Jump to content


IDE-RAID-AHCI Ποιός έχει βγάλει άκρη??


neuromancer

Recommended Posts

Άργησα λίγο (15 μήνες για την ακρίβεια!) αλλά σας έχω το "και στην πράξη" που έλειπε από τη θεωρητική ανάλυση που έκανα στα 2-3 πρώτα posts.

Σήμερα πήγα και "χτύπησα" έναν παρόμοιο δίσκο (WD 250 GB, 16MB) με αυτόν που είχα αρχικά. ΟΚ, έχουν διαφορά ένα χρόνο στην παραγωγή και o νέος είναι και καλά RAID edition (νομιζώ έχει μεγαλύτερο MTBF), αλλά κατά τ'άλλα είναι ίδιοι. Λόγο φόβου μη "σιδερώσω" τον working δίσκο έκανα RTFM τα readme του Intel Matrix που είχα εγκατεστημένο από την αρχή και το οποίο προφανώς έλεγε ότι έχω ένα non-RAID δίσκο. ΟΜΩΣ, με βάσει τα όσα έλεγε στο README του Matrix επιβεβαίωσα ότι ήμουν RAID ready.

Άνοιξα λοιπόν το κουτί, κούμπωσα τον νέο δίσκο στο SATA No2 βυσμα, bootαρα, έτρεξα το Matrix utility και ...voila μου έδεινε επιλογή να κάνω RAID 0 for performance ή RAID 1 for safety. Clickαρα το δεύτερο και έτσι απλά η εικόνα με τους δύο δίσκους έγινε με ένα δίσκο και ξεκίνησε ο wizard να κάνει το mirroring. Στο μεταξύ (μου λέει) όσο διαρκεί το mirroring μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανονικά τον Η/Υ.

Ωραία πράγματα... αν και είχα ένα άγχος καθώς ξεκίνησα τη δουλειά χωρίς back-up.

Σύνοψη

Ζητούμενο: Να γίνει RAID0 ή RAID1 σε λειτουργικό PC χωρίς να χρειαστεί format. Αρχικά δηλαδή έχουμε ένα δίσκο και βάζουμε 2ο και πάμε σε RAID.

Απαιτήσεις: Intel chipset (με ICHxR - προσοχή να έχει και R στο τέλος - στην περίπτωσή μου ICH7R), δηλωμένος 1ο δίσκος ως RAID στο BIOS, περασμένοι RAID drivers κατά την εγκατάσταση των Win (XP-Pro σε μένα) με τη γνωστή διαδικασία του F6 πλήκτρου και της δισκέτας. Επίσης εγκατεστημένο το Intel Matrix Storage tool.

Διαδικασία: βάζουμε και το δεύτερο δίσκο, boot, τρέχουμε το Intel Matrix Storage και finito.

post-5804-1416073430,3651_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια λιγη βοηθεια και σε εμενα θελω να βαλω τα win 64bitκαι να κανω raid αλλα δεν εχω flopy δοκιμασα να περασα και τους raid driver με to nlitle αλλα παλι αποτυχια.Σας παρακαλω υπαρχει κανενας οδηγος για asus (εχω την asus crosshair)?Εχω τοσο καιρο ψαχνω και δεν μπορω να βρω ακρη.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν έλεγες και τι chipset έχεις θα ήταν καλύτερα. Αν έχεις Intel chipset μπορείς να πάρεις drivers και από Ιντελ (εκτός από ASUS).

Αν θυμάμαι καλά η crosshair είχε nvidia και νομίζω ή 580 ή 590 και ήταν για AM2

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, αν έχεις ένα δίσκο σε ide mode, αλλά όχι με το λειτουργικό σε αυτόν, και ένα raid-0, και βάλεις τον δίσκο που πριν δούλευε ως ide στον raid controller θα τον δει κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, αν έχεις ένα δίσκο σε ide mode, αλλά όχι με το λειτουργικό σε αυτόν, και ένα raid-0, και βάλεις τον δίσκο που πριν δούλευε ως ide στον raid controller θα τον δει κανονικά?

