Jump to content



Παρουσίαση CPU Cooler NH-U12F


dubber

Recommended Posts

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα του TheLab.

Είμαι κάπως νέο μέλος και προσπαθώ να σας παρακολουθώ όσο πιο πολύ μπορώ ώστε να ενημερώνομαι στα τεκτενόμενα στον Κόσμο των PC και, γιατί όχι, όποτε μπορώ να βοηθάω κι εγώ.

Ας μπούμε στο ψητό όμως, την υπέροχη για μένα CPU Cooler, Noctua NH-U12F.

Ένα ιστορικό πρώτα για το πώς μπήκα στο τρυπάκι καθώς ο υπολογιστής μου δεν είναι τελευταίας τεχνολογίας και ούτε τρελαίνομαι να τον πουσάρω καθώς είμαι της άποψης ότι η αναλογία κόστος-χρόνος / αποτέλεσμα δεν αξίζει.

Εδώ και μέρες σκέφτομαι να φτιάξω ένα νέο PC, απογοητεύτηκα λίγο από το συνολικό κόστος όμως (χωρίς να χρειάζομαι οθόνες και συναφή βγαίνει περί τα 1300) οπότε άραξα στα κυβικά μου που λένε Παρόλα αυτά καρφώθηκε στο μυαλό μου να περιποιηθώ λίγο αυτόν τον κακόμοιρο τον Athlon 64 που πολύ τίμια με υπηρετεί τα τελευταία 2 περίπου χρόνια.

Έτσι λοιπόν, αποφάσισα να του φτιάξω λίγο την ψύξη. Συνήθως στις αγορές μου είμαι λίγο τύπος «Μμμμμ ωραίο φαίνεται αυτό, θα το πάρω!!!» Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως δεν ίσχυσε αυτό καθώς εχθές το απόγευμα αντί για καφέ πήγα μια βόλτα στο Computer data με τον φίλο και γενικά ψαγμένο με αυτά Felix.

Αγόρασα λοιπόν αυτή την εντυπωσιακότατη στην όψη (και όπως φαίνεται και στο αποτέλεσμα CPU Cooler. Το κόστος της 65.45 από το Computer Data όπως προείπα. Έρχεται σε μια απλή και όμορφη συσκευασία η οποία είναι και υπερπλήρης. Εκτός της ψήκτρας, μέσα θα βρείτε έναν ανεμιστήρα 12cm της ίδιας εταιρίας, έναν U.L.N.C. (ultra low noise connector), thermal paste, κατσαβίδι (!!!), βίδες και όλα τα παρελκόμενα για mounting της ψήκτρας σε όλα τα γνωστά sockets (AM2, LGA 775, 754, 939, 940) και φυσικά mounting brackets για συνολικά 2 ανεμιστήρες 12cm ώστε να μπορείτε να τους βάλετε σε διάταξη push-pull.

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά της ψήκτρας και του ανεμιστήρα έχουν ως εξής:

table.JPG

Και μερικές φωτογραφίες των περιεχομένων:

Picture%2000002_resize.jpg

Το κουτί του προϊόντος

Picture%2000005_resize.jpg

O U.L.N.C. (Ultra Low Noise Connector)

Picture%20109_resize.jpg

H thermal paste

Picture%20085_resize.jpg

H ψήκτρα δίπλα σε ένα ποντίκι για σύγκριση

Picture%20128_resize.jpg

Εγκατάσταση:

Αρχικά αφαιρούμε την παλιά ψήκτρα και τον επεξεργαστή μας. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορείς να βρεις από κάτω οπότε αξίζει τον κόπο.

Στην δική μου περίπτωση ήταν ένα κουνούπι μεγάλων διαστάσεων που προσπάθησε να ρουφήξει το αίμα της CPU μου.

Picture%20098_resize.jpg

Έπειτα ξεσκονίζουμε, αφαιρούμε την βάση της stock ψήκτρας ξεβιδώνοντας τις 2 βίδες όπως φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες και αφαιρούμε το πάνω και το κάτω κομμάτι της βάσης.

Picture%20101_resize.jpg

Ξεβιδώνοντας

Picture%20102_resize.jpg

Και εδώ φαίνεται το αποτέλεσμα

Ταυτόχρονα φέυγει το πίσω stock κομμάτι και μπαίνει το αντίστοιχο της Noctua

Picture%20103_resize.jpg

Πριν

Picture%20104_resize.jpg

Μετά

Καθαρίζουμε καλά τον επεξεργαστή μας από την παλιά πάστα και τον τοποθετούμε στη βάση του motherboard.

