Jump to content



Βοηθεια για φτηνα ποιοτικα ηχεια... 5.1 ή 2.1?


fusion

Recommended Posts

πηρα και εγω αυτα τα ηχεια(μαζι με μια audigy SE(20euros) και τα εχω σχεδον τα πισω απαναντι απο τα αλλα, αλλα το πισω δεξιο ειναι μισο μετρο ποιο πισω απο το πισω αριστερο.

Και έβαλα τις εξης ρυθμίσης δλδ δυνάμοσα τα πισω περισσότερο απο τα μπροστα εκανα καλα; :

43355or8.jpg

Και στο CMSS3D έβαλα οχι το cmss3d αλλα το surround sound για τα mp3 θέλω να ρωτίσω αν επιρεάζει αυτο το eax3 στο cod2 πχ, και τις ταινίες.

Και κατι τελευτεο στο ματριξ ποτε να το έχω ανοιχτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και ισοστάθμησες τα rear ηχεία. Το Matrix είναι για να στο γυρνάει σε 5.1 όταν δεν το υποστηρίζει η μητρική σου, άρα δεν το χρειάζεσαι γιατί να υποθέσω υποστηρίζει 5.1 η δικιά σου;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω καλα εκανες και ισοσταθμησες τα πισω ηχεια. Προσπαθησε να τα φτιαξεις ετσι, ετσι ωστε να ακους την ιδια ακριβως ενταση απο καθε ηχειο εκει που καθεσαι... Οσο για το matrix, ουσιαστικα ειναι για οταν θες να συνδεσεις τα ηχεια σε 2-καναλη πηγη ηχου. Επειδη πλεον ολοι εχουμε 5.1 τουλαχιστον, ειναι κυριως για αν θες να βαλεις τα ηχεια πανω σε παιχνιδομηχανη. Απλα κανει τον 2-καναλο ηχο να ακουγεται και απο τα 5 ηχεια. Σε υπολογιστη δεν το χρησιμοποιεις ποτε...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ανανεωνω το παλιο topic (αν και λιγο αργα:tomato: ) για να γραψω εντυπωσεις για τα logitech x540 τα οποια ελαβα τελικα, λογω διαφορων καθηστερησεων, 14/2.

Λοιπον με τη πρωτη δοκιμη καταλαβα οτι δε συγγρινονται με οτι ειχα παλαιοτερα, στις χαμηλες, στις υψηλες, παντου.

Επισης μου αρεσε παρα πολυ η σταθεροτητα οταν αυξανε σταδιακα ο ηχος, πολυ καλο και αυτο.

Το sub πολυ καλο αρκει να μην το ζοριζεις, ενταξει δεν ειναι και jbl.

Στη τελικη πιστευω οτι αξιζει τα λεφτα του, αν και στη δικια μου περιπτωση τα ορια στον ηχο πιθανοτατα τα βαζει η onboard ηχου, δεν ξερω.

Παρεπιπτοντως:whistling , παιζει να φταιει η onboard για τον θορυβο οταν τα φουλαρω?

Κατι αλλο, οταν παιζω mp3, καταλαβαινω αισθητα οτι τα rear βγαζουν διαφορετικο ηχο απο τα front. Ειναι σωστο αυτο? Το pc μοιραζει σε 5.1 και τα mp3, δεν το ηξερα αυτο.

Και κατι τελευταιο, τα sub δουλευει λιγο αυτονομα ειναι η ιδεα μου? Μηπως υπαρχουν καποιες αναλογιες volume/bass για να δενει καλυτερα ο ηχος?

Link to comment
Share on other sites

εγω το μονο που μπορω να σου πω με σιγουρία ειναι το εξής, να εχεις παντα κλειστο το ματριξ mode που να υποθέσω οτι εσύ το έχεις ανοιχτο. Αυτο το Mode κάνει το 2καναλο ήχο σε 5κάναλο για αυτο παίζουν διαφορέτικες συχνότητες το κάθε ηχείο.

Οποτε το ματριξ κλείστο.

Εγώ εχω πάρει και μια κάρτα ήχου των 20euros audigy SE και έτσι έλυσα το θέμα γιατι υπάρχει επιλογή στην κάρτα να βάλεις CMSS3D και stereo surround, ωστε να παίζει ομοιόμορφα ο ήχος απο παντού(δλδ και στα mp3).

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανο να φταει η onboard για τον θορυβο. Η ποιοτητα των onboard δεν συγκρινεται με αυτη των κανονικων καρτων ηχου.

Οσον αφορα τον διαφορετικο ηχο στα πισω ηχεια ετσι γινεται. Εχουν διαφορετικη χροια. Μην ανησυχεις πιστευω οτι ο ηχος που φτανει στο αυτι σου ειναι οπως πρεπει να ειναι. Τωρα αν πασ και κολλησεις το αυτι σου πανς σε ενα ηχειο, εννοειται οτι δεν ακους το συνολο του ηχου. Οποτε μην σκαλωνεις :D

Link to comment
Share on other sites

Thanks guys!:T: :T:

Μηπως μπορειτε να μου πειτε και καποιες αναλογιες volume/bass για να δενει καλυτερα ο ηχος? αν αυτο ισχυει βεβαια

@strategos: Το matrix ειναι απενεργοποιημενο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχισε να πειραματίζεσαι ο ίδιος στο πως ακούγονται τα ηχεία.

Δεν υπάρχρει κάτι στανταρ. Ο καθένας τα ρυθμίζει ανάλογα το αυτί του

και πως του αρέσει να ακούει τον ήχο.

Εγώ πάντως έχω τα Creative Inspire P5800 5.1 και είμαι παραπάνω

απο ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μετά απο αυτά που διάβασα τελικά τσίμπησα κι εγώ τα 540...ελπίζω να έκανα καλή επιλογή.βέβαια τα παρείγειλα προχθές απο πλαίσιο και ουτε φωνή ουτε ακρόαση..:TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fusion

Αναλογως απο ποια περιοχη της ελλαδας βρισκεσαι.

Αν δεν το εχεις δει ηδη τσεκαρε εδω, λεει για τους χρονους παραλαβης

http://www.plaisio.gr/FreeShipping.aspx

Νέα Πεντέλη...πέμπτη απογευμα εκανα παραγγελία..οπότε μάλλον την δευτέρα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.