Jump to content



Καμια φτηνη και καλη οθονη?


κωσταςμ

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από κωσταςμ [Σήμερα, στις 09:26]

Μεχρι και 200 ευρω το ανωτατο ανεξαρτητος μαρκα (αλλα να μην ειναι crt)

1) λαθος section, καποιος mod να το μεταφερει στις "οθονες"

2) LCD στα 200 ευρω και καλη λιγο δυσκολο, εξαρταται για τι χρηση την θες

3) προς τι ο ρατσισμος σου στις crt ? :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angelos

Χθες μου ήρθε σπίτι αυτή απο E-shop

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.156613

Δινεις πιστεύω 40 παραπάνω είσαι ευχαριστημένος...

Πάντως εγώ στάθηκα σε αυτή τη λύση, έχει και dvi, ξέρουμε τι Panel έχει?

Link to comment
Share on other sites

Στα 200 η Lg 1919s φαίνεται να είναι η καλύτερη επιλογη

Πάντως αν ανέβεις λίγο χρηματικά η Phillips είναι καλύτερη επιλογη λόγω dvi

Mε ενα ψάξιμο στο skroutz υπάρχει εδω με 20 παραπάνω απο την LG

http://www.camber.gr/productrec.asp?PUC=4776

Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικο οι περισσοτεροι το συγκεκριμενο "προβλημα" το θεωρουνε μυθο, συνηθως σνομπαρουνται οι crt λογω ογκου και καταναλωσης, σε crt δουλευω και παιζω γυρω στα 7 χρονια και η μυωπια μου ειναι κολλημενη στο 0.25, το καλοκαιρι ανεβασα λιγο αστιγματισμο (2.0-1.75, 1.0-0.75 λογω ηλικιας )αλλα το συγκεκριμενο συμφωνα με οφθαλμιατρους δεν προκαλειται ουτε απτο pc ουτε απτο διαβασμα στο σκοταδι ουτε με το να καθεσαι κοντα στην τηλεοραση, ειναι αν θα το παθεις ή οχι :)

Αυτο που λετε οτι βλαπτουν τα ματια εχετε αποτελεσματα καποιας ερευνας πανω στις crt ή μιλατε πανω βασισμενοι στις εμπειριες που ειχατε με την μετριας ποιοτητας / κατω των 100hz crt σας ? :p Προσωπικα δοκιμασα να παω σε lcd χαλωντας 400 ευρω (samsung 931c )πριν λιγο καιρο και το μονο που ειδα ητανε ghosting(και ας εγραφε 2ms επανω), ανεξηγητοι πονοκεφαλοι, προβληματα με τις γωνιες θεασης,"φυσικη" αναλυση(εχω στην συλλογη μου μερικα games που τρεχουν μονο σε 800*600 και 640*480), μικρο αλλα αντιληπτο για εμενα input lag, tearring + αλλα προβληματα λογω των 75hz, και τελος μηδενικη πιστοτητα στα χρωματα

Και δεν ειμαι ο μονος gamer που εχει προβληματα με τις LCD, δειτε εδω

http://www.esreality.com/?a=post&id=1226281#pid1227717

Για την φορητoτητα εχετε ενα δικιο ( προσφατα πουλησα σε ενα γειτονοπουλο CSα την samsung 997mb γιατι η lcd του δεν την παλευε ) αλλα δεν ειμαι αμερικανακι να κουβαλαω σε LANs το setup μου καθε σαβατοκυριακο :p

Link to comment
Share on other sites

E πάλι αυτό το να λες ότι η CRT δεν σου "ρίχνει" τίποτα, αυτό και αν είναι μύθος. Δεν πεθαίνουν όλοι από καρκίνο αλλά κάποιοι. Δεν αρρωσταίνουν όλοι από τα ίδια αίτια...

Καθοδικός σωλήνας είναι...ηλεκτρόνια πετάει....πάνω σου έρχονται....Τι διάολο....κάποιους θα τους επηρεάζει.

Και γω gamer είμαι και δεν έχω πρόβλημα με LCD....δεν ξέρω κατά πόσο τα μη ζωντανά χρώματα επηρεάζουν την ικανότητα κάποιου να ανέβει lvl ή να κάνει headshot, ή να στείλει 15 archers και 5 ελέφαντες στο αντίπαλο κάστρο....

Επίσης δεν είναι και το πιο σοφό να αφήνεις στην τύχη και στην μοίρα σου όσα κακά είναι να σε βρούνε....."ΣΥΝ Αθηνά και χείρα κίνει" λέγαν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω πως ειμαστε ολοι ιδιοι προς θεου, επισης δεν ειπα πως επηρεαζουν τα χρωματα το παιξιμο σου,ομως το input lag το tearring ( που για να τα αποφυγεις πρεπει να βαλεις vsync οποτε εχεις αλλα 24ms input lag στην μαπα ) το ghosting το 75hz cap και αλλα πολλα εγω προσωπικα τα θεωρω απαραδεκτα για σοβαρο gaming, αν εσυ δεν εχεις προβλημα μαγκια σου, εδω περα εσυ δεν εχεις προβλημα να παιξεις bf2 με υφασματινο 20x15 mousepad που εχει το gay στηριγμα καρπου πανω :p

Αν πραγματι οι lcd ητανε τοσο "οαση" για τα ματια τοτε τωρα θα ειμουνα με dual monitor setup, μια lcd για διαφορα και μια crt διπλα για photoshop και gaming :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον GruntGR :T:

Οι εικόνα των καλών και σωστά ρυθμισμένων crt είναι πολύ πιο ξεκούραστη και ευχάριστη απο οποιαδήποτε LCD.

Είχα για εναν χρόνο lcd,την πούλησα και ησύχασα.

Κάποια στιγμή σίγουρα τα ψηφιακά (lcd ή κάτι άλλο) θα σοβαρευτούν και θα καταργήσουμε τις crt (γιατί όπως και να το κάνουμε είναι ψιλομπαούλα και σου πιάνουνε το μισό γραφείο) αλλά αυτή η στιγμή δεν ήρθε ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.