Picture%20105_resize.jpg

Τοποθετούμε μια μικρή ποσότητα θερμοαγώγιμης σιλικόνης στον επεξεργαστή. ΠΡΟΣΟΧΗ μην το παρακάνετε. Κατόπιν απλώστε την σε όλη την επιφάνεια.

Στην περίπτωσή μας, χρησιμοποιήθηκε η arctic silver ceramique η οποία αγοράστηκε επίσης από το ίδιο κατάστημα

Picture%20111_resize.jpg

Picture%20112_resize.jpg

Πάμε στο κομμάτι της ψήκτρας

Τοποθέτηση ειδικών ανταπτόρων ανάλογα το socket μας. Στην περίπτωση μας 754, παράλληλα με το πάτωμα. Στην περίπτωση που θέλουμε κάθετο orientation τότε πρέπει να χρησιμοποιήσουμε διαφορετικά αυτάκια τα οποία επίσης περιέχονται στη συσκευασία.

Picture%20083_resize.jpg

Οι απίστευτοι Αυστριακοί στην συσκευασία έχουν συμπεριλάβει μέχρι και λωρίδες λάστιχο ώστε να τοποθετηθούν κάτω από τον ανεμιστήρα για να μην υπάρχουν κραδασμοί.

Δείτε μερικές φωτογραφίες με τις λωρίδες τοποθετημένες:

Picture%20086_resize.jpg

Picture%20087_resize.jpg

Βιδώνουμε την ψήκτρα πάνω στη βάση που τοποθετήσαμε πριν αφού πρώτα αφαιρέσουμε το προστατευτικό της επιφάνειας επαφής με τον επεξεργαστή:

Picture%20113_resize.jpg

Picture%20114_resize.jpg

Picture%20107_resize.jpg

Τοποθετούμε τον ανεμιστήρα με τη βοήθεια των ανταπτόρων που υπάρχουν στο κουτί.

Δείτε λεπτομέρειες:

Picture%20089_resize.jpg

Picture%20088_resize.jpg

Picture%20091_resize.jpg

Picture%20093_resize.jpg

Picture%20095_resize.jpg

Από εκεί και πέρα είμαστε έτοιμοι. Αρκεί να συνδέσετε το καλώδιο του ανεμιστήρα με το αντίστοιχο βύσμα στο Motherboard σας.

Εάν θέλετε μπορείτε να συνδέσετε τον U.L.N.C. ώστε ο ανεμιστήρας να γυρνάει με 800 στροφές και να είναι εντελώς αθόρυβος.

Στη δική μας περίπτωση συνδέθηκε ο U.L.N.C. και οι μετρήσεις που θα δούμε είναι με αυτόν.

Μερικές φωτογραφίες με την ψήκτρα επάνω στο motherboard

Picture%20120_resize.jpg

Picture%20122_resize.jpg

Picture%20131_resize.jpg

Καλή τύχη στην εγκατάσταση και εύχομαι να τα έχετε υπολογίζει όλα σωστά, όχι σαν εμένα που τελικά η ψήκτρα εξέχει ατό το κουτί :)

Picture%20125_resize.jpg

Μετρήσεις

Ποιό είναι το αποτέλεσμα του κόπου και των χρημάτων που δώσαμε?

Έγιναν κάποιες μετρήσεις πριν και αφότου μπήκε η NH-U12F. Εδώ πρέπει να σημειωθεί ότι η μετρήσεις πριν την NH-U12F θα μπορούσαν να είναι σαφώς καλύτερες αλλά λόγω αρκετής σκόνης στο pc είδαμε κάποια αυξημένα νούμερα θερμοκρασίας κατά τη διάρκει που τρέξαμε το Toast.

Πιο συγκεκριμένα έχουμε και λέμε:

Stock

Idle: untitled.jpg

10 Mins με Toast: untitled3.jpg

Noctua NH-U12F

Idle: untitled53.jpg

10 Mins με Toast: unt2233itled.jpg

Εδώ βλέπουμε εκτός από τη διαφορά στο idle, κάτι εντυπωσιακό, η θερμοκρασία του επεξεργαστή με φορτίο ανεβαίνει ελάχιστα.

