάνω κάτω στα ίδια έιναι οι κάρτες, πάρε την φθηνότερη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από slaught [Σήμερα, στις 12:53]

Γενικα η Ati εχει λιγο καλυτερα φιλτρα οποτε την προτιμω.Ενα ακομα συν της Ati ειναι οτι οταν ενεργοποιησεις τα φιλτρα η αποδοση της δεν πεφτει τοσο πολυ.

Συμφωνω η ATI έχει καλύτερο Aνισοτροπικο φιλτραρισμα κυριως γενικα όμως η 7950gt είναι γρηγοροτερη και πιο αποτελεσματική στα παιχνιδια. οι διαφορες όμως είναι μικρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ πάντος θα πάρω την X1950 pro 512 αφού είναι φτηνότερη και απ'ότι φένεται αρκετά δυνατή. Την βρήκα στο ebay με 175 ευρώ!!! Αυτό που δεν ξέρω είναι τι διαφορά έχουν οι διάφορες εκδόσεις μεταξύ τους. Βρήκα αυτή της Peak ( πρώτη φορά το είδα αυτο το όνομα) με core GT me 155 ευρώ και με με core Pro με 175 ευρώ. Η φτηνότερη της Sapphire την βρίσκω με 230 περίπου! Δεν είδα για άλλες εκδόσεις, διαφωτίστε με κάποιος πριν την πάρω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.