Jump to content



Super Pi


ant-gr

Recommended Posts

Αφου λοιπον moddara το backplate της 9700, έτρεξα διάφορα προγραμματακια για να τσεκαρω θερμοκρασίες.Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι οι πρώτοι 2 πυρηνες ζεστενονται κατα 5C με 8C απο τους δευτερους. Έτρεξα το super pi (mod 1.5 XS) 1 million και απο το Set Affinity του Task manager άφησα ενεργο μονο την τελευταία cpu. Τεσταρα περιπου 5 φορες (απομονονοντας καθε φορα τους υπολοιπους 3) τον καθε πυρηνα.

Ο χρονος των cpu0 + cpu1 ηταν περιπου ιδιος * (19,6 + 19,5), οπως και ο χρονος των cpu2 + cpu3 (19 +19,1) με τη διαφορα οτι ηταν κατα 0,5'' ταχυτεροι!!!

Δυστυχως με πηρε το βραδυ και δοκιμασα το scale που θα ειχε στα 16Μ η στα 32Μ.

Δεν ειναι ομως περιεργο να συμβαινει δεδομενου οτι και 4 cpu δουλευουν στην ιδια συχνότητα ?????

*Οι χρονοι που μου εδωσε το pi κυμανθηκαν κατα περιπου +-0,1 sec. Η διαφορα των δευτερων 2 cpu ηταν κατα περιπτωσεις 0,4 με 0,6 sec.

H συνθεση:

QX6700

E-VGA

Super Talent DDR2-800(2X1GB T800UX2GC4 με Timings CL 4-4-3-8

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ (ΑΝΟΗΣΙΑ ΜΟΥ) ΟΤΙ ΕΘΕΣΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜΣ ΤΟΥ TOMS HARDWARE ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΓΡΑΨΑΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΣΤΟ THE LAB ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΧΑΡΗ ΣΕ ΕΣΑΣ ΕΛΥΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ...ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΣΕ ΟΟΟΟΟΛΟΥΣΣΣΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

Μπράβο φίλε. Είδες που με λίγη βοήθεια όλα γίνονται?:)

ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ TUNIQ TOWER ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ??? ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΤΟΝ ΠΟΥΣΑΡΑ ΩΣ ΤΑ 2,9 ΚΑΙ ΣΕ LOAD ΟΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΚΑΛΜΑΣΑΝ ΠΡΟΣ ΤΟΥ 75-80 ΓΟΡΓΑ....

ΑΥΤΟ ΣΥΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΟΥΣΑΡΩ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΜΑΙ ΣΥΜΑΝΤΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία από QX6700 αλλά νομίζω πως και στους 75 @3 GHz δεν θα έχεις πρόβλημα δεδομένου πως το Tjunction όπως εμφανίζεται και στο core temp είναι 100 C. H αντίστοιχη τιμή για τον Core 2 6600 είναι 85 C. Μια διαφορά 15 C. Οπότε αν πεις πως στο 6600 στα 3 GHz Full load έχω 60, ανάλογα στον QX6700 θα πρέπει να έχεις, όπως και έχεις, 75 C. To καλύτερο βέβαια είναι να σου απαντήσει κάποιο παιδί που διαθέτει αυτό το CPU και φυσικά να ψάξεις και εσύ λίγο στο Internet να δεις τι παίζει.

.........Βέβαια δεν βλέπω το λόγο να πουσάρεις τέτοιο CPU!

Link to comment
Share on other sites

το QX6700 @ stock 130watt

@ 3ghz ποσο??? με νερο???

@3,5ghz ποσο??? λογικα phase???

@4ghz ποσο??? ln2 στανταρ???

πιστευω οτι εχει ξεπερασει τα επηπεδα καταναλοσειςτ ου preshot αλλα ειναι απο 4 πυρηνες και οχι εναν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

Δες αυτό http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2869&p=13 και αυτό http://www.amdboard.com/tuniq_tower_120.html. Νομίζω πως θα πρέπει να χρησιμποποίσεις το moddaρισμενο.

ευχαριστο για το tip.

γνωριζεις αν εχει ερθει ελλαδα???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

το QX6700 @ stock 130watt

@ 3ghz ποσο??? με νερο???

@3,5ghz ποσο??? λογικα phase???

@4ghz ποσο??? ln2 στανταρ???

πιστευω οτι εχει ξεπερασει τα επηπεδα καταναλοσειςτ ου preshot αλλα ειναι απο 4 πυρηνες και οχι εναν

Τι ακριβως εννοείς???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

αμα πας να κλοκαρεις αυτο το cpu ποσα watt θα εκληει σε αυτη την συχνοτιτα και με τι μεθοδο ψυξεις μπορεις να τον εχεις εκει πανω

να σου πω την αληθεια δεν γνωριζω με τι τροπο μπορω να δω τα watt που τρωει..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.