Κλείνοντας την παρουσίαση να πω ότι δεν μετανιώνουμε ούτε για ένα από αυτά που δώσαμε για την συγκεκριμένη ψήκτρα. Τόσο σε απόδοση όσο και σε όψη είναι εντυπωσιακή. Ο ανεμιστήρας είναι αθόρυβος και εν τέλει είναι κάτι που το αγοράζεις μια φορά και σου μένει, είναι κάτι σαν την θεσμική επένδυση που λένε οι χρηματιστές.

Μερικά Links

1. Noctua Home page

2. Product home page

3. Skroutz

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Very nice dubber :D

Πολύ καλή παρουσίαση!

Το οτί βγαίνει έξω η ψύκτρα μην το βλέπεις αρνητικό ;)

Ευκαίρια για modifa φίλε μου :)

Κάνε μία τρύπα στο σχήμα της ψύκτρας με 1cm διαφορά, βάλε μια λάμπα, κλείσε το πλαινό και η ψυκτρα σου θα παίρνει τον αέρα της και θα φωτίζει τριγύρω. Αν είσαι και λίγο μερακλής παραπάνω, μπορείς να βάλεις και σίτα να κλείσεις την τρύπα. Θα γίνει super :T:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία 'ψηκτρούλα' και πολύ καλή παρουσίαση. :T:

Αρχική απάντηση από dubber

Αρχικά αφαιρούμε την παλιά ψήκτρα και τον επεξεργαστή μας. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορείς να βρεις από κάτω οπότε αξίζει τον κόπο.

Στην δική μου περίπτωση ήταν ένα κουνούπι μεγάλων διαστάσεων που προσπάθησε να ρουφήξει το αίμα της CPU μου.

:hehe: :hehe: :hehe: το δολοφόνισες το καημένο από την σκόνη :p , τώρα που δεν ρουφάει την ενέργεια της cpu θα πρέπει να πηγαίνει καλύτερα το pc :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο review..

Ευγε και απο μενα...

Kανε ενα ψυχικο αμα μπορεις...

Μετρα εξωτερικα τις διαστασεις του κουτιου σου...(μονο το πλατος με ενδιαφερει) να δω ποσο χρειαζεται ωστε να μην προεξεχει η ψυκτρα..

Πολυ μπιχλιαρης ο cpu σου...

Τουλαχιστον ξερεις οτι αμα ειναι να βαλεις λαμπες μεσα

να βαλεις εκεινεις που σκοτωνουν τα εντομα..:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG

Ωραιο review..

Ευγε και απο μενα...

Kανε ενα ψυχικο αμα μπορεις...

Μετρα εξωτερικα τις διαστασεις του κουτιου σου...(μονο το πλατος με ενδιαφερει) να δω ποσο χρειαζεται ωστε να μην προεξεχει η ψυκτρα..

Πολυ μπιχλιαρης ο cpu σου...

Τουλαχιστον ξερεις οτι αμα ειναι να βαλεις λαμπες μεσα

να βαλεις εκεινεις που σκοτωνουν τα εντομα..:hehe:

Χαχα, ΗΤΑΝ μπιχλιάρης, τώρα είναι καθαρούλης :D

Θα μετρήσω ακριβείς διαστάσεις και θα σου πω, ουσιαστικά όμως δεν φταίει η ψήκτρα αλλά το κουτί μου το οποίο από την μία δεν είναι στενό, από την άλλη όμως χάνει εκατοστά προς τα έξω χωρίς κάποιο ουσιαστικό λόγο

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999

Μεγειες αν και την ειχα ειναι πολυ καλη αλλα σαν την TUNIQ καμια :)

Όντως πολύ καλή και η Tuniq, αν βρεις χρόνο κάνε μας μια παρουσίαση να την θαυμάσουμε! :)

Αρχική απάντηση από jpavly

Very nice dubber :D

Πολύ καλή παρουσίαση!

Το οτί βγαίνει έξω η ψύκτρα μην το βλέπεις αρνητικό ;)

Ευκαίρια για modifa φίλε μου :)

Κάνε μία τρύπα στο σχήμα της ψύκτρας με 1cm διαφορά, βάλε μια λάμπα, κλείσε το πλαινό και η ψυκτρα σου θα παίρνει τον αέρα της και θα φωτίζει τριγύρω. Αν είσαι και λίγο μερακλής παραπάνω, μπορείς να βάλεις και σίτα να κλείσεις την τρύπα. Θα γίνει super :T:

’σε και είμαι ήδη στη φάση. Λέμε με τον Felix να κάνουμε τρύπα και να κάνουμε καμιά υπερκατασκευή με plexiglass

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια, τελικά άξιζαν οι ώρες που καταναλώθηκαν στν δημιουργία του review.

