Jump to content



Καμια φτηνη και καλη οθονη?


κωσταςμ

Recommended Posts

Μάλιστα.....

Apple,Lacie,Dell, Eizo δεν έχουν πια CRT. Εταιρίες που επιλέγουν κυρίως αυτοί που ασχολούνται με εικόνα και 3d design. Λέτε αυτοί οι άνθρωποι-εταιρίες να μην επέλεγαν κάτι καλύτερο για την δουλειά τους;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 15:51]

Πάντως εγώ στάθηκα σε αυτή τη λύση, έχει και dvi, ξέρουμε τι Panel έχει?

Έχει TN panel

Παραθέτω τις προδιαγραφές της οθόνης και για τους πιο απαιτητικούς;)

Δεύτερη μέρα και είμαι απολυτα ευχαριστημένος και στα 242ευρώ (τιμή-ποιότητα) πιστεύω αξίζει!

Εδώ λεπτομέριες απο το site της philips

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Ρε παιδιά πάντως εγώ άμα κάθομαι πολύ ώρα μπροστά από μία crt την ψιλο ακούω...κάτι που δεν συμβαίνει με τις ΤΦΤ

Οι Crt εκπέμπουν παρά πολύ ακτινοβόλια και κυρίως όχι απο την οθόνη αλλά απο τους ογκώδεις καθοδικούς σωλήνες αυτό είναι που σου προκάλει κυρίως πονοκεφάλο και ας μην έχεις κάτσει πολλές ώρες μπροστά στην οθόνη

post-2935-1416072995,3623_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

"Οι Crt εκπέμπουν παρά πολύ ακτινοβολία"

Απολύτως αναληθές.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ επιστημονική μελέτη που να το αποδεικνύει αυτό.Είναι μύθος.

Αν η οθόνη είναι καλή (οι περισσότερες είναι πια) και δουλεύεις με τα σωστά Hz δεν σε πιάνει κανένας πονοκέφαλος λόγω της οθόνης.Μπορεί κάτι άλλο να παίζει με τα μάτια σου και να το αποδίδεις στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Oi CRT που δεν είναι θωρακισμένες εκπέμπουν ακτινοβολία από την πίσω μεριά. Όχι από εμπρός. Επίσης οι πολύ παλιες CRT (και οι φτηνες τηλεοράσεις) είχαν στατικό ηλεκτρισμό εμπρός στην εικόνα που είναι και ο αποκλιστικά υπεύθυνος για τις ιδτορίες περί ακτινοβολίας. Το πρόβλημα στις οθόνες αυτές δεν ήταν τόσο ο στατικός όσο το τελείως ανθυγειινό περιβάλλον εμπρός από την οθόνη, εκεί δηλαδή που είναι το μάτι μας που βλέπει και το στόμα μας που αναπνέει. Στις τηλεοράσεις το πρόβλημα είναι περιορισμένο γιατι καθόμαστε αρκετά μακριά. Αν το monitor δεν έχει στατικό εμπρός είναι μια χαρά υγειές. Αν είναι και θωρακισμένο από πίσω (συνηθως όλα τα εξαρτήματα περικλύονται από μεταλλική κάσα - κλωβός faranday) τότε δεν κάνει και ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές από τα πλάγια και πίσω - καλό σε αργαστήρια με πολλές οθόνες που αριστερά και δεξιά από την δική σου οθόνη είναι η πλάτη από την οθόνη τοων απέναντι.....)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα μια crt (Σταθερή Αξία) γιατί όχι και μεταχειρισμένη!!

Αλλά αν έχεις σοβαρό λόγο για να μην προτημήσεις μια ωραιότατη σωληνάτη:woot: :woot: , τότε προτείνω αυτές ή μία είναι και widescreen( αν και εγώ δεν θα αγόραζα ποτέ μου wide!!)

Είναι νομίζω καλές για τα λεφτά τους!

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168177

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168513

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.