Τριπλασιάζεις την πιθανότητα "να τα πάρεις όλα στο χέρι" αν ένας από τους 3 πάθει κάτι. Από όσα διάβασα, σε Intel ICHxR πρέπει να γίνεται. Για nVidia και λοιπούς δεν έχω ιδέα.

Ρίξτε μια ματιά εδώ: http://www.tomshardware.com/2007/05/03/opting_for_raid_level_migration/

και επίσης όσοι έχετε Intel RAID controler (ICH7R, ICH8R, ICH9R κτλ) βρείτε την τελευταία έκδοση του driver και του Matrix tool εδώ: http://downloadcenter.intel.com/Product_Filter.aspx?ProductID=2101 . Όταν βρειτε τον driver και το Matrix διαβάστε το README καθώς περιγράφει τα cases που μπορεί να πετύχει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Σε XP (και 2003 Server) ξέχνα το, ΔΕΝ γίνεται χωρίς floppy. Μόνο αν ενσωματώσεις τον driver στο installation CD των XP. Αλλά νομίζω είναι πολύ απλούστερο να πάρεις ένα floppy (πόσο κάνουν? 3-4 ευρώ ?).

Σε Vista όσο είδα γίνεται και από USB drive.

Προχτές παιδευόμουνα 10 ώρες να το κάνω σε Win2003 Server γιατί βαριόμουνα να βγάλω ένα floppy από ένα παλιό PC. Τελικά αφού "έφαγα τα μούτρα μου" για 10 ώρες ξήλωσα το floppy και η δουλειά έγινε σε 5'.

Link to comment
Share on other sites

ειχα ενα προγραμμα που ενσωματωνεις μεσα στα win xp οτι extra ueleiw Ακομα και raid driver αλλα δεν μπορεσα να το κανω με αποτελεσμα.Τωρα εχω vista με raid δεν χρειαστηκε να κανω σχεδον τιποτα.Αλλα στα xp ειναι το προβλημα.

Με το nlite το εκανα πως θα ενσωματωσω τους raid driver den mporesa na to kano

Link to comment
Share on other sites

Τριπλασιάζεις την πιθανότητα "να τα πάρεις όλα στο χέρι" αν ένας από τους 3 πάθει κάτι. Από όσα διάβασα, σε Intel ICHxR πρέπει να γίνεται. Για nVidia και λοιπούς δεν έχω ιδέα.

Ρίξτε μια ματιά εδώ: http://www.tomshardware.com/2007/05/03/opting_for_raid_level_migration/

και επίσης όσοι έχετε Intel RAID controler (ICH7R, ICH8R, ICH9R κτλ) βρείτε την τελευταία έκδοση του driver και του Matrix tool εδώ: http://downloadcenter.intel.com/Product_Filter.aspx?ProductID=2101 . Όταν βρειτε τον driver και το Matrix διαβάστε το README καθώς περιγράφει τα cases που μπορεί να πετύχει κανείς.

Δεν με έπιασες...

Δεν θέλω να τον βάλω στο array, αλλά να τον συνδέσω στον ίδιο controller, ο οποίος είναι σε raid mode, και να δουλεύει μόνος του...

Ειδικότερα, έχω 2 seagate 80άριδες raid0 στον ICH8R, θέλω να βάλω και άλλον έναν 250άρη για αποθήκη, αλλά και αυτόν στον ICH8R που είναι προφανώς σε raid mode.

Δεν νομίζω να έχει κάποιο κόλλημα...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω να σου πώ σίγουρα, αλλά:

Δε βλέπω λογική στο να πρέπει σώνει και καλά να γίνουν όλα RAID. Λογικά το συνδέεις και δουλεύει - δεν έχει σχέση με RAID αυτό που θες να κάνεις - ούτε με το υπάρχων μπλέκει. Τα περίεργα είναι όταν θες να πειράξεις RAID συστοιχία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.