Link to comment
Share on other sites

Τα εύσημά μου για τη ζουμερή σου παρουσίαση :cool:

Μια ιδέα για το πλαινό σου καπάκι : βρίσκεις κάποιο κάλυμα ηχείου αυτοκινήτου (με σιτα και βαση διαμέτρου >= 14εκ), και το προσαρμόζεις στην τρύπα που θα κάνεις. Τέλειο. Με λίγο ψάξιμο λογικά θα βρείς και κάτι πιο μουράτο όπως στη φωτό παρακάτω. Καλή συνέχεια!

post-3061-1416072980,4769_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Very nice dubber :D

Πολύ καλή παρουσίαση!

Το οτί βγαίνει έξω η ψύκτρα μην το βλέπεις αρνητικό ;)

Ευκαίρια για modifa φίλε μου :)

Κάνε μία τρύπα στο σχήμα της ψύκτρας με 1cm διαφορά, βάλε μια λάμπα, κλείσε το πλαινό και η ψυκτρα σου θα παίρνει τον αέρα της και θα φωτίζει τριγύρω. Αν είσαι και λίγο μερακλής παραπάνω, μπορείς να βάλεις και σίτα να κλείσεις την τρύπα. Θα γίνει super :T:

:jump: :jump: :jump:

Link to comment
Share on other sites

Γίνανε την ίδια μέρα και έχεις δίκιο που αναρωτιέσαι.

Γι αυτό είπα ότι εντάξει, κομπλέ η ψήκτρα, αλλά αν η παλιά δεν ήταν τόσο σκονισμένη ίσως τα νούμερά της να μην ήταν τόσο μεγάλα.

Ήταν μια stock ψήκτρα με έναν 80άρι silent της cooler master

picture1236pb.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

και πριν την αλαγη ψυκτρας?

παντως σορρυ αλλα το κουτι ειναι ολιγον αθλιο...και εμαφανισιακα αλλα κυριως σαν αποδοση.δεν εχει πισω ανεμιστηρα???!!! γιαυτο δε χωραει η νοκτουα!.. και οι θερμοκρασιες οι αρχικες διχως πισω ανεμιστηρα να βγαζει αερα δικαιολογουνται...μπροστα εχει τουλαχιστων? παρε βρε εκει ενα hec 6a19 να ανασανει λιγο ο υπολογιστης σου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι και πριν την αλλαγή της ψήκτρας, πάντα ανοιχτό ήταν εδώ και χρόνια.

Η Noctua είπα γιατί δεν χωράει, το κουτί χάνει ηλιθίως σε φάρδος ενώ κανονικά έπρεπε να χωράει.

Το κουτί δεν είναι μόνο αυτό που βλέπεις, έχει άλλο τόσο από πάνω, έχει θέση για ανεμιστήρες και μπροστά και πίσω αλλά δεν έχω βάλει αφού δεν έχει σωστά ανοίγματα με αποτέλεσμα να ζορίζονται και να κάνουν θόρυβο οι ανεμιστήρες. Παρόλα αυτά ναι, είναι τραγικό γιατί είναι αρκετά παλιό άρα έχει και παλιό σχεδιασμό. Πάω για το P180 όμως μάλλον σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG

Kανε ενα ψυχικο αμα μπορεις...

Μετρα εξωτερικα τις διαστασεις του κουτιου σου...(μονο το πλατος με ενδιαφερει) να δω ποσο χρειαζεται ωστε να μην προεξεχει η ψυκτρα..

Πολυ μπιχλιαρης ο cpu σου...

Τουλαχιστον ξερεις οτι αμα ειναι να βαλεις λαμπες μεσα

να βαλεις εκεινεις που σκοτωνουν τα εντομα..:hehe:

Νομίζω ότι είναι πιο σωστό να σου πω τις διαστάσεις της noctua από το να σου δώσω το εξωτερικό πλάτος του κουτιού μου. Αν παρόλα αυτά επιμένεις να μετρήσω.

sizes7la.jpg

Όσο για τις λάμπες, αντί να τις βάλω στο pc τις έβαλα στο αμάξι μου :)

1000630resize0re.th.jpg 1004378resize6je.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.